О коло 20% от хората с ниски доходи в България нямат достъп до медицински грижи.
Това каза Антъни Томпсън, постоянен представител на Световната банка за България, който представи доклад на институцията за миналата година.
Докладът беше представен по време на заседание на Съвета "Партньорство за здраве". Всяка година около 4% от българските семейства изпадат под линията на бедността поради доплащане на здравни услуги.
Частните разходи в здравеопазването достигат 47%, което е два пъти повече от препоръчаното от Световната банка.
В България няма недостиг на лекари, но прекалено малко от тях работят в извънболничната помощ. В 55% от болниците повече от една трета от пациентите са могли да бъдат лекувани в амбулаторни условия, каза още Томпсън.
Първичната помощ е така организирана, че лекарите имат много стимули да прехвърлят пациента към болничната помощ, защото в извънболничната медицинска помощ има "тавани".
В системата има стимули за лекуване на пациентите в болнична помощ. На първичния етап от лечението могат да се икономисат разходи, ако тези стимули се променят.
На същия форум бе представени и препоръките на ЕК към България в областта на здравеопазването за 2015 г.
Българското здравеопазване не е реформирано, каза Филип-Михаил Домански от Генерална дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните" към Европейската комисия по време на заседание на Съвета "Партньорство за здраве" в София.
Трябва да има финансова стабилност на здравеопазването, да има по-ефективно усвояване на средствата, особено чрез преглед на ценообразуването в сферата на услугите в здравеопазването, както и в първичната и амбулаторна медицинска помощ, се допълва в документа.
Системата на здравеопазването в България не успява да създаде равен достъп на пациентите до здравни грижи
Отговорните институции трябва да предприемат стъпки, за да се намали или премахне финансовият натиск върху пациентите, за да имат равен достъп до здравеопазване, независимо от икономическото положение на отделния пациент, допълни Домански.
Друг проблем, очертан в доклада, е неплащането на здравни осигуровки от определени граждани, което представлява проблем за лечебните заведения.
В доклада е направено предложение да се въведат в ход реформи, с които да се намали броят на легловата база в болниците, но не само чрез затваряне на болници, а и чрез други методи и дейности въз основа на анализи на нуждите на населението.
Не е добро нивото на дългосрочните грижи и услуги, а броят на нуждаещите се от подобни грижи ще нараства, каза още Филип-Михаил Домански.
Министърът на здравеопазването Петър Москов коментира, че за него е удовлетворителна оценката, давана от ЕК. По думите му това означава, че правителството върви в правилна посока. Анализът на Световната банка дава обосновката за извършването на реформата, допълни министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!