М алко хора знаят, че тялото на възрастен човек съдържа около 25 г магнезий, като половината от него се намира в костите, а остатъкът – в меките тъкани. Бъбреците пък са отговорни за обмена на магнезий в тялото - чрез урината всеки ден отделяме поне по 120 милиграма дневно, а когато страдаме от дефицит на магнезий, тялото автоматично намалява и честотата на уриниране.
За съжаление, съвремието, освен много ползи и предимства, носи и някои негативи. По отношение на магнезия те се изразяват в това, че в днешно време нивата на магнезий в храните и почвите далеч не са такива, каквито са били в миналото. За сметка на това пък нуждите ни са се увеличили многократно, предимно заради стреса и динамичния начин на живот (когато човек е стресиран, той буквално се изчерпва откъм магнезий).
И ако някой разчита на това да си набавя магнезий от храната, добре е да преразгледа намеренията си, защото колкото и здравословно да се храним, и колкото и подбрани да са продуктите в менюто ни, те просто не съдържат това количество магнезий, от което телата ни имат нужда и те изпадат в магнезиев дефицит.
Най-честите симптоми на магнезиев дефицит вследствие на нисък прием на минерала от храна у иначе здрави хора, или вследствие на определени здравословни състояния, включват тежка умора, отпадналост и напрежение. Появяват се крампи в мускулите и изтръпване, нарушен сърдечен ритъм и промени в настроението.
Това е моментът, в който повечето хора посягат към магнезиевите продукти, с които да балансират нивата на минерала и да тушират симптомите, които често са толкова неприятни, че засягат пряко качеството на живот.
Какво представляват магнезиевите продукти?
Те съществуват в различни форми и съединения, с различна разтворимост, усвояемост и бионаличност. Магнезиевите соли на органичните киселини са с по-добра разтворимост и оттам по-висока бионаличност и усвояемост в сравнение с неорганичните магнезиеви съединения като магнезиев оксид, магнезиев хидроксид, магнезиев карбонат и магнезиев сулфат.
Магнезиевият L-lactate (лактат) и aspartate (аспартат) са с най-висока разтворимост, а първенството сред тези съединения държи магнезиевият DL Aspartate, който регистрира над 44% усвояемост от човешкия организъм.
Какво да търсим от магнезиевите продукти?
Това, което е важно да знаем, е какъв вид е магнезиевата сол в нея – органична или неорганична, като вече стана ясно, че първата има много по-високи показатели за усвояемост и последваща бионаличност. Другият също толкова важен фактор е съединението, в което съществува магнезият.
За да възстановим магнезиевия баланс, е важно не просто да приемаме магнезий, а да приемаме магнезий, който се усвоява добре. На българския пазар присъстват десетки магнезиеви продукти, които на пръв поглед са еднакви, но всъщност се различават.
Търсете такива, които доказано се усвояват в максимално висока степен – лактат, хлорид или аспартат. Магнерич съдържа органична магнезиева сол магнезиев DL-аспартат тетрахидрат, която е с добра разтворимост, а оттам и с висока степен на усвояване за разлика от магнезий в съединения като магнезиев карбонат, магнезиев хидроксид, магнезиев оксид и магнезиев сулфат. Магнерич е №1 продукт, съдържаш магнезий, за 2017 г. в България.