К огато става въпрос за бира, горчивият вкус е едно от определящите неща на напитката. Всъщност, ако не беше горчивината да балансира сладостта на малца, любимата на много от нас напитка не би имала уникалния си вкус и аромат. А може би именно горчивите вещества на хмела добавят много ползи за здравословния начин на живот. Но каквато и да е степента на горчивината на различните видове пиво, то съдържа много полезни за балансираното хранене вещества.
В бирата има антиоксиданти, витамини, минерали и фибри, а умерената ѝ консумация намалява риска от сърдечно съдови заболявания, диабет, затлъстяване и др. Кехлибарената напитка подобрява храносмилането. Това се дължи на голямото количество фибри, които извеждат токсините от тялото. Освен, че е вкусна, тя намалява и нивата на лошия холестерол в организма. Съдържа витамини от група B, които помагат за преодоляването на депресиите. Установено е, че хмелът има положително въздействие върху здравето и метаболизма на човека, защото съдържа комплекс от над 100 полифенолни съединения, а ксантохумолът на хмеловите шишарки има благотворно влияние върху съня
Откъде идва горчивината в бирата?
Виновникът за приятно горчивия вкус на пивото, който всички обичаме, е хмелът. Той започва да се използва регулярно в производството на бира през 16 век. Дотогава сладостта на малца е била туширана с различни видове билки и кори. Една от причините бирата да се е считала за лек по време на чумните и други епидемии през Средновековието е именно заради антимикробните качества на хмела, за които хората тогава разбира се не са знаели, но интуитивно са усещали. Горчивината на хмела се дължи на алфа киселините, които той притежава, а те се извличат по време на варенето. Мнозина може би не знаят, че хмелът спомага и за естествената стабилизация на бирата, и за формирането на пяната.
Как се определя колко е горчиво пивото?
В света съществува изключително разнообразие от сортове хмел, които най-общо се разделят на горчиви и ароматни. За производителите на хмел, съответно и за пивоварите, най-важно е съдържанието на алфа-горчивите киселини, което е основен качествен показател за тази суровина. Различните видове бира имат своя специфичен вкус и аромат.
Защо някои бири не са горчиви на вкус?
Въпреки, че хмелът допринася за горчивината, не всички бири имат изразен горчив вкус. Нюансите в него обикновено зависят от три неща: съдържанието на различните видове алфа киселини на хмела, колко дълго трае варилният процес, както и пропорцията на съставките. Характерът на бирата зависи от това колко добре се балансира горчивият хмел със сладкия малц и тук е големият майсторлък на браумастерите.
Как да изберем нашия вид бира?
За да изберем какъв вкус бира ни допада, има няколко стъпки:
- пробвайте различни видове бира
- опитайте пиво с различна интензивност на вкуса
- различните стилове на варене на пивото също не са за подценяване
- опитайте бири от различни държави
И не забравяйте – вкусовете ни могат да се променят с времето. Ако сега ви харесват по-малко горчивите бири, след време това може да се промени. Но каквато и пиво да изберете, никога не забравяйте, че мъдростта и удоволствието са в мярката.