Н а езика на алпинистите "шерп", изписано с малка буква, означава високопланински носач, като думата се използва и към всички, които влизат в ролята на помощен персонал при преходите на катерачите към най-високите точки на планетата.
Но освен професионално название, шерп е и етническа група. Когато европейците ги срещат за първи път през XIX век, местните им се представят като "шарпа", което западняците интерпретират в "шерпа". Това са най-старите и богати родове, живеещи в подножието на Еверест. Имат себе си за автентични представители на етноса и не желаят да се бъркат нито с хората от Тибет или Непал, нито пък с онези, които наскоро са асимилирани в техните селища. "Ние сме истинските шерпи" – казват те.
Но не това е толкова важно. Въпросът всъщност е как хората от тибетското плато, включително и шерпите, живеят на няколко хиляди метра надморска височина вече стотици години с приспособимост към кислородния глад? И защо в сравнение с други изследвани групи като височинните народи кечуа и аймара, шерпите са по-устойчиви към болестни състояния и мозъчни увреждания, причинени от разредения въздух?
Отговорът се състои в генетичния код на този народ. Шерпите имат по-широки кръвоносни съдове и следователно по-бърза циркулация на кръвта. Дишат по-учестено, което увеличава притока на кислород. Той пък се абсорбира поради по-високите нива на хемоглобин, което е още една от доминантните генетични черти. Така разредената кръв на шерпите може да предотврати кръвосъсирването, което отнема живота на мнозина при височина 7-8 хиляди метра. Това позволява на етноса да се превърне в легенда сред онези, на които им предстои изкачване, стремейки се винаги в редиците си от носачи да имат поне дузина шерпи.
Въпреки популярността на шерпа Норгей, покорил Еверест през 1953 г. заедно с новозенландеца Хилъри, западното общество дължи много на тези хора – истинските герои, без които е немислима коя да е експедиция. Поне досега. Основана на безпрецедентно проучване и интервюта, книгата "Погребани в небесата" за първи път разкрива тяхната удивителна история. Авторите Питър Зукерман и Аманда Падоан пресъздават събитията около месец август 2008 г., когато единайсет души губят живота си на К2 – най-опасния връх в света, а двама шерпи оцеляват.
Чиринг Дордже Шерпа е превърнал изкачването на Еверест в рутина, имайки зад гърба си десет покорявания на покрива на света и рекорд за издръжливост – три пъти на върха в рамките на две седмици. Пасанг Лама пък има експедиции до Анапурна, Еверест и Лхотце. Това е тяхната история, както и на всички шерпи.
„Погребани в небесата” ще прикове вниманието ви от самото начало със своите спиращи дъха моменти и със задълбочено проучените традиции и обичаи на шерпите. Издателство "Вакон" ви дава възможност да закупите тази изключителна книга с 13% отстъпка и безплатна доставка за цялата страна.