Ф илмовата вселена на DC Comics вероятно може да се определи като най-зле менажираната интелектуална собственост в съвременното кино. Постоянни смени в ръководството, противоречия между отделните филми и похабяване на заложения художествен потенциал в легендарни персонажи като Батман и Супермен са част от греховете, в които може да бъде обвинено студиото Warner Bros.
И все пак от тази бъркотия са излезли поне няколко чудесни филма за супергерои. „Шазам“ от 2019 година е един от тях. Лентата намери своята ниша сред мрачните сюжети на филмите на Зак Снайдър за DC и пъстрите, забавни приключения в лентите на Marvel, балансирайки умело теми за подрастващи, скоростен екшън и премерена доза модерен хумор.
‘John Wick: Chapter 4’ Annihilates ‘Shazam 2’ With $73.5M U.S. Box Office Opening https://t.co/qj4H8MrQQy
— The Hollywood Reporter (@THR) March 26, 2023
Продължението на филма, което е сред най-актуалните заглавия по кината в момента, не успява да запази този баланс в пълна степен, но все пак успява да постигне ефикасно семейни емоционални моменти и такива на гръмотевичен смях от страна на зрителите. И, както е случаят с много от проектите на Warner Bros. и DC Comics, прави това въпреки абсурдния мениджмънт на студиото.
Филмовата вселена, към която се числи Шазам, е пред рестарт под ръководството на продуцентите Джеймс Гън и Питър Сафран, които вече обявиха плановете си за нови филми и сериали с персонажи на DC Comics за следващите няколко години. Шазам не фигурира сред тях. Съответно „Шазам! Яростта на боговете“ почти не е рекламиран от Warner Bros. и дори може да се каже, че студиото иска лентата да се провали, за да оправдае бъдещите си планове за рестарт.
Нелепият маркетинг стигна степен, в която сензационната поява във филма на Жената Чудо, изиграна може би за последен път от прекрасната Гал Гадот, бе издадена в 30-секунден рекламен телевизионен спот. Режисьорът Дейвид Сандбърг се опита да запази дипломатичен тон в интервютата си покрай премиерата относно тези въпроси, но и откровено заяви, че няма желание да работи с Warner Bros. и DC Comics в обозримото бъдеще.
Всичко това е тъжна констатация, тъй като „Шазам! Яростта на боговете“ има своите качества. Лентата дори има един по-качествен елемент от цялостно по-добрия си предшественик – дъщерите на Атлас, изиграни от носителката на „Оскар“ Хелън Мирън и азиатската звезда Луси Лиу, са много по-нитригуващи злодеи от доктор Сивана на Марк Стронг от първия „Шазам“.
Двете чудесни актриси с видимо удоволствие се възползват от моментите на умишлен и инцидентен хумор, които сценарият им предоставя. Особено заразителен е ентусиазмът на 77-годишната Мирън, която отмъква вероятно най-забавният момент от целия филм, прочитайки със стоманено изражение и равен тон абсурдно писмо от протагонистите в действието, които са тийнейджъри.
Regardless of our differing opinions on Shazam! Fury of the Gods one thing we can all agree on is Grace Caroline Currey needs to be Mary Marvel in the DCU or at least get the chance to play another iconic DC Comics character. pic.twitter.com/v6EY3VmrUR
— Luke #Shazamily (@LukePrime_) March 25, 2023
Самите те също излъчват достатъчно симпатия, за да бъдат ефективни герои, но лентата не успява да даде на мнозинството от тях повече от една дефинираща характеристика, за да ги възприеме зрителят като пълнокръвни личности. Това се простира и до централния персонаж, който прекарва много по-голяма част от действието като геройското си алтер-его Шазам, отколкото като 17-годишния Били Батсън, в сравнение с първия филм.
А това е грешка, тъй като нормалните човешки самоличности на тийнейджърите са тези, с които аудиторията постига емоционална връзка и се идентифицира много по-лесно. Жалко е и, че те са играни във втори пореден филм от талантливи млади изпълнители, повечето от които, начело с Джак Дилън Грейзър, не получават много възможности в сценария да блеснат.
Фокусът очаквано пада най-вече върху Закари Лийви, който изпълнява главния герой в неговия супергеройски вид. Чаровният актьор дава всичко от себе си и безспорно постига най-добри резултати от актьорския състав в това да извика емоционална реакция с представянето си, особено в кулминацията на действието, но, с риск да се повторя, повече екранно време с Ашър Ейнджъл, който играе действителния Били Батсън, нямаше да навреди за илюстрирането на персонажа.
Екшънът в лентата резонно е по-експлозивен и мащабен, отколкото в първия „Шазам“, след като тук героите вече се наясно със способностите си и освен това се изправят срещу предполагаемо по-голяма заплаха. Режисьорът Сандбърг не надскача визията си с прекалена амбиция в нито един момент и визуалните ефекти на екрана са с напълно задоволително качество, без да смайват.
От клишираните елементи на сценария страда най-много талантливата и красива Рейчъл Зеглър, която преди година спечели „Златен глобус“ за главна женска роля за изпълнението си в „Уестсайдска история“ на Стивън Спилбърг. Тук ролята ѝ е далеч по-малко благодатна, действията на героинята ѝ са пределно очаквани, зле обосновани и постоянните близки кадри на иначе експресивното ѝ лице само поставят още по-силен акцент върху лошите елементи на персонажа ѝ.
Rachel Zegler goes viral for honest answer about why she did ‘Shazam 2’:
— Pop Crave (@PopCrave) March 16, 2023
“I…needed a job. I am being so serious.” pic.twitter.com/SaWxKTniiG
В края на краищата „Шазам! Яростта на боговете“ има повече силни страни, отколкото слаби, но е безкрайно трудно да бъде препоръчан с чиста съвест предвид липсата на екранно бъдеще за персонажа в новата вселена на DC Comics на Джеймс Гън и предвид разнообразния репертоар на кината в момента. „Dungeons & Dragons: Разбойническа чест“ и „Джон Уик 4“ са по-добри развлекателни опции, а „65“ с Адам Драйвър е по-зряла алтернатива.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!