Т азгодишното 29-о издание на Аполония блести с разнообразна програма на световно ниво, която наред с многобройните почитатели на изкуствата привлече в Созопол и каймака на родния елит. По време на арт фестивала из живописните улички могат да бъдат забелязани редица известни лица от телевизионния екран, художници, музиканти и интелектуалци.
Любен Дилов и неговата приятелка, Георги Лозанов и съпругата му Галя, Филип Харманджиев, Михаил Заимов… списъкът е дълъг и впечатляващ, доказателство, че на Аполония се случват неща, които не са за изпускане.
Там е и създателят на пиано-бар културата у нас Мони Джуров и неговите страхотни музиканти, тъй като за пръв път фестивалът си има и свой пиано-бар, където емоцията продължава до зори. Не е за пропускане и провеждането на "Нощта на рекламоядите" на 1 септември 2013 г. в "la Maison" Събитието e организирано специално за Аполония и ще представи час и половина от световната селекция на Жан Мари Бурсико в "La Meison" - Марина Созопол от 22:00 ч на открито между яхтите.
Уникално за Аполония винаги е било прехвърлянето на мостове през изкуствата, но и от творците към публиката. И тази година много от звездите, които участват във фестивала, ще отделят специално време за разговори с почитателите на изкуството им. Така ще можем да си създадем незабравими спомени с оперната дива Красимира Стоянова, голямата дама на българския театър Цветана Манева и неповторимия Камен Донев.
Аполония наистина е празник и пиршество за духа. В програмата са включени над 70 прояви - 26 камерни, рок, фолклорни и джаз концерта, 11 театрални представления, балетен спектакъл, 17 представяния на книги, осем изложби, четири филмови прожекции.
Новост на тазгодишния фестивал е 3-дневният билет – цената му е 120 лв. и той дава възможност за вход и запазено място за всяко едно събитие от програмата в рамките на три поредни дни, както и място в залите без места и отстъпки в избрани ресторанти и барове, партньори на Аполония 2013.
Своите почитатели вече привличат изложбите. Произведения на Светлин Русев, Николай Панайотов, Чавдар Гюзелев и Виктор Паунов, както и колекция картини на Жул Паскин са подредени в Художествена галерия.
Кирил Якимов представя абстрактния си цикъл „Петното“. „Бунтът на хартията” като идеологически минимализъм е може би най-близкото определение за неговия стил – няма идеи, има материал, който е превърнат в главен герой на изкуството. Хартията не е повече двуизмерна и не носи чужди послания и каузи, а е триизмерен пластичен обект, който сам “значи” и сам е кауза. Якимов е силно експресионистичен автор, като бунтът тук е бунт на хартията, която търси достъп до образите, положени върху нея, и бунт на ръката, която слага своя уникален авторски отпечатък върху тиражираните фотографски изображения, използвани за основа на творбите в цикъла. Платната на Кирил Якимов, които са изложени в рамките на Аполония, ще бъдат представени като част от негова изложба на Brussel art през 2014 г.
При откриването основателят на празниците професор Димо Димов напомни, че най-древните следи за изкуство в историята на цивилизацията са на рисуването и Аполония започва с художниците, които вече толкова години се опитва да обедини с всички други творци.
Акад. Светлин Русев за своята годишнина: „Не си броя годините… След като разбрах кои автори участват тази година на „Аполония, колко са силни и разнообразни, намерих решение с тази частната колекция. За мен присъствието тук е и опит, и съизмерване с други поколения, с други проблеми. Мисля, че всеки който разбира, може нещо да научи от нашата различност, показана тук. Ако има нещо, което да ни обединява, това е уважението, търпимостта и различността…”
Николай Панайотов, живеещият в Париж художник, който направи истински бум през последните четири години със свръхмодерната сценография за постановката на тетралогията „Пръстенът на Нибелунга” от Рихард Вагнер в Софийската опера”, показва, по думите му, „преливането на моята живопис в сценографията и костюмите”.
Чавдар Гюзелев – илюстратор, сценограф, графичен дизайнер, фотограф, показва в Созопол проекти за свои осъществени и неосъществени театрални проекти.
Изложбата на проф. Виктор Паунов демонстрира резултати от над 30-годишна ползотворна работа в илюстрацията и изкуството на книгата.
Изненада тази година е предварителното представяне в Созопол на голямата изложба на Жул Паскин (роденият през 1885 г. във Видин Юлиус Мордекай Пинкас), която ще бъде открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ) на 17 септември.
Изложбата "Жюл Паскин - от Видин до Париж"е подготвена с ценното сътрудничество на Посолството на Франция и Френския културен институт. Участват колекционери от Канада, Франция, Люксембург и няколко галерии. На „Аполония” е личната колекция на Даниел Папаро, „човек, който не просто събира произведения, той живее заради тях”, подчерта Аделина Филева, директорка на СГХГ.