Ки иксите стигнаха дори до Министерството на културата, където до 3 май в зала "Средец" на бул. "Ал. Стамболийски" 17 е подредена изложбата на Улрих Шрьодер "Светът на "Дисни".
След предишната му визита през 2005 г. сега художникът пристигна отново
у нас за 18-ия рожден ден на седмичното комиксово списание "Мики Маус".
Вече над 20 години той илюстрира за "Дисни" списания и книги с голяма част от техните герои: Мики Маус, Доналд Дък, Чичо Скрудж, Гуфи, Мини, Дейзи, малките племенници Хюи, Луи и Дюи.
Шрьодер бил почитател на Доналд Дък още като дете, а първите му творби датират още от гимназията, след като преди това е рисувал Мики Маус по чиновете в основното училище в германския град Аахен.
След като завършил, станал асистент на франкфуртски художник, който работел за "Дисни", а през 1989 г. вече бил художествен директор в централния европейски офис на компанията в Париж.
От 2007 г. е художник на свободна практика, а понастоящем има собствена творческа фирма. На 2 май, събота, той отново пренася работното си ателие в изложбената зала "Средец".
От издателство "Егмонт България" обясняват, че целта им е да представят
не просто крайния резултат, а творческия процес - магията в създаването
на комикси (вж. репортажи от изложбата на страницата им в YouTube).
За традиционни теми при разказите в картинки се смятат приказката, фантастиката, хумора, но в редица страни под тази форма се издават дори сериозни и класически литературни произведения, исторически и митологични сюжети.
Наричат комиксите "деветото изкуство",
а в Брюксел, където те са местна забележителност заедно с шоколада и бирата, са им посветили настоящата година (BrusselsComics.com).
Официалното й начало бе дадено в края на март с парад на балони по централните булеварди на града, а през следващите месеци са планирани и редица други прояви, предимно изложби и специални издания.
Комиксите (на англ. comic strips, на фр. bande dessinees - съкр. BD) имат специално място в белгийската столица дори като туристически маршрут.
Всичко започва през 1991 г., когато местните власти решили да освежат и оцветят някои поовехтели фасади.
По разработената оттогава насам технология са изографисани вече над 30 стени, а само за тази година е предвидено откриването на 10 нови.
Монументалните комикси представят стила и героите на различни автори, като сред най-популярните персонажи са френските Астерикс и Щастливия Люк, както и местната звезда Тинтин (Tintin.com).
Той е познат у нас от анимационния сериал, излъчван по БНТ, а негов създател е Ерже, чиято 100-годишнина от рождението се честваше през 2007 г.
Тинтин също имаше юбилей тази година -
първата му поява е била на 10 януари 1929 г. в седмичното приложение за деца към белгийския в. Le Vingtieme Siecle, а дебютното му приключение го отвежда в болшевишка Русия, "страната на Съветите".
Напоследък Стивън Спилбърг се е заел да заснеме три филма за Тинтин по технологията, използвана във филма на Робърт Земекис "Полярен експрес" - анимация с използване на актьори.
Ролята на младия репортер се играе от Джейми Бел ("Били Елиът"), а капитан Хадок - от Анди Съркис ("Властелинът на пръстените", "Кинг-Конг").
В проекта е въвлечен и режисьорът Питър Джаксън,
а кадър от снимачната площадка на първия филм - The Secret of the Unicorn (Тайната на еднорога) - беше показан наскоро от сп. "Емпайър", където Спилбърг се изяви като редактор на юбилейния брой за 20-годишнината на британското филмово издание (EmpireOnline.com/20).
Сред актьорските имена личат още Даниел Крейг (този път злодей), тандемът от комедията "Горещи палки" Саймън Пег-Ник Фрост плюс Макензи Крук, чиято физиономия помним от екипажа на Джак Спароу в "Карибски пирати" - и от един музикален видеоклип на Пол Макартни.
Миналата година в Белгия честваха и 50-годишнината на смърфовете, рисувани от художника Пейо. В България те отново са популярни като анимационни герои от сериала, излъчван в предаването "Добро утро" пак по БНТ.
Спирки от тематичния маршрут в Брюксел са музеят на комиксите (ComicsCentre.net), откъдето за 40 евро може да си купите сувенирни шахматни фигури с героите от "Астерикс и Обеликс", както и Къщата на комиксите (jije.org) при централната гара.
2009 - годината на комиксите
Наричат ги "деветото изкуство", а в Министерството на културата е подредена изложба на художника Улрих Шрьодер с рисуваните герои на "Дисни"
30 април 2009, 16:15
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!