Министерството на културата получава безвъзмездна финансова подкрепа в размер на 27 251 872 лв. от европейската оперативна програма "Регионално развитие" за проекта "Национален музеен комплекс" в центъра на София.
Днес министърът на културата Вежди Рашидов и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова подписаха договора за "Българския Лувър", както се нарича разговорно бъдещият комплекс сгради.
Той е разположен в площта между бул. "Васил Левски" и улиците "Московска", "19 февруари" и "Оборище", където в момента са Националната галерия за чуждестранно изкуство и неизползваната сграда на бившия МЕИ "Ленин". Там са и изградените нови хранилища за фонда на Националната художествена галерия.
Договорът е за безвъзмездна финансова помощ по европейската схема "Подкрепа за осигуряване на подходяща и ефективна държавна културна инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали". 69 466 лв. е допълнителният собствен принос на бенефициента.
До 14 юни се подаваха офертите за участие в обществената поръчка, обявена от Министерството на културата за избор на изпълнител на проекта. Поръчката включва основен ремонт на сградата на Националната галерия за чуждестранно изкуство, ремонт и преустройство на сградите на бившия МЕИ и пространството на вътрешния двор.
Проектът е на арх. Янко Апостолов съвместно с нюйоркската фирма Museoplan. През 2010 г. той спечели конкурс, в който участваха 31 проектни предложения.
Застрояването на квартала ще бъде удвоено, но без да се нарушава видът на фасадите на сградите на Техническия университет и на Националната галерия за чуждестранно изкуство. Изложбена площ във вътрешен двор, помещения за съхранение, изграждане на достъпна среда за хора с увреждания са част от целите на проекта.
На разгъната застроена площ близо 24 хиляди кв.м музеят ще може да подслони колекции от визуални изкуства, а изоставеният в голямата си част комплекс, обявен за паметник на културата - отново да бъде приобщен към центъра на града.
Ще бъдат изпълнени значителни по обем конструктивни работи, тъй като сградите не отговарят на съвременните противоземетръсни изисквания; ще се подменят основните им инсталации и ще се изграждат нови за специфичните нужди на музейната сграда.
Арх. Апостолов казва, че основното в проекта е организирането на пространствата и функциите на сградата около един обновен вътрешен двор - скулптурна градина, която ще се превърне в отправна точка и ориентир за посетителите на музея.
"Освобождаването на двора от стандартните музейни функции дава възможност за организиране на обществени събития, концерти, прожекции, експозиции на открито и т.н. Това ново обществено пространство ще се превърне в сърцето на музея и ще помогне за интегрирането му в културния ландшафт на столицата.
В основата на тази идея е убеждението, че вътрешнодворните пространства в централна София имат огромен потенциал, който може да се развие и значително да обогати характера на града. Климатът, както и редица културни характеристики, създават правилните предпоставки за активната употреба на подобен вид отворени градски пространства, посочва архитектът на сайта stroitelstvo.info.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!