Модерните решения за вътрешна организация на пространството все по-убедително налагат сухото строителство като предпочитан метод за изграждане на преградни стени. Този иновативен подход постепенно измества класическите техники на шпакловане и зидария, предлагайки бързина, лекота и изключителна ефективност при вътрешното преустройство на жилищни и търговски площи.
В същността на сухото строителство стоят специализираните плочи - най-вече гипсокартонените или така наречените „кнауф" плочи. Тези материали се използват за изграждане на нови преградни стени, облицоване на съществуващи конструкции и създаване на окачени тавани. За разлика от традиционната тухлена зидария, този метод предлага изключително гъвкаво и модерно решение за вътрешно пространствено оформление.
Предимства на сухото строителство с плочи от гипсокартон
Плочите от гипсокартон имат слоеста, сандвич структура. Между картонените листове има гипсов пълнеж или т. нар. гипсова сърцевина. Тези плочи печелят популярност преди всичко, защото с тях по-бързо и лесно се работи, няма толкова много бъркотия (тъй като процесът на монтаж е сух) и са с достъпни цени. Сухото строителство на обикновена преградна стена е с цени между 35 и 40 лева/m2, а на двойна - до 52 лева/m2.
Повърхността на гипсокартона след това просто се боядисва, т.е. подлежи на довършване както и стените с мазилка. Има една заблуда, свързана с преградните стени от гипсокартон – че през тях се чува всичко. Това погрешно схващане, обаче, няма основание. Ако гипсокартонените плочи и конструкцията са добри, професионално са монтирани, то стената от тях ще осигури отлична звукоизолация.
Сухото строителство има и други предимства. То е с много по-кратък период на съхнене от традиционната мазилка и по-лесно се демонтира в случай на преустройство на къщата. „Кнауф“ плочите оформят идеално равни стени, в които може да се постави топлоизолация. Позволяват и по-лесно последващо изпълнение на електрически и други инсталации.
Важно е обаче да се отбележи, че стените с гипсокартон имат един недостатък – с тях се намаляват размерите на помещението с около 5 сантиметра на стена.
Как се използват плочите от гипсокартон?
Има два начина за използване на плочите от гипсокартон.
Гипсокартонените плочи се поставят върху метална (най-често) или дървена конструкция или рамка. Плочите от гипсокартон се изрязват до желаните размери и се окрайчват. Конструкцията първо се фиксира върху стените, което създава разстояние между стената и гипсокартона. Това разстояние позволява лесно разполагане на електрическите инсталации. Когато се монтират гипсокартонени плочи, те винаги се повдигат чрез разделители (дистанционери) на един сантиметър от пода, т.е. от циментовата замазка, за да не привличат влага. Между касата и плочите се поставя изолационен материал, обикновено минерална вата, за топлоизолация на стените. Накрая следва армиране, шпакловка, боядисване или облицоване с фаянсови плочки.
„Кнауф“ плочите са отличен начин за подобряване на топло- и звукоизолацията на стари, лошо изолирани сгради. Добър избор са и за покриване на по-големи неравности по стенните повърхности.
Преградните стени може да бъдат с единична или двойна конструкция, като се покриват с един или два слоя гипсокартон. За стени с по-високо натоварване са необходими два слоя.
Освен, че плочите от гипсокартон може да се завинтват към метална или дървена конструкция, те може да се залепят и директно към съществуващи стени. Основата, върху която се лепят гипсокартонените плочи, трябва да бъде правилно подготвена. Преди да залепите гипсокартонените плочи към основата, трябва да се нанесе покритие за тяхното фиксиране. Използвайте либела, за да проверите дали поставянето на гипсокартона е равно. Едва след пълно изсъхване на лепилото следва армиране, шпакловане и запълване на фугите, боядисване на стените.
Сухото строителство по-добро ли е от традиционната мазилка?
Мазилката, от друга страна, е традиционен начин за довършване на стени. Принадлежи към групата на грубите довършителни работи. За мнозина мазилката, ръчна или машинна, е по-добро и по-трайно решение.
Във всеки случай, измазаните стени могат да носят по-големи натоварвания. Мазилката, обаче, е и по-скъпо решение, измазаните стени съхнат значително по-дълго, изискват повече работа и създават повече мръсотия. Освен това, проводниците не може да бъдат скрити в шпаклована стена.
Дали ще изберете мазилка или гипсокартон зависи преди всичко от предназначението на помещението и вашия бюджет. Ако ще поставяте по-тежки мебелни елементи по стените, стените с мазилка са по-добро решение. Ако, от друга страна, искате да ускорите и опростите работата в къщата, нека вашият избор падне върху плочите от гипсокартон.