Пробиотици - какви са различните видове?
Източник: iStock/Getty Images
0

С ъвременният начин на живот често взима многобройни жертви, като интестиналното здраве и състоянието на чревната флора обикновено е сред първите пораженци. Стрес, непълноценно хранене, злоупотреба с алкохол, преумора, недоспиване, липса на физическа активност, тютюнопушене, злоупотреба с лекарства са все фактори, които по един или друг начин увреждат състоянието на стомашно-чревния тракт, което повлича поредица от събития и вероятно лежи в основата на развитието на многобройни заболявания.

Познаването на пробиотиците и приемът на подходящи пробиотици от drugstore.bg позволява превенция на тези нарушения и се използва като част от комплексното лечение на редица заболявания, за които е доказана ключовата роля на интестиналната микрофлора.

Какво представляват пробиотиците?

Чревният микробиом представлява сложна, но фино балансирана система, в която цари изключително добре поддържано равновесие между полезни и патогенни (лоши, вредни, болестотворни) микроорганизми. Нарушаването на това равновесие, например при боледуване, при прием на някои лекарства, силен стрес, небалансирана диета и под влияние на редица други фактори, води до потискане на полезните микроорганизми и/или увеличаване популациите на патогенните. Това от своя страна може да резултира в широк спектър от неблагоприятни за човека последици, вариращи от стомашен дискомфорт, запек или диария до отключване на различни по вид, тежест и етиология заболявания (включително автоимунни и онкологични).

Пробиотиците съставляват добрите микроорганизми и обикновено включват различни видове бактерии и дрожди. Освен в интестиналния тракт, пробиотици се откриват още в устната кухина (имат значение за оралното здраве), пикочните пътища, вагината, кожата и осъществяват многобройни функции, най-важните от които са превенция разрастването на патогенните микроорганизми.

Видове пробиотици

Пробиотиците обикновено съдържат бактерии или дрожди, като в зависимост от състава им могат да се очакват и някои разлики в желаните ефекти, което от своя страна подпомага специалистите в здравната система при избора на подходящ препарат за всеки отделен пациент.

Съществуват множество видове пробиотици, като сред най-застъпените се включват лактобацили, бифидобактерии, сахаромицес, стрептококи, ентерококи, ешерихия и бацилус.

Лактобацили се срещат естествено в пикочно-половата и храносмилателната система, като произвеждат млечна киселина посредством синтезата на ензима лактаза. Има над 50 различни вида лактобацили, като едни от най-популярните сред тях са Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus salivarius и други:

  • Lactobacillus acidophilus: L. acidophilus се среща в женската полова система (във вагината) и в тънките черва, като подпомага храносмилането и борбата с патогенните бактерии.
  • Lactobacillus reuteri: L. reuteri се открива в устната кухина и интестиналния тракт, като се асоциира с намаляване риска от развитие на кариес и стоматологични проблеми. Произвежда широкоспектърна субстанция с антибиотични свойства, известна като реутерин, за който е доказано, че потиска растежа и развитието на редица бактерии, гъби и дрожди и подпомага интестиналната флора.
  • Lactobacillus bulgaricus: L. bulgaricus участва активно в неутрализирането на токсини, в борбата с патогенните бактерии и в производството на собствени антибиотици.
  • Lactobacillus casei: подпомага имунната функция, прилага се безопасно при деца с разстройство или запек, както и при непоносимост към лактоза.
  • Lactobacillus helveticus: подпомага храносмилателната и имунната система, може да окаже благоприятни ефекти върху костната плътност при жени в периода на менопауза, като подобрява усвояването на калция, облекчава проявите при стрес, подпомага съня и кръвното налягане.

Bifidobacterium

Бифидобактериите са едни от най-добрите и информативни маркери за здравословното състояние на интестиналния тракт, като по-голямата част от тези бактерии се откриват по хода на дебелото черво. Важна особеност е, че в този участък от интестиналния тракт се формират до няколко дни след раждането и оказват голямо влияние върху състоянието на новороденото. Известни са около 30 различни вида бифидобактерии, като сред едни от най-често прилаганите се включват Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve:

  • Bifidobacterium bifidum: B. bifidum преобладава в интестиналния тракт (особено в дебелото черво) при новородени и са полезни за производството на някои витамини, за подпомагане на имунитета, както и при диария.
  • Bifidobacterium breve: B. breve се открива в храносмилателния тракт и половата система при жените, като се бори с патогенните бактерии.
  • Bifidobacterium longum: B. longum обитава храносмилателната система, има роля на антиоксидант и подпомага разграждането на въглехидратите. Изключително благоприятен ефект оказва при възпалителни чревни заболявания, болест на Крон, улцерозен колит, рак на дебелото черво, запек.

Saccharomyces

Сахаромицес (Saccharomyces boulardii) представляват вид дрожди и са изключително подходящи при стомашно-чревни неразположения, тъй като са отговорни за стимулирането на общия имунитет и локалните имунни механизми по хода на храносмилателния тракт.

Проявяват антимикробно, антитоксично и противовъзпалително действие, което ги прави особено подходящи при възпалителни заболявания на тънките и на дебелото черво, включително и болест на Крон.

Streptococcus thermophilus

Стрептококус термофилус се откроява с производството на големи количества лактаза (ензим, необходим за разтваряне на млечните храни) и се използва за профилактика на лактозна непоносимост при бебета, малки и големи деца. Може да се използва и при възрастни при отключване на непоносимост към млечни храни под въздействието на различни фактори.

Ползи от приема на пробиотици

Приемът на различни видове пробиотици се асоциира с редица разностранни ползи за организма, като пробиотиците едновременно подпомагат лечението на някои заболявания, но също така и предпазват от развитието на някои състояния. Сред едни от най-популярните им ползи се включват:

  • при храносмилателни нарушения: едни от най-честите показания за лечение с пробиотици включват храносмилателни нарушения, включително запек, диария, колики, метеоризъм, стомашен дискомфорт, независимо дали на фона на заболяване или временно неразположение, провокирано от храна, стрес, промени в средата.
  • при интестинални заболявания: прием на пробиотици се препоръчва при редица заболявания на чревния тракт с възпалителна, автоимунна или инфекциозна етиология, включително различните видове ентерит, колит, болест на Крон, улцерозен колит и други.
  • при кожни проблеми: доказана е тясната връзка между влошеното състояние на чревната флора и появата или обострянето на акне, поради което прием на пробиотици се препоръчва и в комплексното лечение на редица кожни заболявания, включително акне, дерматит, екзема, кожна свръхчувствителност и други.
  • за подобряване на имунитета: пробиотиците са важни за синтезата на някои витамини, антиоксиданти, за повишаване на устойчивостта на организма към вредни въздействия от различно естество.
  • при антибиотична терапия: практиката да се приемат пробиотици на фона на антибиотична терапия води до редукция на риска от поява на сериозни интестинални странични ефекти (най-често диария и влошаване на чревния микробиом) и се препоръчва дори при краткосрочно лечение с щадящи антибиотици.
  • други ползи: приемът на пробиотици оказва благоприятен ефект по отношение на женското здраве, когнитивните функции, забавяне на стареенето, облекчаване (в рамките на комплексната терапия) на проявите на тревожност, депресия и други психични и личностни разстройства, при сърдечно-съдови нарушения, при нарушения в липидния профил, наднормено тегло, метаболитен синдром и много други.

След обстоен разпит и преглед лекуващият лекар взема решението за необходимостта от допълнителен прием на пробиотици под формата на добавки, промени в храненето или комбинация от двете и подпомага избора на конкретен препарат, съобразно неговия състав.

 
- Докторе, искам да отслабна. Кажете какво да правя. - Яжте всеки ден по една филия хляб, една ябълка и чай без захар. - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Бащата&nbsp;на 15-годишния Филип след срещата с представители на ВСС: Бяхме чути</p>

Бащата на 15-годишния Филип след срещата на "Ангели на пътя" с представители на ВСС: Бяхме чути

България Преди 22 минути

По-рано се проведе протест пред сградата на Висшия съдебен съвет

<p>Психолог: Козметичните процедури са&nbsp;новата пандемия</p>

Психолог: Козметичните процедури са новата пандемия

България Преди 40 минути

„Хубаво е и дамите да виждат, когато стават на 50 г., и да не се смятат за 20-годишни“

<p>Птичият грип H5N1 заплашва хората и животните</p>

Учени и фермери са обезпокоени от разпространението на птичия грип H5N1

Свят Преди 44 минути

Центровете за контрол и превенция на заболяванията оценяват риска за общественото здраве като нисък

Мецола: Разширяването на ЕС е геополитическа необходимост

Мецола: Разширяването на ЕС е геополитическа необходимост

Свят Преди 48 минути

Руската намеса в Молдова, Грузия и Западните Балкани е пряко предизвикателство за общата ни сигурност, заяви председателят на ЕП

<p>Тръмп иска да постигне така наречения &quot;мир чрез сила&quot;</p>

Американски анализатор: Тръмп иска да постигне така наречения мир чрез сила

Свят Преди 1 час

Спирането на американската помощ ще окаже влияние не само върху медиите, но и върху икономиката, смята анализаторът

<p>Очаква се главоломен скок в цените на шофьорските курсове&nbsp;</p>

Със 7 промила алкохол зад волана: България оглави класацията по най-опасно шофиране в ЕС

България Преди 1 час

Това показват най-новите данни от Европейския съвет за безопасност на транспорта

<p>Американски боен кораб стреля с лазерно оръжие (ВИДЕО)</p>

Американски боен кораб стреля с лазерно оръжие (ВИДЕО)

Свят Преди 1 час

Вижте видео на демонстрацията

Масиран руски въздушен удар по Харковска област: Четирима са загинали, има много ранени

Масиран руски въздушен удар по Харковска област: Четирима са загинали, има много ранени

Свят Преди 1 час

Нанесени са щети на жилищни и административни сгради в украинския град Изюм

Акула уби 17-годишно момиче в Австралия

Акула уби 17-годишно момиче в Австралия

Свят Преди 1 час

Това е втората смъртоносна атака на акула в Куинсланд за малко повече от месец

<p>Заради мафиотско убийство: Започна мащабна полицейска акция в Босна и Херцеговина</p>

Заради мафиотско убийство в Словения: Започна мащабна полицейска акция в Босна и Херцеговина

Свят Преди 1 час

Операцията се осъществява в сътрудничество със словенската национална служба за издирвания, полицията на Кралство Швеция и Европол

Mate Kitchen сътвори празник за семейство с 13 деца

Mate Kitchen сътвори празник за семейство с 13 деца

Любопитно Преди 2 часа

Те са тазгодишните избраници в инициативата „Да подкрепим многодетно семейство в нужда“

<p>След USAID, Мъск заплаши Министерство на образованието</p>

След USAID, Мъск заплаши Министерство на образованието

Свят Преди 2 часа

Президентът Доналд Тръмп смята, че властта на министерството трябва да бъде прехвърлена на щатите и училищата

В капана на грипа: Удължават мерките в област Велико Търново

В капана на грипа: Удължават мерките в област Велико Търново

България Преди 2 часа

Най-висока е регистрираната заболяемост във възрастовите групи от 0 до 4 г. и от 5 до 14 г.

Индия е изправена пред огнище на парализираща инфекция

Индия е изправена пред огнище на парализираща инфекция

Свят Преди 2 часа

За заболяването все още няма лек

Определиха новата дата за делото „Дебора”

Определиха новата дата за делото „Дебора”

България Преди 2 часа

Процесът тръгва отначало