Е дна и съща болка се възприема от различните хора по различен начин, в зависимост от т.нар. „праг на търпимост“. Няма съмнение, че болката ни влияе както физически, така и емоционално. И независимо, че има някои общи алгоритми за повлияване на болката, подходът във всички случаи, за да е ефективен, трябва да е индивидуален.
По-добрата болка
Болката може да бъде остра или хронична. Острата болка се появява изведнъж като сигнал за проблем в тялото ни и като цяло има известяващ характер. В този смисъл можем да я наречем положителна, защото води до мерки, които да предотвратят сериозни заболявания. Тя има ясен източник и кратка продължителност.
Хроничната болка, за разлика от острата, е изтощаваща, обезверяваща и опасна – както за физическото, така и за психическото ни здраве. Тя е сериозен сигнал за понякога сериозен проблем. Появява се, изчезва, смущава съня ни, води ни към депресия. Тя е лека, до умерена по своята сила, често подвеждаща поради мимикрията си.
Пътят на болката
Острата болка намира своя short cut”. “Съобщението “за болката често достига до гръбначния мозък преди да достигне до главния мозък, което предизвиква рефлексен, понякога спасителен отговор. Това, например, ни кара да отдръпнем машинално ръката си от огъня и да избегнем по-големи поражения от изгаряне.
Хроничната болка няма път, понякога има множество и криволичещи пътеки, които подвеждат. Често усещането за болка е в част на тялото, която няма връзка с проблемния орган. Типичен пример е болката в краката, която е предизвикана от проблеми в гърба.
Опиши ми болката си
Трудно. Защото е лично преживяване, чието субективно описание носи рискове. Анализ на симптомите, физическо изследване, диагностичен тест – това са все средства, които да ни дадат някаква представа за генезиса и силата на болката, но в крайна сметка са далеч от прецизност.
Кой стои в основата
Ако финото измерване на болката е почти невъзможно, то определянето на причините за появяване на болка е по-лесна задача. Най-често срещаните днес хронични болки се дължат на т.нар. „цивилизационни“ проблеми.
Главоболието е нещо, което може да ни направи неадекватни и неработоспособни за неопределен период от време. Причините могат да са различни – от сравнително лесно преодолими /мигрена, ставни проблеми в областта на врата, проблеми с очите, мускулни спазми, проблеми с кръвното налягане, синузит, махмурлук дори/ до сериозни, изискващи незабавна лекарска намеса /мозъчен тумор, слепоочен артрит, менингит/.
Ревматичните болки възникват в резултат на артрит, заболявания на сухожилията, фибромиалгия или дегенеративни заболявания.
Мускулните болки са свързани най-често с претоварване, травми, вирусни инфекции.
Излекувай причината, за да пребориш симптома
Болката е симптом, реакция на нашия организъм и когато преодолеем причината, ще се отървем от нея. И все пак, от поколения има редица „трикове“, които да ни помогнат да понесем по-леко болката и дори да я неутрализираме.
Всички срещу болката
На първо място – горе главата, без чувство за обреченост! Докато мислите върху евентуалните причини, можете да вземете медикамент без лекарско предписание на основата на парацетамол.
Осигурете си умерено движение срещу обездвижването, което често съпровожда болковите състояния.
Упражнявайте йога – изберете техниката, която най-пълно съответства на духа Ви.
Вземете гореща вана или душ при мускулни болки и главоболие.
Пийте чай от джинджифил и канела.
Обърнете се към храни, които съдействат за успокояване на болката - кофеиносъдържащи храни/кафе, шоколад/, мента, джинджифил, канела, чесън, грейпфрут, авокадо, лимони.