Културни ценности, включително цял римски мраморен саркофаг, които Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" е иззела при операции, бяха предоставени на Националния исторически музей (НИМ) за съхранение и извършване на експертиза.
Ценностите бяха открити при спецакция във Видин и с. Рупци в началото на февруари. Те бяха разположени в своеобразен музей на открито за частно ползване.
Повечето от паметниците са
редки образци на каменната пластика
от римската епоха, основно от ІІ в. Те са с изключителна художествена и научна стойност и вероятно произхождат от Рациария (днешното село Арчар, Видинско), римски град по долнодунавската граница на Римската империя.
Селището е изходна база на император Траян по време на Дакийските войни. След победата му над даките то получава статут на колония - Улпия Траяна Рациария. Оттогава Рациария се превръща в един от големите градски центрове на провинция Горна Мизия, с обширна градска територия. През вековната си история градът преживява периоди на икономически и културен разцвет, на разрушения и нови подеми.
Мраморният саркофаг
е с богата релефна украса от гирлянди, растителни орнаменти, бюстове, маски и фигури. От надписа се разбира, че той е посветен на Севера Ингенуа Филаделфина, дъщеря на Луций, която вероятно е от рода на преселници от Сирия.
Саркофагът е свидетелство за активните търговски и етнически връзки между източните провинции и Рациария, както и за високото равнище на скулптурните ателиета на територията на града.
В България досега не са откривани
саркофази с бюстове на погребаните в тях.
Възможно е една от откритите мраморните плочи с гирлянди, букраний и овнешка глава също да е част от разрушен саркофаг.
Има и надгробни плочи с портретни изображения, дорийски и йонийски колони, бази и капители.
Много ценна е
и олтарната масичка с релефно изображение на орел от едната страна, олтар с релефна украса и други.
За първи път в български музей постъпва и каменна плоча с изображение на митологичната сцена със свещената вълчица, кърмеща Ромул и Рем - потомците на троянския герой Еней, основателите на Рим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!