Всеки втори четвъртък на месеца е възможност за софиянци и гости на столицата да се докоснат до изкуството и да разгледат богатата колекция в най-новата галерия на града – "Квадрат 500".
Националната галерия днес е с безплатен вход за всичките си посетители и ще предложи на всеки желаещ да обходи и разгледа близо 2000 произведения, разположени в 28 зали на четири етажа. Половината от изложените произведения са на български автори. Другата половина представя изкуство от Европа, Азия, Африка и Америка.
Любопитният момент този път е, че всички ценители на изкуството, които решат да посетят Национална галерия "Квадрат 500" в обявения ден със свободен вход – 13 август, ще могат да видят и оценят и един истински шедьовър от европейска класа.
Това е символистичната монументална картина "Луцифер" (1890/91) на известния немски художник Франц фон Щук (1863–1928), която ни дава убедителна представа за особеното място, което творчеството на този художник заема в развитието на западноевропейските художествени процеси през 90-те години на ХІХ век.
То е близко до английските прерафаелити, френските символисти, немските идеалисти, както и до френския вариант на сецесиона. Картината "Луцифер" е закупена през 1891 година много скоро след създаването си от младия български княз Фердинанд І за дворцовата колекция, когато той посещава ателието на художника в Мюнхен.
Това е и произведението с най-много участия и гостувания в представителни международни изложби в най-престижните музеи на Франция, Германия, Италия, Швеция, Великобритания и САЩ.
Само допреди няколко седмици знаковата творба на Щук се намираше в Двореца "Роверела" в Ровиго (Италия) в изложбата "Демоните на модернизма", но сега отново е в представителната експозиция на Национална галерия "Квадрат 500".
Картината "Луцифер" на Франц фон Щук гостуваше през 2010 г. и в Музея Орсе, Париж - вторият по значение френски музей след световноизвестния Лувър, тъй като бе включена в изложбата "Престъпление и наказание...От Гоя до Пикасо", която бе открита от тогавашния министър на културата на Франция - Фредерик Митеран, в присъствието на френски интелектуалци, представители на висшата държавна администрация и много ценители.
Изложбата "Престъпление и наказание...От Гоя до Пикасо" бе с ясни препратки към феноменалния роман на Фьодор Михайлович Достоевски, и си поставяше за цел да представи Злото отвъд социалните условия, престъплението и метафизичните терзания чрез музиката, литературата и творби на изобразителното изкуство. Комисарят на изложбата Жан Клер - член на френската Академия, бе поставил "Луцифер" в самото начало на експозицията, разположена на втория етаж на Музея Орсе.
Произведението на Щук привличаше интереса на посетителите със своето дълбоко философско представяне на драматичния сюжет за падналия ангел. Комисарят на изложбата Жан Клер бе включил в експозицията знакови творби от периода 18 - 20 век, собственост на различни европейски галерии и музеи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!