Короната в гей конкурс за красота може да е много ценна за притежателя й, но само той знае колко тежка е тя.
Двадесетина участници от пет континента се събраха в Осло, за да изберат "Мистър Гей Свят", но шестима не се осмелиха да пътуват дотам, защото това може да им коства сериозни проблеми в родните им страни.
Те са от Близкия Изток, Африка и Азия.
"Мистър Гей Китай" бил избран в таен конкурс, след като властите бойкотираха надпреварата, която трябваше да бъде през януари. Официалната причина беше, че организаторите нямат необходимия лиценз.
Младежът обаче не се уплашил от неприятностите, които го очакват вкъщи, и заминал за Норвегия - за да бъде пример за останалите, както обяснява самият той.
"Смятам, че с участието си в този конкурс ще насърча десетки хиляди гейове в Китай да заявят своята хомосексуалност и да излязат от тъмния ъгъл", казва 26-годишният Сяодай Муи за Ройтерс.
Президентът на конкурса (WorldwideMrGay.com) Ерик Бътър твърди, че целта им е да покажат на онези, които се страхуват да признаят своята различна сексуалност, че не е страшно да си гей.
Смятаме, че можем да помогнем на тези млади хора и техните родители да разберат през какво преминават, обяснява той.
"Проблемът е в липсата на информация. Много хора все още не знаят какво означава да си гей", допълва изпълнителният продуцент на конкурса.
Двамата разказват, че самите те са имали проблеми с името на конкурса.
Първоначално трябвало да се казва Mr. Gay World, но от организацията "Мис Свят" (MissWorld.com) се възпротивили на използването на думата "world". Ето защо избрали Worldwide Mr. Gay. Въпреки това обаче не са се отказали от първоначалната си идея.
Основната им задача е да се преборят с дискриминационното отношение, което съществува дори в страни, които са позволили еднополовите бракове и правото на гей двойките да осиновяват деца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!