Гп пата за автентичен фолклор "Бистришките баби" (вижте видео) към Народно читалище "Св. Цар Борис І - 1909" в село Бистрица ще вземе участие в най-големия Международен фолклорен фестивал на Балтийските държави - "Балтика", който е под егидата на ЮНЕСКО и ще се състои от 5 до 9 юли.
През тази година Фестивалът отбелязва своята 25-годишнина и ще се състои в столицата на Латвия Рига. На ротационен принцип всяка година домакин е една от трите страни - Литва, Латвия и Естония. Организира се от ЦИОФФ -- Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства към ЮНЕСКО.
Тази година в "Балтика" ще участват 150 групи от Латвия и 15 чуждестранни формации, а общият брой на участниците е близо 2300. Концертите ще бъдат в Рига и други градове от региона и ще бъдат излъчвани по обществените телевизия и радио.
Най-характерното за този фестивал е изискването за автентично пеене, танцуване, музика и обичаи без стилизация. Фолклорната група "Бистришките баби" получи подкрепа за участието си във Фестивала "Балтика" и от Национален фонд "Култура".
Това, според "бабите", е точното място и изисквания, на които ние отговаряме. Нашата група се занимава с най-старинната музика, песни и традиции, съхранени до наши дни. Освен че имаме какво да покажем, имаме и какво да научим от съхраненото от другите народи и групи и от начина, по който те представят своята култура на сцена.
"Целта ни е двустранна - да покажем и да научим. В групата ни освен "Бистришките баби" са включени и млади таланти от подрастващата група на "внучките", а също така и музиканти, изпълняващи ритуална и традиционна музика на битови инструменти.
С този формат групата ще може да представи в цялост обичаи и ритуали с тяхната оригинална музика, танц и песен. Ние ще покажем на фестивала и традиционна кухня, а също така и обработване на вълна до получаване на готова дреха.
Поканата получихме лично, след като изследователи от Латвийския институт за етнография и традиционна култура, ни гостуваха през миналото лято", разказват певиците от прочутата формация.
Фолклорната група "Бистришките баби" съществува официално от 1946 г. Още в началото поради своеобразното си полифонично пеене на песни от региона на Шоплука групата става известна по света.
Пеенето им е уникално, много старинно, запазено още от предхристиянската епоха. Специалисти го определят като уникална полифония на три гласа. Самата полифония е архаичен тип пеене с характерна мелодика, съхранила се през хилядолетията.
Едни изпълнителки са извиквачки, други - криви бучачки, останалите - прави бучачки.
Групата за автентичен фолклор "Бистришките баби" са включени от 2005 г. в Списъка на шедьоврите на световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО.
"Бистришките баби" на фестивал в Латвия
Поради своеобразното си полифонично пеене на песни от Шоплука групата е включена в Списъка на шедьоврите на световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО
6 април 2012, 16:04
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!