Пробиотици - какви са различните видове?
Източник: iStock/Getty Images
0

С ъвременният начин на живот често взима многобройни жертви, като интестиналното здраве и състоянието на чревната флора обикновено е сред първите пораженци. Стрес, непълноценно хранене, злоупотреба с алкохол, преумора, недоспиване, липса на физическа активност, тютюнопушене, злоупотреба с лекарства са все фактори, които по един или друг начин увреждат състоянието на стомашно-чревния тракт, което повлича поредица от събития и вероятно лежи в основата на развитието на многобройни заболявания.

Познаването на пробиотиците и приемът на подходящи пробиотици от drugstore.bg позволява превенция на тези нарушения и се използва като част от комплексното лечение на редица заболявания, за които е доказана ключовата роля на интестиналната микрофлора.

Какво представляват пробиотиците?

Чревният микробиом представлява сложна, но фино балансирана система, в която цари изключително добре поддържано равновесие между полезни и патогенни (лоши, вредни, болестотворни) микроорганизми. Нарушаването на това равновесие, например при боледуване, при прием на някои лекарства, силен стрес, небалансирана диета и под влияние на редица други фактори, води до потискане на полезните микроорганизми и/или увеличаване популациите на патогенните. Това от своя страна може да резултира в широк спектър от неблагоприятни за човека последици, вариращи от стомашен дискомфорт, запек или диария до отключване на различни по вид, тежест и етиология заболявания (включително автоимунни и онкологични).

Пробиотиците съставляват добрите микроорганизми и обикновено включват различни видове бактерии и дрожди. Освен в интестиналния тракт, пробиотици се откриват още в устната кухина (имат значение за оралното здраве), пикочните пътища, вагината, кожата и осъществяват многобройни функции, най-важните от които са превенция разрастването на патогенните микроорганизми.

Видове пробиотици

Пробиотиците обикновено съдържат бактерии или дрожди, като в зависимост от състава им могат да се очакват и някои разлики в желаните ефекти, което от своя страна подпомага специалистите в здравната система при избора на подходящ препарат за всеки отделен пациент.

Съществуват множество видове пробиотици, като сред най-застъпените се включват лактобацили, бифидобактерии, сахаромицес, стрептококи, ентерококи, ешерихия и бацилус.

Лактобацили се срещат естествено в пикочно-половата и храносмилателната система, като произвеждат млечна киселина посредством синтезата на ензима лактаза. Има над 50 различни вида лактобацили, като едни от най-популярните сред тях са Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus salivarius и други:

  • Lactobacillus acidophilus: L. acidophilus се среща в женската полова система (във вагината) и в тънките черва, като подпомага храносмилането и борбата с патогенните бактерии.
  • Lactobacillus reuteri: L. reuteri се открива в устната кухина и интестиналния тракт, като се асоциира с намаляване риска от развитие на кариес и стоматологични проблеми. Произвежда широкоспектърна субстанция с антибиотични свойства, известна като реутерин, за който е доказано, че потиска растежа и развитието на редица бактерии, гъби и дрожди и подпомага интестиналната флора.
  • Lactobacillus bulgaricus: L. bulgaricus участва активно в неутрализирането на токсини, в борбата с патогенните бактерии и в производството на собствени антибиотици.
  • Lactobacillus casei: подпомага имунната функция, прилага се безопасно при деца с разстройство или запек, както и при непоносимост към лактоза.
  • Lactobacillus helveticus: подпомага храносмилателната и имунната система, може да окаже благоприятни ефекти върху костната плътност при жени в периода на менопауза, като подобрява усвояването на калция, облекчава проявите при стрес, подпомага съня и кръвното налягане.

Bifidobacterium

Бифидобактериите са едни от най-добрите и информативни маркери за здравословното състояние на интестиналния тракт, като по-голямата част от тези бактерии се откриват по хода на дебелото черво. Важна особеност е, че в този участък от интестиналния тракт се формират до няколко дни след раждането и оказват голямо влияние върху състоянието на новороденото. Известни са около 30 различни вида бифидобактерии, като сред едни от най-често прилаганите се включват Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve:

  • Bifidobacterium bifidum: B. bifidum преобладава в интестиналния тракт (особено в дебелото черво) при новородени и са полезни за производството на някои витамини, за подпомагане на имунитета, както и при диария.
  • Bifidobacterium breve: B. breve се открива в храносмилателния тракт и половата система при жените, като се бори с патогенните бактерии.
  • Bifidobacterium longum: B. longum обитава храносмилателната система, има роля на антиоксидант и подпомага разграждането на въглехидратите. Изключително благоприятен ефект оказва при възпалителни чревни заболявания, болест на Крон, улцерозен колит, рак на дебелото черво, запек.

Saccharomyces

Сахаромицес (Saccharomyces boulardii) представляват вид дрожди и са изключително подходящи при стомашно-чревни неразположения, тъй като са отговорни за стимулирането на общия имунитет и локалните имунни механизми по хода на храносмилателния тракт.

Проявяват антимикробно, антитоксично и противовъзпалително действие, което ги прави особено подходящи при възпалителни заболявания на тънките и на дебелото черво, включително и болест на Крон.

Streptococcus thermophilus

Стрептококус термофилус се откроява с производството на големи количества лактаза (ензим, необходим за разтваряне на млечните храни) и се използва за профилактика на лактозна непоносимост при бебета, малки и големи деца. Може да се използва и при възрастни при отключване на непоносимост към млечни храни под въздействието на различни фактори.

Ползи от приема на пробиотици

Приемът на различни видове пробиотици се асоциира с редица разностранни ползи за организма, като пробиотиците едновременно подпомагат лечението на някои заболявания, но също така и предпазват от развитието на някои състояния. Сред едни от най-популярните им ползи се включват:

  • при храносмилателни нарушения: едни от най-честите показания за лечение с пробиотици включват храносмилателни нарушения, включително запек, диария, колики, метеоризъм, стомашен дискомфорт, независимо дали на фона на заболяване или временно неразположение, провокирано от храна, стрес, промени в средата.
  • при интестинални заболявания: прием на пробиотици се препоръчва при редица заболявания на чревния тракт с възпалителна, автоимунна или инфекциозна етиология, включително различните видове ентерит, колит, болест на Крон, улцерозен колит и други.
  • при кожни проблеми: доказана е тясната връзка между влошеното състояние на чревната флора и появата или обострянето на акне, поради което прием на пробиотици се препоръчва и в комплексното лечение на редица кожни заболявания, включително акне, дерматит, екзема, кожна свръхчувствителност и други.
  • за подобряване на имунитета: пробиотиците са важни за синтезата на някои витамини, антиоксиданти, за повишаване на устойчивостта на организма към вредни въздействия от различно естество.
  • при антибиотична терапия: практиката да се приемат пробиотици на фона на антибиотична терапия води до редукция на риска от поява на сериозни интестинални странични ефекти (най-често диария и влошаване на чревния микробиом) и се препоръчва дори при краткосрочно лечение с щадящи антибиотици.
  • други ползи: приемът на пробиотици оказва благоприятен ефект по отношение на женското здраве, когнитивните функции, забавяне на стареенето, облекчаване (в рамките на комплексната терапия) на проявите на тревожност, депресия и други психични и личностни разстройства, при сърдечно-съдови нарушения, при нарушения в липидния профил, наднормено тегло, метаболитен синдром и много други.

След обстоен разпит и преглед лекуващият лекар взема решението за необходимостта от допълнителен прием на пробиотици под формата на добавки, промени в храненето или комбинация от двете и подпомага избора на конкретен препарат, съобразно неговия състав.

 
- Толкова си красива, а не си се омъжила? - Искам да се омъжа по любов, но тъкмо се влюбя в някой и се оказва,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вадете ските! Условията за туризъм в планините са много добри

Вадете ските! Условията за туризъм в планините са много добри

България Преди 1 час

Това съобщиха от Планинската спасителна служба при Българския Червен кръст

<p>Супермодел загина при нещастен инцидент (СНИМКИ)</p>

Моделът Дейл Хадън загина при изтичане на въглероден оксид

Свят Преди 2 часа

През 70-те години на миналия век тя е работила като модел за популярни козметични марки

<p>Психолог разкри коя е болестта на съвременния свят</p>

Ани Владимирова: Да притежаваш материални придобивки води до допаминов пик

България Преди 3 часа

Тя сподели трите условия, които трябва да бъдат спазени, за да можем да постигнем новогодишните си цели

Закъснения и отменени полети в САЩ заради лошото време

Закъснения и отменени полети в САЩ заради лошото време

Свят Преди 3 часа

Ситуацията се усложнява от обилен снеговалеж и силен вятър

<p>Украински дронове могат да нанасят удари в дълбочина до 2000 км</p>

Експерт: Украински дронове могат да нанасят удари в дълбочина до 2000 км

Свят Преди 3 часа

Това заяви Андрий Юсов, представител на Главната разузнавателна дирекция на украинското министерство на отбраната

80% ръст при цените на кафето на световната борса

80% ръст при цените на кафето на световната борса

Свят Преди 4 часа

Сред причините за по-високата цена са климатичните промени

Десетки германци получиха респираторни затруднения заради неизвестно вещество

Десетки германци получиха респираторни затруднения заради неизвестно вещество

Свят Преди 4 часа

Част от хората са откарани в болница за лечение и изследвания

Почитаме паметта на 14 000 невинни деца, избити от цар Ирод във Витлеем

Почитаме паметта на 14 000 невинни деца, избити от цар Ирод във Витлеем

Любопитно Преди 4 часа

Тези младенци почитаме като първите мъченици заради Христос

<p>Самолет със 181 души на борда се разби в Южна Корея (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Самолет със 181 души на борда се разби в Южна Корея

Свят Преди 4 часа

Полетите на летището в Муан са отменени

КНДР обяви "възможно най-силна стратегия" спрямо САЩ

КНДР обяви "възможно най-силна стратегия" спрямо САЩ

Свят Преди 5 часа

"Реалността ясно диктува в каква посока трябва да се движим и какво и как да направим"

<p>Почина най-възрастният оцелял след атаката срещу Пърл Харбър&nbsp; (СНИМКИ)</p>

Почина най-възрастният оцелял след атаката срещу Пърл Харбър

Свят Преди 5 часа

Той е служил на бойния кораб "Юта"

Принц Андрю

Скандал във Великобритания: Принц Андрю и китайският шпионин

Свят Преди 5 часа

Властите във Великобритания твърдят, че китайският гражданин Янг Тенгбо е изградил "необичайно ниво на доверие" с принц Андрю

<p>Небостъргачите, в които никой не живее (СНИМКИ)</p>

Небостъргачите, в които никой не живее

Свят Преди 5 часа

Те са не само функционални, но и служат за туристическа атракция

космически боклук

Защо не можем да изпратим целия си боклук в Космоса?

Любопитно Преди 5 часа

Всяка година изхвърляме повече от два милиарда тона отпадъци

черна дупка

Първото в историята откритие на „тройна черна дупка“ смайва астрономите

Любопитно Преди 5 часа

До това откритие черните дупки са били забелязвани само самостоятелно или в двойна двойка