П ротест се организира на плаж "Корал" в черномоското село Лозенец. Той започна в 17 ч., а причината е, че макар МОСВ да обяви "Корал" и прилежащата му територия за защитена, въз основа на предоставените експертизи, карти, документи, снимки и др., има още 12 разрешения за строителни дейности на „Ибердрола инмобилиария риъл естейт инвестмънтс” ЕООД, касаещи зоната зад плажа.
Сред исканията е тези разрешителни да бъдат отменени, както и да се санкционира община Царево, която е презаверила множество стари строителни разрешения, съдържащи параметри на застрояване, напълно противоречащи на закона за Черноморското крайбрежие от 1 януари 2008 г. и всички последващи добавки.
Освен това исканията включват:
- Община Царево да предприеме незабавни действия по изграждане на адекватна инфраструктура, касаеща плаж “Корал” и другите морски плажове на територията на общината. Това включва пътища, канализация, електрозахранване и водопроводи.
- Виновниците за разграбването и унищожението на Корал да бъдат подведени под отговорност и наказани.
- Приемане на специализираните кадастрални карти на дюните по черноморското крайбрежие от страна на Агенцията по кадастър съгласно решението на НС от юли 2013 г.
Защо се прави протестът?
Според организаторите на протеста, причините са основно:
1. МОСВ целенасочено мълчи и потулва вече повече от година входираните експертизи и документи за обявяване на "Корал" за защитена територия, доказващи пряко наличието на уникални растителни видове, защитени по европейските директиви.
2. Територията зад плажа предствалява подвижни пясъчни дюни, според същите тези експертизи, превърнати в частен имот, след заличаването на прилежащата защитена територия „Блатно кокиче при к-г Корал“. Заличен е и къмпинг „Корал”, един от най- големите къмпинги в Европа.
3. Районната прокуратура в гр. Бургас удобно не предприема никакви действия по отмяна на 12-те строителни разрешения на „Ибердрола инмобилиария риъл естейт инвестмънтс” ЕООД, касаещи зоната зад плажа „Корал”, въпреки че други 3, издадени на същата компания за същото инвестиционно намерение, съдържат същите пороци и са отменени с окончателни решения на Бургаски административен съд, съответно с решения: 1961/07.11. 2013, 1584/15.07.2013 г. и 1723/24.09.2013 г. и въпреки че ДНКС преди година внася доклад, подробно описващ идентични нарушения в тези строителните разрешения, а именно: същите са издадени въз основа на одобрени проекти на главния архитект на община Царево, които към датата на издаването на разрешенията са изгубили правно действие; не е осигурено присъединяване на разрешените строежи към общите мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура и не са проведени изискващите се процедури по екологичното законодателство.
4. Община Царево, с кмет г-н Лапчев, през 2011 г. и 2012 г. презаверяват множество стари строителни разрешения от 2006 – 2009 г., които веднъж вече са били оспорени, и които са с параметри на застрояване, напълно противоречащи на закона за Черноморското крайбрежие от 1 януари 2008 г. и всички последващи добавки. Това позволява незаконното презастрояване на всяко останало кътче непосредствено до морето.
5. Община Царево от години получава пари в сметките си от наеми за плажове и др., за да поддържа инфраструктурата им, а не не го прави - напротив. Липсват каквито и да е нормални пътища, канализация и т.н.
6. За да излязат на светло имената на всички, които директно са участвали в разграбването на "Корал".
7. Защото устойчивото развитие върви ръка за ръка с природата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!