Н яколко години след като Писаро е влязъл победоносно в земите на инките, няма европеец, стъпил в Новия свят, който да не е завладян от златната треска. В търсене на Елдорадо се отправя и Франсиско де Ореляна, но вместо златни градове конкистадорът открива непроходима джунгла, тропически болести и свирепи войнствени жени, на които назовава реката, чието течение е достигнал.
Амазонка е била страст за мнозина и подобно на античните жрици умеела да примамва авантюристите. Попаднали обаче в този плен, те често опознавали нейната дива и убийствена природа. Сред тях е и бившият президент на САЩ – Теодор Рузвелт. Той пристига в Бразилия с намерението да се изкачи в неизследваните части на най-пълноводната река в света и да събере зооложки образци за американския музей по естествена история. Освен с откритите нови животински видове хилядите километри на експедицията са белязани от задушаваща влага, проливни дъждове и реки, пълни с пирани. „Да се изследва дивата природа е също толкова опасно, колкото и да се воюва”, пише Рузвелт няколко години по-късно, изтощен от бурното пътуване.
Въпреки че не един и двама пътешественици и естествоизпитатели са намерили смъртта си в нейните обятия, интересът към Амазонка не стихва. Днес тя продължава да носи не само името, но всичко останало, което са видели Ореляна и Рузвелт.
През 1997 г. приключенецът Майк Хорн прекарва шест дълги и тежки месеца в негостоприемните джунгли на Южна Америка. Целта е да премине цялата дължина на реката с хидроспийд (плавателно средство, пълно с въздух, изработено от синтетичен материал). Отправна точка е западният бряг на Южна Америка. След като изминава 600-те километра до изворите на реката в Перуанските Анди, Хорн се спуска с „лодката” от 5800 м надморска височина до устието на реката при брега на Атлантическия океан. Мисия успешна.
Вдъхновен от Хорн, Ед Стафърд – бивш военен от британската армия и не по-малко заразен с духа на авантюризма, предприема през 2008 г. начинание, което никой досега не е дръзвал да осъществи – да извърви цялата дължина на Амазонка, сантиметър по сантиметър, от изворите на реката до нейната делта. Експедицията на Стафърд започва от същия западен бряг, но продължава цели две години и половина.
„По поречието на Амазонка” е изпитание на духа и пътешествие през Червената зона на наркосите, земите на ашанинките, ловните полета на ягуара. По време на експедицията Ед прекосява пеша цялата верига на Андите, открива най-отдалечения извор на Амазонка, спуска се в най-дълбокия каньон на света, пресича прословутата южна точка на Колумбия, обиталище на партизаните от ФАРК, и извървява Бразилия напряко.
След повече от 8000 километра, въоръжен само с мачете и адреналин, Ед Стафърд успява да направи невъзможното – прекосява Амазония. Всичко приключва след 860 дни, около 9 милиона крачки, над 200 хиляди ухапвания от комари и мравки и един рекорд на Гинес.
Заповядайте на това невероятно пътешествие с книгата „По поречието на Амазонка”, която издателство „Вакон” ви дава шанса да закупите сега с 13% отстъпка + безплатна доставка за цялата страна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!