К осопад, или още алопеция - това състояние засяга милиони хора по света, независимо от пола и възрастта. Нормалните граници, в които косата трябва да пада е около 50-100 косъма на ден, като повече от това води до видимо изтъняване на космената покривка на скалпа и оплешивяване, което е повод за поява на притеснения относно външния вид и понижено самочувствие.
Съществуват различни методи на лечение, като много хора се придържат към природните начини чрез прием или локална апликация на билки за косопад, като алтернатива или допълнително лечение на конвенционалната медицина.
На какво се дължи косопада
Преди да ви запознаем с ползите от билколечението е важно да изградите основна представа за причините, които може да предизвикат прекомерната загуба на коса. Косопадът може да се получи под влиянието на различни фактори като например:
- Генетични особености - андрогенна алопеция (мъжки или женски тип оплешивяване) е наследствена форма, която се повлиява най-трудно от какъвто и да е било тип лечение поради силата на генетичния фактор.
- Хормонални проблеми и промени -бременност, менопауза, нарушения в тироидната функция или проблеми с нивата на половите хормони или кортизола често са причина за косопад.
- Стрес или диета - лошо хранене, внезапна загуба на телесно тегло, стрес - могат и често водят до влошаване качеството на косъма, както и гъстотата на косата.
- Медицински състояния - болести като алопеция ареата, инфекции или някои медикаменти (като химиотерапевтиците) често водят до косопад.
В много от тези случаи може състоянието може да се подобри с правилното лечение, като за много хора билките са единственият личен избор, който биха направили за своето здраве.
Науката в защита на билколечението
От векове хората са използвали различни билкови рецепти с цел лечение на множество и различни болести, в това число косопада. Модерната наука вече може да потвърди потенциала на някои определени билки като предоставя доказателства за механизмите, по които те проявяват положителния си ефект в забавянето на косопада и промотирането на растежа на косата.
Ще ви запознаем с някои от най-изследваните билки за косопад:
- Сереноа репенс или още saw palmetto - един от най-известните растителни видове, що се отнася до борбата с косопада. Учените твърдят, че билката блокира дихидротестостерона ( DHT), хормон, който се асоциира с андрогенната алопеция. Той свива космените фоликули, като по този начин потиска растежа на косъма. Според проучване на Журнала за алтернативна и придружаваща медицина - при мъже, които приемали екстракт от билката за 2 годишен период се наблюдава значително увеличение в гъстота на косата, в сравнение с плацебо групата.
- Женшен - конкретно американският женшен ( Panax ginseng) е богат на вещества, наречени гинсенозиди, които стимулират скалпа и подпомагат функциите на фоликулите. Според проучвания, активните вещества подсилват регенеративните процеси като подобряват функциите на кожните папиларни клетки, които са отговорни за космения растеж.
- Розмарин - маслото от тази популярна билка и подправка подобрява циркулацията в скалпа, което може да се отрази благоприятно на храненето на космените фоликули и да стимулира допълнителен растеж на косата. Проучване сравнява резултатите от третиране с етерично масло от розмарин и миноксидил ( утвърден препарат срещу косопад) и показва идентични резултати за период от 6 месеца. За локално приложение може да се използва и разреден разтвор на тинктура от розмарин.
- Мента - известна основно с освежаващия и охлаждащ ефект има и други полезни качества, като едно от тях е подпомагане на растежа на косата. Етеричното масло от мента, благодарение на основното активно вещество - ментол, подобрява кръвообращението в скалпа и действа подобно на розмарина.
- Алое вера - известно лечебно растение, което помага за намаляване възпалението в скалпа, което може да се отрази на нормалния растеж на косата. Освен това има хидратиращ ефект и се счита, че подобрява регенерацията на увредени фоликули.
- Сминдух - тази билка, която по нашите ширини се използва предимно за подправка има много полезни свойства и качествата, отнасящи се до човешкото здраве. В проучване, публикувано в Журнала по козметична дерматология - групата, която е приемала екстракт от билката показва значителен космен растеж, в сравнение с плацебо групата.
- Репей - билка, чиито корени доказано подпомагат растежа на косата и стимулират регенерацията на космените фоликули. Ползва се най-често като отвара за локално приложение.
Как да използваме билките срещу косопад
Като естествени продукти, билките могат да се инкорпорират в лечебния процес при косопад по различни начини:
- Локално - мазила ( съдържащи етерични масла или екстракти от билките), кремове и гелове, могат да се масажират директно в скалпа.
- Билкови шампоани - много шампоани съдържат билкови екстракти като основни вещества.
- Перорално - някои билки като сау палмето и сминдух се приемат под формата на сухи екстракти или тинктури през устата.
Пригответе сами вашите домашни рецепти като комбинирате тинктури и отвари от различни билки, както и съчетания от различни етерични масла като по този начин знаете точно какво съдържат.
Имайте предвид, че въпреки лечебните свойства на билките, общото здраве е на първо място що се отнася до здравата и гъста коса. Начинът на хранене и осигуряването на есенциалните микро и макроелементи е по-важно от приема на хранителни добавки и билки, тъй като при дефицит на някоя незаменимо вещество, например цинк, билките няма да помогнат срещу провокорания косопад.
За оптимален ефект комбинирате здравословен начин на живот и хранителните добавки като билковите екстракти, например и осигурете необходимата подкрепа на организма си.
Заключение
Инкорпорирането на билки срещу косопад може да предостави естествен и безопасен начин за промотиране растежа на здрава коса. Дали ще ги използвате за локално приложение или като хранителна добавки, билките имат научно доказани качества в подкрепа на космения растеж на скалпа. Резултатите от билколечението обикновено настъпват по-бавно, но въпреки това рецептите на природата предоставят обещават адекватна алтернатива на фармацевтичните препарати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!