А ко я имате, я обичате. Ако я нямате, ви липсва. А тези, които я губят, биха направили всичко, за да я задържат. Говорим, разбира се, за косата, пише сайтът „Аскмен“.
Лесно е да обвиняваме родителите си за оредяващата ни или изтъняваща коса, но не всички причини за косопад са свързани с гените. Звучи изненадващо, но причините може да са десетки.
И дори някои от причините да са по-рядко срещани от други – важно е да ги знаем, за да разберем как да действаме превантивно срещу тях.
Ето топ 5 причините за косопад.
1. Андрогенен косопад
Въпреки че има много различни причини за загуба на коса, срещу най-често срещаната няма много противодействия. Типично мъжкият косопад, познат още и с медицинския термин андрогенна алопеция, представлява оредяване на косата във формата на буквата „М“. При мъжете предната космена линия се измества назад, а косата на темето оредява, а при жените се наблюдава характерно оплешивяване, започващо от най-горната част на скалпа. С течение на времето космените фоликули се променят и се свиват, което води до оредяване. Съществуват много лечения за този вид косопад, но при тях няма гаранция за успех и повечето просто забавят процеса (въпреки че някои могат да доведат до поникване на нова коса). И те със сигурност не са перманентни решения за борбата с оплешивяването. В крайна сметка, всички сме жертви на собствените си гени – нещо, което никога няма да се промени.
2. Стрес
Преживяването на силен физически (например операция) или психически стрес (смъртта на близък човек) може да има странно отражение върху тялото ни. Този стрес може да доведе тялото ни до състояние на шок, в което то да произвежда прекалено много хормони и метаболити. Това може да доведе до телогенен ефлувиум, който се характеризира с общо оредяване на косата. При него обикновено косата спира да расте, голяма част от нея опада 2 или 3 месеца по-късно, а след 6 до 9 месеца започва да расте отново.
3. Липса на витамини или минерали
Дали е в резултат на строга диета, общо недохранване или някакъв друг генетичен или биологичен дефект, ниските нива на определени хранителни вещества може да доведе до косопад. Най-често става въпрос за липса на желязо. Прекалено ниски нива на желязо могат да доведат до желязодефицитна анемия – състояние, при което тялото няма достатъчно червени кръвни телца. Те са важни, тъй като пренасят кислород до почти всяка клетка в тялото и им помагат да изпълняват нормално функциите си. Недостигът на други вещества – като витамин B (особено B12) и протеини – също се свързват със загубата на коса.
4. Лекарства
По-голямата част от хората по света знаят, че химиотерапията може да доведе до загуба на коса, но съществуват и други лекарства, които може да имат същия ефект. Това включва лекарства, свързани с хормонални терапии (като противозачатъчни), лечение на епилепсия, антикоагуланти и много други. Тези лекарства може да доведат до познатия вече телогенен ефлувиум.
5. Инфекция
Въпреки че много инфекции могат да доведат до загуба на коса, най-често срещаната, която засяга скалпа и косата, е т. нар. трихофития – инфекция, причинена от гъбички. Тинеа капитис, както е по-позната още в научните среди, е причинена от гъбички, наречени дерматофити, които виреят в топли и влажни условия и обикновено се дължат на лоша хигиена. Този вид инфекция е по-често срещана при децата, но може да засегне и възрастни хора