А ко вашата котка напоследък има необичайна кашлица, вероятно си задавате въпроса „Защо котката ми кашля?“. Какво да направите?
Въпреки че може да е притеснително за собствениците да виждат котката си да киха и да кашля, това не е нещо необичайно в котешкото царство и често може да е знак за топка косми, която вашият любимец се опитва да изкара. Обикновената кашлица обаче може бързо да се усложни, като се вземат предвид всички възможни проблеми с носа, гърлото и дробовете им и може да бъде ясен симптом за някои болести при котките. Дори сърцето на котката ви може да има връзка.
Това означава, че е по-добре да оставите ветеринарния доктор да разреши загадката с кашлицата на вашата котка. Но докато чакате за часа за преглед, тук ще откриете някои от възможните причини.
Защо вашата котка кашля? Топ 6 на възможните причини
Алергичен пристъп, астма или белодробна инфекция? Има много възможни причини за внезапната поява на кашлица при котката ви. Дори нещо толкова незабележимо, като прах, може да предизвика котешко кашляне и кихане. Списъкът е дълъг, но ще обобщим някои от тях. Ето част от причините, поради които котката ви може да започне да кашля повече от обикновено:
1. Астма
Котешката астма може да бъде предизвикана от полени, влага, прахови акари, дим или други алергени, които при вдишване, причиняват възпаление на дихателните пътища. Кашлицата на котката е един от основните симптоми, за които да следите, но обикновено не е единственият.
Кихане, учестено дишане, повръщане и летаргия са също знаци, че котката ви може би има астма.
Въпреки че котешката астма не може да бъде излекувана, има много начини да ѝ помогнете, включващи инхалатори, инжекции и хапчета. Те няма да премахнат причината за състоянието, но могат да са в помощ на котката, която се бори с това отново да диша нормално. Често се препоръчва и тестването за алергии. Това ще стесни списъка с факторите, отключващи алергии, и след като разберете каквото точно в обкръжаващата среда на котката причинява астматичните пристъпи, можете да започнете да намалявате излагането на вашето животно на тези фактори.
2.Топки косми
Топки котешки косми са естествен резултат от навиците на вашето животно да се почиства. При почистването си те поглъщат косми, които понякога се събират в стомаха им и се оформят на топки. При нормални условия котките ще се опитат да ги изкарат чрез кашляне, повръщане и задавяне. Цялото това усилие е, за да не се озове топката косми в червата им и да доведе до запушване. Все пак може да е притеснителна гледка за собствениците да наблюдават усилията на котката да се справи с процеса.
Така че, ако се чудите защо котката ви кашля, отговорът може да е, че просто се опитват да изкара топка косми. Това обаче не трябва да се случва повече от веднъж на месец. Ако забележите повишена честота на кашляне, повръщане и задавяне при вашата котка, трябва да посетите ветеринарен доктор, за да определи проблема.
3. Пневмония
Котешката пневмония е една от най-сериозните причини за кашлица и трябва незабавно да се свържете с ветеринарния доктор, в случай че вашата котка има затруднения с дишането, кашлица или забележите секрет от очите или носа.
Пневмонията е възпаление на белите дробове, обикновено причинена от инфекция. Състоянието може да доведе до натрупване на течност в белите дробове. Ако процесът продължи, белите дробове ще продължат да се пълнят с течност вместо с въздух и вашият домашен любимец изобщо няма да може да диша.
Ето защо е важно да знаете, че това състояние е спешен случай и трябва да потърсите специализирана помощ възможно най-бързо, ако забележите необичайни симптоми, свързани с дишането на котката ви.
4. Респираторни инфекции
Респираторна инфекция също може да е причина за кашлица и кихане. Вируси, бактериални и гъбични инфекции са често срещани при котки и са съпроводени с много кашляне, кихане, подсмърчане и летаргия. Котките също могат да хванат котешки грип, така че ако забележите течащ нос или промяна в апетита, това може да е обяснението на всички тези внезапни пристъпи на кашлица. За щастие, ако се спазва цикъла на ваксинация, има по-малка вероятност да се разболеят от грип.
Ако забележите упорита, необичайна кашлица при вашия домашен любимец, винаги е най-добре да говорите с ветеринарния лекар, за да изключите респираторните инфекции.
5. Рак
Ракът при котките също може да засегне респираторния тракт. Понякога, когато тумори се развиват в дробовете, гърлото или устната кухина, те могат да предизвикат при котката кашлица, която не отшумява. Учестено дишане, летаргия или кръв при кашляне са най-честите симптоми за рак на белите дробове. Както при всеки друг вид, ранното му диагностициране може да увеличи шансовете за благоприятна прогноза. Така че следете за всякакви необичайни промени в поведението на вашата котка и не се колебайте да се свържете със своя ветеринар.
6. Чужди тела
Понякога е възможно вашата котка просто да е погълнала мъничък предмет, когато се е разхождала из стаите. Това ще я накара да кашля тежко, за да го изкара. Дори храна може да попадне на неправилното място, а кашлянето е вроден инстинкт в такава ситуация.
Въпреки че при нормални условия котките ще направят всичко възможно, за да изкарат чуждите тела и храна, попаднала в дихателните им пътища чрез кихане и/или кашляне, възможно е те да заседнат. Затова е важно да се свържете с вашия ветеринарен доктор, ако кашлицата не се подобри.
Кога причините за котешката кашлица пораждат загриженост
Кашлянето при котките може да бъде безобидно. Точно както ние хората кашляме случайно, без да се нуждаем от медицински преглед, така е и при нашите котешки приятели. Важно е обаче да се наблюдава дали кашлицата продължава с дни или е особено тежка, и да се свържете веднага с вашия ветеринарен доктор.
За щастие, много от състоянията, което споменахме по-горе, като астма или респираторни инфекции, често могат да бъдат лекувани или контролирани. Още съвети относно грижите за котки и тяхното здраве можете да намерите в блога на Purina.bg