Д нес по-голямата част от европейските граждани са предпазени от заразяване с дребна шарка, заушка, рубеола, дифтерия, коклюш, тетанус и детски паралич. Същите имат възможността да предотвратят евентуално заразяване с ебола, холера, жълта треска, бяс и др. Това е факт, благодарение на множеството поливалентни и комбинирани ваксини, с които разполагаме. Те са обект на редица проучвания и резултат от години на иновативни разработки.
Разглеждайки темата за ваксините, неминуемо обръщаме поглед и към най-младите членове на обществото – бебетата. Ваксинацията на бебета е от ключово значение не само за тяхното здраве, но и за здравето на цялото население. Именно по тази причина поставянето на задължителните ваксини се проследява внимателно от педиатрите и родителите. Развивайки имунната компетентност на бебетата, ваксините днес защитават децата и възрастните от 24 заразни болести.
Една от най-високоефективните ваксини е тази срещу варицела. Варицелата, известна още и като лещенка, се предизвиква от силно заразен вирус. Ваксината срещу варицела е безплатна в 13 от 27 страни-членки на Европейския съюз, като е част и от Националния имунизационен календар на тези държави. Резултатите от държавите с високо ваксинално покритие от две дози наблюдават спад с близо 90% в регистрираните случаи. Идентично на другите ваксини, това допринася значително за намаляване на заразяването при лица, които не могат да бъдат ваксинирани срещу варицела, както и при лица в риск поради временен или хроничен имунен дефицит. Причината е повишената колективната защита и намаленото разпространение и предаване на вируса от човек на човек.
Според проучванията, почти всеки човек ще се зарази с варицела до края на живота си, ако не е бил ваксиниран. Обикновено заразените лица са на възраст до 14 години, но нерядко и възрастните се срещат с вируса. Лицата с обострена инфекция от херпес зостер са едни от основните разпространители. Най-честите случаи на зараза обаче са онези, в които детето предава вируса на родителя си, който не е прекарал инфекцията в детска възраст, или пък при обикновени срещи между възрастен и дете, което все още не проявява симптоми, но въпреки това е носител на вируса.
Без значение от начина на заразяване, последиците винаги са тежки. Възрастните, боледуващи от варицела, са значително ограничени откъм активности в продължение на 14 дни, които са принудени да прекарат в изолация. Неприятните белези по кожата, белодробните усложнения и мозъчните увреждания са някои от неприятните странични ефекти, които могат да възникнат за тях след боледуване.