Н епреминали през термично преработка, кълновете се нареждат сред най-пълноценната и богата на микро и макро елементи храна, чиито здравословни ползи трудно могат да се изброят. Дори и само няколко дни редовна консумация на кълнове оказва благотворно влияние върху целия организъм, като видимо подобрява състоянието на косата и кожата, изпълва тялото с енергия и облекчава стреса и умората.
Наред с това кълновете спомагат за изчистването на организма от натрупаните токсини и тъй като са нискокалорични, са неотменима част от многобройни диети. При това покълналите семенца снабдяват тялото с повече ензими, витамини и минерали от останалите храни, като към този благотворен коктейл е включено и повишеното съдържание на хлорофил.
Нека се спрем по-подробно на различните видове кълнове и тяхното благотворно въздействие върху здравето при редовната им консумация.
Соеви кълнове
Соевите кълнове са богати на витамините А, В1, В2, С, минералите желязо и калций, както и на протеини и мазнини. Те способстват за подсилване на имунитета, борба със стреса и извеждане на токсините от организма. Поради ниската си калоричност и високото съдържание на фибри соевите кълнове са идеална добавка към диетични режими.
Сред ползите от приема на соеви кълнове са предотвратяване на различни видове рак, по-лесно преминаване през менопаузата, подобрено кръвообращение и храносмилане, ефективна борба с хипертонията и остеопорозата.
Ако вече се чудите откъде можете да си набавите качествени соеви кълнове, прегледайте най-новата фантастико брошура.
Сред ползите от приема на соеви кълнове са предотвратяване на различни видове рак, по-лесно преминаване през менопаузата, подобрено кръвообращение и храносмилане, ефективна борба с хипертонията и остеопорозата.
Ако вече се чудите откъде можете да си набавите качествени соеви кълнове, прегледайте най-новата фантастико брошура.
И все пак с консумацията на соеви кълнове не бива да се прекалява, тъй като това би могло да доведе до невъзможност за усвояването им.
Житни кълнове
Едни от най-разпространените видове кълнове, покълналите житни зърна са богати на витамините B, С и Е, както на калций, магнезий и фосфор. Те значително подобряват състоянието на косата и кожата, а ако бъдат консумирани редовно, извеждат токсините от тялото. Подобно на соевите кълнове, пшеничните кълнове също подобряват храносмилането и подсилват имунитета, като при това подобряват паметта и умствените способности, съдействат за по-бързото възстановяване след заболявания. Освен по магазините, пшеница за покълване може да откриете и онлайн.
Кълнове на ленено семе
Ленените кълнове са богат източник на омега 3 и омега 6 мастни киселини, както и на витамините А, С и Е, на фибри и антиоксиданти. Тези полезни кълнове ускоряват храносмилането и значително подобряват на дейността на стомашно-чревния тракт. Те са много полезни за деца, спортисти и бременни жени, като съдържат значителни количества калций, съдействат за сърдечното здраве и поддържат холестерола в добри граници. Ако не можете да намерите ленени кълнове по магазините, можете да ги приготвите сами у дома.
За какво да внимаваме при домашно-приготвените кълнове?
И въпреки това домашно отгледаните кълнове могат да бъдат опасни, ако не спазвате основни правила за тяхното съхранение. Такива са:
- След покълване, поникналите семена трябва да се охладят и съхраняват в хладилник.
- Внимателното им изплакване преди консумация е задължително, за да се отстранят всички вредни бактерии и замърсители.
- Външният вид на кълновете е показател за тяхната годност за употреба. Никога не консумирайте плесенясали и лигави кълнове, които издават неприятна миризма.
Какви други кълнове можем да консумираме?
Кълновете могат да се разделят на четири основни категории:
- Кълнове от бобови храни: това са кълнове от боб, соя, зелен китайски боб, бакла, леща и грах.
- Кълнове от семена на зеленчуци: това могат да са кълнове от семена на броколи, люцерна, червена детелина, моркови, рукола, репички и др.
- Кълнове от ядки: кълнове от тиквено семе, сусамово семе, слънчогледово семе и др.
- Кълнове от зърна: освен посочените по-горе пшенични кълнове, тук влизат и кълнове от киноа, елда, ръж, ечемик.
Кълновете са жива храна, която правилно приготвена, може да е отличен източник на здраве. Можете да се възползвате от тяхната възраждаща сила особено през пролетния сезон, когато тялото е изтощено от липсата на достатъчно сурова и свежа храна през зимния сезон.