Кайлаш - жилището на бог Шива и центърът на света, който свързва физическия и духовния свят с дълбините на подземния.
Връх с надморска височина 6714 м в планините Гангдисе - част от веригата на Хималаите в Тибет, Кайлаш е свещено място на пет религии - индуизъм, будизъм, джайнизъм, синкхизъм и тибетската религия бон.
Всяка година хиляди поклонници се отправят към Кайлаш, следвайки хилядолетна традиция. Последователите на няколко религии вярват, че обикалянето на Кайлаш пеша е свещен ритуал, който носи щастие.
Индуистите и будистите го обикалят по посока на часовниковата стрелка, а джайнистите и последователите на Бон в обратна посока. Пътеката около Кайлаш е дълга 53 км.
Според тибетския будизъм една обиколка (или "кора") на планината пречиства от всички грехове, но за да получиш просветление, са нужни 108 такива обиколки.
Обиколка, която тибетците правят за ден, на западняците обикновено отнема три дни. Човек, който се намира в отлична форма и ходи бързо би завършил похода за 15 часа.
Някои набожни хора извършват подвига, въпреки неравния терен, височинната болест и суровите условия. Други поклонници се подлагат и на много по-дръзки предизвикателства, преминавайки по маршрута първо с поклон, коленичене, отправяне на молитва, след това пълзене на ръце и колене и повтаряне на цялата процедура. По този начин върхът може да се обиколи за най-малко четири дни от най-издръжливите.
За търсещите приключение върхът си остава едно от най-забележителните и внушителни места на Земята. Дори само времето и усилията, необходими, за да стигнете до там, са достатъчни, за да почувствате върха свещен.
Един от великите пътешественици - Колин Таброн, се присъединява към поклонниците в преход от Непал през високите проходи на Тибет, до вълшебните езера под непристъпните склонове на Кайлаш.
В резултат на това пътува се ражда един от най-прекрасните му пътеписи "Към една планина в Тибет", издаден и на български език от издателство "Вакон".
Колин Таброн осъществява тази експедиция скоро след смъртта на майка си и тежкия преход около величествения връх събужда у него палитра от чувства като самота, обич и скръб и възстановява собствените му корени.
Ако и вие решите да се впуснете в това приключение и да станете поклонник, възможните маршрути са: Пекин- Лхаса; Катманду - Лхаце; Пекин - Урумчи - Кашгар и Делхи- Дарчула.
Колин Таброн е майстор на класическия пътепис, носител на наградата за пътепис "Томас Кук". Първите му книги са посветени на Близкия изток - Дамаск, Ливан и Кипър. През 1982 г. обикаля цяла Русия с раздрънкан "Морис Марина" и е преследван от КГБ на всяка крачка. От тези преживявания се раждат пътеписите му "Сред руснаците", "Отвъд стената", "Изгубеното сърце на Азия", "В Сибир" и "Сенки по пътя на коприната".
Дотолкова е отдаден на идеята да пътува в Русия и Китай, че научава руски и мандарин, за да може да разговаря с местните хора. През 2010 г. Колин Таброн стана президент на Кралското литературно дружество.
Може да купите книгата "Към една планина в Тибет" с 13% отстъпка от тук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!