Р усия оказва в Сирия военна помощ на легитимната армия на президента Асад, заяви руският президент Владимир Путин в интервю пред американския журналист Чарли Роуз за телевизии Си Би Ес и Пи Би Ес.
По думите му руското присъствие в Сирия се изразява в момента в
доставка на оръжие за сирийското правителство, обучаване на персонал и оказване на хуманитарна помощ
на сирийския народ.
„Там има само една легитимна армия – армията на президента на Сирия Асад“, посочи руският президент.
Путин изрично подчерта, че военната подкрепа за незаконните структури не отговаря на принципите на съвременното международно право и на устава на ООН. Той допълни, че военна помощ може и трябва да се оказва само на легитимни правителства или на страни, с тяхно съгласие или по тяхна молба или по решение на Съвета за сигурност на ООН.
„В случая става въпрос за молба за оказване на военно-техническа помощ, което ние правим в рамките на абсолютно законни международни договори. Поддържаме абсолютно легални правителствени структури“, отбеляза руският президент.
„Според интерпретацията на някои наши международни партньори, на силите на Асад противостои опозицията, но
в действителност реално армията на Асад се бори с терористичните организации“,
посочи Путин.
В интервюто той се позовава на отчети на представители на Пентагона пред Конгреса на САЩ за американското обучение на бойни части на сирийската опозиция. По думите му в крайна сметка вместо 5 до 12 хил. бойци, са били подготвени общо 60, а с оръжие в ръка са едва 4 или 5 души – всички останали са преминали на страната на „Ислямска държава“ с американското оръжие.
Руският държавен глава припомни, че
Русия предлага сътрудничество и на страните от целия регион.
„Опитваме се да създадем някаква координационна структура. Лично информирах за това президента на Турция и кралете на Йордания и Саудитска Арабия“, каза Путин, като допълни, че за това са били информирани и Съединените щати, външният министър Джон Кери е разговарял подробно по този въпрос с руския си колега Сергей Лавров, а и военни представители на двете страни са обсъждали темата.
„Ще се радваме, ако намерим обща платформа за съвместни действия против терористите“, отбеляза руският президент.
Британският министър-председател Дейвид Камерън каза, че сирийският президент Башар Асад може да остане на поста като част от преходно правителство, но не бива да има роля в бъдещето на Сирия в дългосрочен план, съобщиха Ройтерс и ТАСС. Камерън не изключва възможността Асад да участва в преходен процес, но смята, че той „не може да бъде част от дългосрочно политическо решение в Сирия“.
Междувременно иракската армия обяви, че е сключила
споразумение за сътрудничество в областта на сигурността и разузнаването с Русия, Иран и Сирия за целите на борбата срещу ИД,
предаде АП. Този ход може да даде повече възможности на Москва за действия в Близкия изток.
Русия увеличи военната си намеса в Сирия през последните седмици и настоява Дамаск да бъде включен в коалицията срещу радикалната групировка – искане, което Вашингтон отхвърля, припомня Ройтерс.
В изявлението на армията се отчитат опасенията на Русия от присъствието на хиляди руски терористи, занимаващи се с криминални дейности в ИД.
Поемането на ангажимент в Ирак от страна на Русия може да означава, че Вашингтон ще срещне по-голяма конкуренция от стария си противник от времето на Студената война в момент, когато дългогодишният враг Иран разпространява влиянието си сред шиитските милиции само четири години след изтеглянето на американските войски.
Сътрудничеството между четирите страни ще се фокусира върху споделяне и анализиране на информации в областта на военното разузнаване, съобщи говорителна иракското правителство, цитиран от АФП.
Руската информационна агенция Интерфакс цитира военно-дипломатически източник, според когото координационният център ще бъде ръководен на ротационен принцип от офицери от четирите страни, като се започне с Ирак. Източникът заяви, че може да бъде създаден координационен комитет с цел планиране на операции и управление на подразделения от въоръжените сили на четирите страни, борещи се срещу ИД
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!