Конкурсът за есе "Моят любим литературен герой" приключи. 32 автори публикуваха своите творби на сайта svejo.net.
Името на победителя ще бъде обявено до дни. Той ще получи 500 лв.
Конкурсът е част e инициативата "Любим литературен герой" на Обединена българска банка (ОББ) - продължение на "Голямото четене", и е в партньорство с книжарници "Хеликон".
Освен герои от детсвото, вдъхновявали всеки хлапак - Пипи Дългото чорапче, Емил от Льонеберя, мускетарите на Александър Дюма, Снежанка, Макс и Мориц, участниците в конкурса са изпратили провокативни текстове, в които описват защо техният любим литературен герой е Скарлет О'Хара, Ханибал Лектър, Алексис Зорбас, Жулиен Сорел от романа на Стендал "Червено и черно".
Емблематичните български образи Васил Левски и Бай Ганьо също не са забравени. Елисавета от "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев също е сред любимите литературни образи.
Част от авторите на есетата коментират познатата тема, че у нас днес все по-малко се чете - по едни или други причини. Други добавят, че съвременната литература трудно може да се нарече интересна и увлекателна и че съвременния технологичен свят ограбва детството на малчуганите.
"Отчайващото е, че се твори все по-малко литература и все по-малко хора се интересуват от нея. В този объркан и объркващ свят е по-лесно да четеш писанията на инструктор по фитнес, който не е успял да стане нещо по-добро, отколкото да осмислиш съдбата на един литературен герой", пише Силвия Димитрова.
"Четенето на литература като цяло, предполага средностатистически умствен потенциал, минимално свободно време и най-вече - желание. Напоследък и трите фактора ту са налице, ту се губят.
Животът ни предлага други изкушения и проблеми, които са толкова много, че не ни е необходима книга, в която героите също имат проблеми (излишно натоварване и пилене на нерви), а учебник, който да ни научи как да се справяме със собствените", допълва тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!