З латото е символ на богатство и власт от хилядолетия насам. Още през дълбока древност, златни обеци и златни гривни са били символ на изразяване на социалния статус и на властта, която определен човек носи. Дори тогава, тези бижута са били изработени изключително изкусно, за да изпълняват ролята на красиви накити на древните владетели. В тази статия ще вникнем в историята на тези вечни бижута и ще се опитаме да разберем защо продължават да вълнуват света и да бъдат едни от най-желаните аксесоари и до днес.
- История на златните обеци
Златните обеци се свързват с различни периоди и култури от историята на човечеството. Но какво е тяхното развитие през вековете и защо продължават да бъдат предпочитани луксозни бижута от много хора по целия свят?
- Златните обеци и древните цивилизации
Още високопоставените личности в Древен Египет смятали златото за свещен метал, дълбоко свързан с безсмъртието. Тези личности, било то фараони или благородници, носели златни обеци и златни гривни, които показвали властта на човека и просперитетата, който той иска да доведе в страната. След смъртта си, тези благородници били погребвани със своите накити, за да могат да им се любуват и в задгробния живот. В Древна Месопотамия също са открити златни обеци, където са пренасяни като дарове за боговете или са използвани за талисмани за защита от зла участ и зли сили.
- Златните обеци и античността
През античността, Гръцката империя и Римската империя, били най-богатите властимащи държавни структури. Аристократичните прослойки и на двата народа носели златни накити, в това число и златни обеци. Елините, например, комбинирали злато и скъпоценни камъни, за да създадат златни обеци с камъни или други бижута. Част от камъните, които използвали за целта са аметист, изумруди и перли.
- Златните обеци през Средновековието и Ренесанса
През Средните векове, само владетели и монаси могли да носят златни накити. През част от XIII век, носенето на злато било забранено за обикновените хора. През Ренесанса, както жените, така и мъжете приемат златните обеци, гривни и други накити като част от техните облекла и така всеки, който може да си го позволи, прави златото част от своята персона.
- Златните гривни през вековете
Златните гривни, отново носени от мнозина владетели и високопоставени лица през всички изминали времеви периоди, са били символ на власт и лукс.
- Златните гривни и Древен Египет
В Древен Екипет, украшенията за китки били често срещани сред високопоставените служители на империята, а дори и сред по-обикновени хора. Запазените до ден днешен фрески показват хора, носещи голям брой гривни, а самите фараони били погребвани с множество накити за ръце и китки, в това число и златни гривни.
- Златните гривни и античността
В древногръцката и римската култура златните гривни също играели важна роля. Гърците предпочитали семпли и елегантни гривни, докато римляните избирали по-богато украсени бижута, често с гравюри и орнаменти. Тези гривни подчертавали социалното положение на носещия ги и демонстрирали изтънчен вкус и лукс.
- Златните гривни през средните векове и Ренесанса
По време на Средновековието в Европа, златните гривни не били на почит, защото модерните хора носели дълги ръкави, които измествали важността на носенето на гривни. Едва по време на ренесанса, когато модата се променя, ръцете отново се показват изпод дългите ръкави и така златни, медни и други гривни, започват да украсяват ръцете на възрожденските дами и господа.
- Можем ли днес да открием луксозни бижута, достойни за красота през всеки период на времето?
Но можем ли да открием луксозни бижута днес, които да пасват на всеки период от време? Например, през XIX век, хората гравирали портрети в гривни и това било висша мода. Днес, можем да носим както такива гривни, така и изчистени и модерни, инкрустирани с камъни или без. Можем да изберем обеци халки, характерни както за днешната мода, така и за модата преди векове. Истината тук е, че луксозните бижута носят своята вечна стойност. Те са и ще бъдат аналог на красота, както днес, така и до края на човешката история.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!