Р уският президент Владимир Путин обяви, че прекратява участието на Русия в Договора за ликвидиране на ракетите със среден и по-малък обсег.
Решението на държавния глава идва в отговор на действията на САЩ, които в петък обявиха, че от 2 февруари ще преустановят изпълнението на задълженията си по споразумението 1987 г., което имаше за цел да спре надпреварата в ядреното въоръжаване.
„Нашият отговор ще бъде огледален. Американски партньори обявиха, че спират да изпълняват поетите ангажименти и ние ще направим същото”, заяви Путин.
„Те обявиха, че ще правят нови тестове и разработки на нови оръжия – и ние ще направим същото“, категоричен е руският президент след среща с външния министър Сергей Лавров и министъра на отбраната Сергей Шойгу.
Путин добави, че Русия ще започне разработването на нова „хиперзвукова” ракета със среден обсег и наземно базиране. Той обаче подчерта, че Москва не желае надпревара във въоръжаването.
„В последните години нашите партньори не поддържат инициативите ни, напротив, намират всякакви поводи да нарушават съществуващите международни системи за сигурност”, посочи руският президент. Поради тази причина Русия няма да инициира нови преговори по темата, а ще изчака инициативата да дойде от САЩ.
Също така Путин заяви, че руски ракети със среден и малък обсег няма да бъдат насочвани към Европа, поне докато в европейските страни не се появят подобни оръжия, американско производство.
От Вашингтон отговориха, че са готови за нови преговори с Русия за контрола над въоръженията при условие, че договореностите се изпълняват.
„Съединените щати продължават да подкрепят ефективния контрол над въоръженията, който способства за сигурността на САЩ, съюзниците и партньорите им и който може да бъде проверен и приведен в изпълнение. САЩ са готови на преговори с Русия за контрола над въоръженията, които отговарят на тези критерии”, заяви държавният секретар Майк Помпео.
Малко преди това Вашингтон връчи официална нота за прекратяване на участието си в Договора за ликвидация на ракетите със среден и малък радиус на действие на всички държави, участващи в него, включително и на Русия. В документа се казва, че САЩ ще излязат от споразумението след 6 месеца в съответствие с член 15 на Договора.
Договорът уреждаше премахването на ядрените и конвенционалните наземни балистични ракети със среден и малък обсег – от 500 до 5500 километра. Целта му беше най-вече да се премахне ядрената заплаха над Европа, тъй като никоя противоракетна отбрана не може да спре този тип оръжия заради прекаленото кратко време за реакция и захващане.
До крайния срок за премахване на арсеналите от 1 юни 1991 г. са унищожени общо 2692 такива ракети – 846 от САЩ и 1846 от Съветския съюз. Съгласно договора, на всяка от договарящите се държави е позволено да проверява военните съоръжения на другата страна. На всяка страна е разрешено да обяви и запази за музейни изложби 15 неработещи ракети, 15 ракетни кутии и 15 установки.
Тъй като страни по договора са САЩ и СССР, а по-късно Руската федерация, той не ограничаваше държавите в Азия, като Китай, Пакистан и Индия в разработка на ракети със среден и малък обсег, способни да пренасят ядрени пойни глави.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!