С тържествено заседание на Столичния общински съвет ще бъде отбелязан Денят на София.
Денят на Светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов е обявен за празник на града с решение на Столичния общински съвет от 25 март 1992 г.
На тържественото заседание ще бъдат връчени шестте звания "Почетен гражданин на София", дадени с решения на Столичния общински съвет от септември м.г. до септември т.г.
Със званието ще бъдат наградени писателят акад. Антон Дончев, скулпторът Величко Минеков, основоположникът на Софийски исторически музей Магдалина Станчева, Никола Костадинов - учредител на Съюза на парашутистите и носител на 17 ордена и медала, проф. Станко Киров - онколог, Цунехару Такеда - посланик на Япония у нас.
В 11.30 ч. пред църквата "Света София" ще се състои традиционният тържествен водосвет и официална церемония по издигане знамето на град София.
В 19.00 ч., в Народния театър "Иван Вазов"
ще бъдат връчени наградите за ярки постижения в областта на културата
от Столична община. Тази година спектакълът е под мотото "София - столица в културно съжителство на етносите". Режисьор е Борис Радев, а водещ - актьорът Мариус Донкин.
Българската национална телевизия (БНТ) ще излъчи церемонията от 22.05 ч.
Наградите на Столична община се връчват в седем области - литература, театър, музика, изобразителни изкуства, кино, архитектура и журналистика.
Връчва се и Специална награда за цялостно творчество, изключителни постижения и принос в областта на културата.
Наградите се присъждат на конкурсен принцип, по една във всяка област и са под формата на грамота и парична награда.
В програмата на спектакъла ще участват етно групата "Вакали", ромският танцов състав "Шукарипе", солистът на Националната опера и балет Росен Канев, артистите от музикално-драматичен театър "Кадрие Лятифова" - Кърджали, арменски танцов състав "Гарабнер", вокална формация за еврейски песни "Дулсе канто" с ръководител Лика Ешкенази и фолклорен ансамбъл "Филип Кутев".
Наградите на Столична община се връчват от 2001 г.
в различните области, а от 2007 г. е приет нов статут, с който се учредява и Специалната награда за цялостно творчество.
Номинациите тази година се приемаха до 5 юли от творчески съюзи, сдружения, неправителствени организации и медии.
В област "Театър" номинациите са за колектива на Театър София за изключително успешен сезон 2009/2010 г. и Яна Борисова за пиесата "Приятно страшно".
В област "Изобразителни изкуства" са номинирани Йонко Стоянов - за проекта "Геоложки пулс" в галерия "Райко Алексиев" и Георги Липовански за изложба в столичната галерия "Arte".
В област "Кино" - Адела Пеева и Антоний Дончев за документалния филм "Кметът". В област "Архитектура" - арх. Явор Дичев за обекта храм "Възнесение Господне", арх. Георги Димитров Савов и колектив за обект "Административна сграда "Bulgaria Towel", арх. Илиян Георгиев Илиев - за обекта "Многофункционален търговски, развлекателен и офис комплекс", арх. Стефан Стефанов Добрев за обект "Бенчмарк бизнес център".
В област "Журналистика" - Бистра Бошнакова /БТА/ за фотоалбума "Покривите на София", екипът на предаването "Метроном" по програма "Христо Ботев", Емил Янев за предаването "Трамвай по желание" по радио "София", Цветан Цветанов за проекта "Звуковото изобразяване на града" по програма и Галина Крайчовска - репортер от БНТ за авторски репортажи, разкази и интервюта за културни събития.
Днес църквата
почита паметта на Светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов -
отдава се почит на добродетелите, които ни крепят - вярата, надеждата, любовта и мъдростта.
Преданието разказва, че през втората половина на І в. в Рим живяла една благочестива жена, християнка - тя се казвала София. Тя имала три дъщери, които носели имената на християнски добродетели - Вяра, Надежда и Любов.
Майката и дъщерите й не скривали своята вяра в Христа и я изповядвали открито. Наместникът на Антиох донесъл за това на император Адриан (117-138), който заповядал да ги доведат веднага при императора.
Когато застанали пред императора, всички присъстващи се изумили от спокойствието им: сякаш са ги повикали на светло тържество, а не на изтезание.
Адриан се опитал да ги убеди да принесат жертва на богинята Артемида, но младите момичета (Вяра била на 12 години, Надежда - на 10, и Любов - на 9 години) останали непреклонни, тогава императорът заповядал да ги изтезават жестоко. Майка им била принудена да гледа нечовешките изтезания и страданията на децата си, но проявила необикновена сила през цялото време.
Неиздържали на изтезанията момичетата умират, а императорът разрешил на света София да вземе телата на дъщерите си и да ги погребе. Три дни след кончината на децата си умира и майка им, която също била погребана при тях.
Църквата почита и света София като мъченица, защото като майка тя изживяла със сърцето си ужасните мъчения за Христа на своите възлюбени дъщери.
Мощите на светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов почиват от 777 г. в Елзас, Франция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!