С приближаването на Коледно-новогодишните празници зачестяват семейните събирания и пътуванията. Отсъствието, особено когато е за дълго време, е повод хората да се замислят за нивото на сигурност на своя дом.
Това е причината да поканим Нели Маразова, директор “Продажби на дребно” във ВИП Секюрити, да сподели съветите на професионалистите за безопасност на дома.
Нели Маразова е в охранителната индустрия от 2012 г. Преди това има дългогодишен опит в големи международни компании, където обучава и развива мениджъри и екипи по продажби за различни бизнес организации в България.
Oтговаряла е за трейнинг стратегията на KPMG и изпълнението ѝ в България, Македония и Албания. Също така и за продажбите на AVON в София и Югозападна България. Била е ръководител на екип по продажби в Бритиш Американ Табако България.
- Идва Коледа - време за празнуване и пътувания. Забелязвате ли увеличаване на кражбите през този период?
- Винаги има увеличение на опитите за влизане с взлом през този период. Справката за алармените събития, която получаваме от дежурния ни център след празници, обикновено е значително по-дълга от тази през работните дни. Кражбите зачестяват по Коледа, защото хората често не са си вкъщи през цялото време или пътуват за по-дълго.
Ето защо преди такива периоди във ВИП Секюрити има установен процес на подготовка, който включва пакет от мерки на всяко ниво от структурата. Всъщност най-важната задача на охранителните компании е тяхната готовност и изпреварващи действия, с които да предотвратяват взломните кражби в обектите.
- Коя е основната грешка, която хората днес допускат, когато не са у дома?
- Във времето, в което сме постоянно в интернет, прекалената активност в социалните мрежи през почивките ни е заплаха. Много се пише и говори за риска, който носи това, но хората продължават да го правят. Особено когато им се случва нещо интересно като пътуване, например. Без да осъзнават, тази информация може да достигне и до хора, извън близкия им кръг. Крадците действат най-вече по информация, която си набавят от всички съвременни средства и канали. Те ще знаят, че в имота няма никой дълго време и биха могли да се възползват от това.
- Какво може да предприеме всеки, когато отсъства от дома за повече време?
- Освен, че не бива да се споделят прекалено преживяванията в социалните мрежи, има още няколко стъпки. В никакъв случай, да не се оставя лампата да свети, освен ако няма таймер, защото ще ви издаде, ако е включена през деня. По възможност не оставяйте в дома си големи суми или ценности. За това, че отсъствате споделете само с доверени близки и съседи, които да се намесят и да ви съобщят, ако има проблем. Добре е някой близък да посети дома ви поне веднъж, докато ви няма, за да се увери, че всичко е наред. Препоръчваме да предупредите охранителната компания за отсъствието си, за да сте сигурни, че системата изпраща сигнали коректно.
В случай, че когато се върнете има следи от взлом, запазете самообладание и оставете всичко така, както сте го заварили. Обадете се в охранителната фирма и на тел. 112.
- Разкажете кои са начините да подсигурим имота си сами?
- На първо място изберете масивна входна врата с добро секретно заключване. Всички тераси и прозорци също трябва да се заключват. В случай, че са лесно достъпни е добър вариант да поставите решетки на прозорците. За съвременните дограми има и много ефикасни райбери. Следващото, което можете да направите е да поставите алармена система с включване за наблюдение и реакция от охранителната компания. Предвидете паник бутон, ако районът е с високо ниво на престъпност или има човек, който често остава сам вкъщи. Така охранителите ще получат по-бързо сигнал за проблем. Още по-добра степен на сигурност дава инсталирането на видеокамери и дистанционно видеонаблюдение от дежурния център - операторът ще получи картина и може да предприеме адекватни действия спрямо ситуацията.
- Как хората да изберат на кого да поверят защитата на дома си?
- Много е важно на кого ще се доверите за опазване на имота. Добре е предварително да проучите компанията в детайли. Запознайте се с историята ѝ и от кога е на пазара. Разберете как се развива - разполага ли с мониторинг център, достатъчно патрулни коли, офиси и служители. Проверете дали има национално покритие и какъв е наборът от услуги за сигурност. Поинтересувайте се как подбира и обучава охранителите и служителите си и дали минават полиграфски изследвания за лоялност, защото те са тези, на които поверявате сигурността си. На последно място, но не и по важност, посъветвайте се с настоящи клиенти на компанията, към която сте се ориентирали – те често са най-добрия източник за препоръка и информация.