До средата на 2012 г. България ще има истински съвременен музеен център.
Той ще възстанови понятието културен туризъм у нас и ще ни направи част от Европа, посочи министърът на културата, скулпторът Вежди Рашидов, който даде символичен старт на изграждането му с премиера Бойко Борисов.
Комплексът от сгради, където ще бъде музеят, се намира между бул. "Васил Левски" и улиците "Московска", "19 февруари" и "Оборище". Там в момента са разположени Националната галерия за чуждестранно изкуство (ForeignArtMuseum.bg) и изградените през миналата година нови хранилища за фонда на Националната художествена галерия (NationalArtGalleryBg.org).Там също са репитиционните зали на Ансамбъл "Филип Кутев" и учебните помещения на Алианса - за обучение на деца по чужди езици.
Там е и барът със скандална слава "Планет", където полицията често прави нощни хайки, за да прибира неправилно паркирани черни джипове с тъ мни стъкла.
На 23 хил. кв. м обща площ ще бъдат изградени зали за съхраняване и излагане на произведения на изкуството на български и чужди автори, които сега стоят в хранилищата на галериите и музеите поради липса на място.
Ще има големи експозиционни площи, зали за гостуващи изложби, фондохранилища и реставрационни ателиета. Вътрешният двор, който сега е пълен с боклуци, ще бъде преустроен в скулптурен център.
Помещенията на почти всички етажи ще бъдат подложени на цялостна реконструкция, за да се удовлетворят изискванията за осветеност, температурен режим, влажност и не на последно място - пожарно-аварийна безопасност.
Борисов и Рашидов нарекоха бъдещия музей "българския Лувър"
"За какво отиват туристите във Флоренция? 40 млн. души минават оттам за година, за да снимат галерията "Уфици", скулптурата на Давид, църквата на Пиаца Дуомо, академията, където са "Умиращи роби" на Микеланджело.
Направете сметка Флоренция колко носи от туризъм. Ще имаме нова политика - да разясняваме какво е това културен туризъм", коментира министърът на културата.
Той допълни, че сградата ще се превърне в истински музей на националния талант - "когато идват туристи до храма "Св. Александър Невски", да видят този музей, да видят цялото ни изкуство".
Проектът ще бъде реализиран на етапи. Първоначалният ремонт на сутерена и на първия етаж ще бъде реализиран с 2,4 млн. лв. от европейската оперативна програма "Регионално развитие".
В държавния бюджет за тази година са предвидени 15,6 млн. лв. Целият проект ще струва около 25 млн. лв, отбеляза Рашидов. Премиерът каза, че изграждането му е "инвестиция с добра възвращаемост".
За фонда на музея от името на правителството Борисов подари три отпечатъка на творби на Марк Шагал, Пикасо и Салвадор Дали. Държавата ще отдели и малка сума и за откупуване на произведения на изобразителното изкуство, с които да бъде попълван фондът на музея.
Идеята за грандиозния комплекс не е нова
При правителството на Иван Костов, когато министър на културата беше Емма Москова, беше изработен идеен проект за бъдещия Музеен комплекс за изобразителни изкуства, в който беше предвидено и усвояването на вътрешния двор между сградите.
Когато министър стана покойният Божидар Абрашев работата замря. За сметка на това гръмна скандал, когато се разбра, че той е преговарял с турски бизнесмени Галерията за чуждестранно изкуство да бъде превърната в "арт и спа" хотел и търговски център.
При министър Стефан Данаилов започна грубата подготовка на етажите на сградата, където по-рано се помещаваше ВМЕИ "Ленин", съобразно новото им предназначение, окончателно беше завършено крилото откъм ул. "Московска" и бяха пренесени реставрационните ателиета.
Малко преди парламентарните избори миналото лято започнаха да функционират новите хранилища за фонда на Националната художествена галерия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!