Т рябва да осъзнаем, че нацизмът и комунизмът са двете страни на една и съща монета на тоталитарните режими.
Това заяви президентът Росен Плевнелиев в изказването си на дискусията "Европейската интеграция като урок,научен след Втората световна война. Какво означава това днес". Президентът участва в конференцията в Гданск, посветена на 70-годишнината от края на Втората световна война.
Важно е да разберем уроците на историята и никога повече да не повтаряме грешките от миналото,
посочи Плевнелиев.
Президентът каза, че все повече европейски политици разчитат на популизма и национализма, надявайки се, че ще им донесат успех във вътрешната политика.
Днес в Европа се надига нова вълна на национализъм, който разчита на страховете на хората, породени от миграцията, липсата на икономическа перспектива и високата безработица. Модерният патриотизъм, а не национализмът са необходими днес повече от всякога, подчерта Росен Плевнелиев.
"Модерните патриоти застават зад принципите на международното право, където споровете се решават с аргументи, а не с оръжие, пропаганда или хибридни войни.
Модерните патриоти знаят, че мирът не е само отсъствие на война.
Мирът е човешки права, върховенство на закона, интеграция и сътрудничество, като контрапункт на дестабилизацията", отбеляза той.
По думите му политиката на Великите сили с техните сфери на влияние и периферия между тях води до замразени конфликти.
Източна Украйна може да е следващият, предупреди той. Това ли предлагаме на хората от Източна Украйна, по-добре ли ще живеят в регион на замразени конфликти, попита реторично Плевнелиев.
"Погледнете другите региони със замразени конфликти, хората там по-добре ли живеят, по-свободни, по-сигурни,по-проспериращи ли са, кой инвестира в регион със замразен конфликт", допълни той.
Ако помислим за хората и правото им да живеят в мир и просперитет , трябва да се противопоставим на тази погрешна и опасна стратегия да държим регионите, страните и нациите нестабилни и зависими, заяви Росен Плевнелиев.
"Ние вярваме в глобалните принципи. Днешна Русия вярва в глобалните интереси и действия, основани на идеологията на Великите сили с техните сфери на интереси и използва всяка възможност да разделя и отслабва ЕС", каза още Плевнелиев.
"От друга страна, имаме
ЕС, който е уникален проект за мир, където водените от консенсус политики правят всяка страна важна",
каза той и допълни, че нито една страна не е периферия или подчинена страна и всеки има значение, независимо дали е малък или голям, богат или беден. В Европа искаме да виждаме интереси, които отразяват водещите принципи и ценности на международния ред, не такива, които му се противопоставят или дори го разрушават.
"Не искаме да се връщаме във времето, когато Великите сили разпределяха сферите си на влияние, заяви Росен Плевнелиев. Балканите бяха жертва на такива политики векове", допълни той.
Според него двигателят на европейската интеграция и демократичните граждански общества води региона към историческа промяна - от регион, раздиран от войни, към регион, обединен от мира.
"Днес балканските страни работят заедно за общо европейско бъдеще, изграждайки мостове на доверие и сътрудничество. Но нашата работа там още не е свършила", смята президентът.
Той отбеляза, че днес
ЕС е най-успешният политически и икономически съюз
от държави в историята и е двигател на демокрацията. Той обаче допълни, че успехът на европейския проект не трябва да ни прави прекалено самоуверени.
"Точно обратното, 70 години след победата над нацизма трябва пламенно да защитаваме принципите, които поддържаха мира повече от половин век", подчерта Плевнелиев.
По думите му "интеграцията" е ключовата дума, с която ще преодолеем предизвикателствата, пред които сме изправени - интеграция в сферите на отбраната, на енергетиката, финансите, външните работи. Плевнелиев каза, че сега, както и във времето преди 70 години, трябва да направим избор.
"Или ще действаме смело и ще продължим да пишем историята на Обединена Европа или ще следваме късогледи политики, основани на националния интерес, които ще доведат до нестабилност", каза държавният глава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!