Р еколтата от маслини 2022 в Италия ще започне през следващите няколко седмици, но ще бъде обвита от несигурност, като производителите ще бъдат изправени пред намалени добиви и нарастващи производствени разходи.
Сметката за енергия в някои случаи е нараснала пет пъти, карайки компаниите да обмислят две ужасяващи хипотези, поемане на нов дълг или закриване на компанията.
Нарастващите разходи за суровини, торове, стъкло, хартия и логистика поставят на изпитание устойчивостта на сектора, докато рязко нарастващите цени на енергията и електричеството засягат цялата производствена верига. Поради тази причина, както се забелязва в големи български вериги като метро или други, зехтина е достигнал небесни цени, и често ги пускат на намаления с опита си да привлекат повече клиенти.
Освен това първите прогнози за следващия сезон показват 20-30% спад на общия добив на зехтин в страната.
Предвид сътресенията на европейския енергиен пазар, причинени от руската инвазия в Украйна, цените на електроенергията надхвърлиха 400 евро за мегаватчас на всички значими пазари. Италия е изправена пред цени от 450 евро за мегаватчас.
За сравнение, средната цена през предходните десетилетия беше между 20 и 30 евро за мегаватчас.
Докато производителите трябва да се изправят пред последствията от най-тежката суша от десетилетия, мелничарите също ще трябва да се справят с тези нечувани цени на енергията, които се очаква да достигнат нови рекордни нива през следващите седмици, когато започне сезонът на прибиране на реколтата и потреблението на електроенергия достигне своя максимум.
Пулия, разположена в югоизточна Италия, е най-важният регион за производство на маслини в страната, като представлява 40 до 50 процента от общото национално производство.
В резултат на нарастващите производствени разходи някои мелничари очакват цените на необработения зехтин екстра да се повишат значително за потребителите.
В отговор на нарастващите разходи асоциациите на производителите, включително Assitol и Italia Olivicola, поискаха от правителството да въведе извънредни мерки за ограничаване на разходите за енергия.
„Нашата индустрия, която винаги се е характеризирала с ниски маржове на печалба, работи от дълго време за намаляване на фиксираните разходи“, каза Анна Кейн, президент на групата за зехтин на Assitol. „Но сега компаниите не могат да спрат тази вълна от нарастващи разходи. Почти невъзможно е крайната цена на продукта на пазара да бъде освободена от подобни увеличения на енергията и суровините.“
Assitol добави, че властите ще трябва да работят в тясно сътрудничество с големите търговци на дребно на храни – които са отговорни за 70 процента от продажбите на зехтин в Италия – за да поддържат цените на зехтина в обсега на обикновените потребители.
Голямата променливост на цените на необработеното маслиново масло екстра върджин на рафта оказа значително влияние върху целия сектор. Най-големите търговци на дребно видяха общите си продажби увеличени от интереса на потребителите към техните предложения за зехтин на ниски цени. Подобни оферти традиционно са насочени към екстра върджин зехтина заради специалното място, което заема в пазарската количка на италианското семейство.
Следователно по-високите цени на необработения зехтин екстра върджин може да не се превърнат в по-големи плащания за производителите и мелничарите.
Непропорционалното покачване на разходите за енергия рискува да направи производството на зехтин и преобразувателните дейности икономически неустойчиви, тъй като те засягат компании, които вече са били засегнати от продължителна криза, от извънредната климатична ситуация до недостига на вода.
AIFO, Assitol и други заинтересовани страни в производствената верига ще се срещат редовно в седмиците преди прибирането на реколтата, за да се опитат да противодействат на подобни предизвикателства.
Като се има предвид недостигът на валежи, който сериозно засегна различните фази на развитие на маслините, няколко италиански мелничари планират да отворят съоръженията си с известно закъснение в обичайния график.
Има надежда малко валежи да се разпространят в страната през октомври. Изчакването може да доведе до по-големи добиви, тъй като се дава повече време на маслините да натрупат масло.
Ако няма специална спешност, като например ранна реколта, причинена от атаката на маслинова плодова муха, би било препоръчително да се изчака, като се имат предвид много ниските добиви, които могат да се очакват, ако маслините се берат много рано.
Тази година може да изглежда изключително сложна, но те започнаха да експериментираме с повече интеграция между различните участници в производствената верига преди много време