К акви са спецификите на пивопроизводството, как технолозите приготвят кехлибарената напитка и какви са новостите в бранша, бяха само част от темите по време на първия тур от Националната бирена академия. Инициативата на Съюза на пивоварите в България стартира от великотърновската пивоварна Бритос в навечерието на 6-ия ѝ рожден ден. Медии и гости, наблюдаваха отблизо производствения процес, въведените иновации и добрите практики в производството.
Бритос е независима, семейна пивоварна, открита през 2012 година в гр. Велико Търново, в сътрудничество с Берлинския Институт по Пивото – VLB, който отговаря за контрола на качеството в пивоварната. Фабриката е изградена само за осем месеца, а инвестицията е над 20 млн. лв. Разположена е на 13 декара, а инсталацията е едно от най-модерните и високотехнологични съоръжения на Балканския полуостров. Днес само 36 човека произвеждат годишно около 190 000 хектолитра бира, което е почти двойно по-високо от средната производителност на пиво в Европа.
„Постоянно инвестираме в нови машини, имаме и нова линия за стъкло. Безкомпромисното качество и уникалните рецепти, които сами създаваме са най-голямото ни оръжие в бизнеса“, коментира Христо Попов, изпълнителен директор на пивоварната.
Основният бранд на компанията – Бритос, се предлага в търговската мрежа в цялата страна, но има най-силно присъствие в Гърция и Кипър. Новата разновидност Бритос опушена е отличена със златен медал през 2017 г. от най-авторитетната в света класация за качество Mond Selection в Брюксел. Горещата новина от вчера е, че стартира производството на новото пиво Hoppy Blond, която гостуващите медии на събитието имаха удоволствието да опитат първи.
Медиите бяха запознати в дълбочина с цялостния процес на производство от собствениците на компанията семейство Габриела и Христо Попови, както и от главния оперативен директор Антон Ненов, който има рекорден 40 годишен опит в пивоварната индустрия. Характерно за Бритос е, че всички нива от производството са в една сграда като всички процеси са напълно автоматизирани. Оборудването е от най-висок клас и е доставено от Германия и Белгия. Процесът минава през смилане на малца, майшуване, изцеждане и варене, ферментация и отлежаване, филтрация, успокояване на пивото и накрая бутилиране като всички операции са под един покрив. Тази цялостност дава възможност за пълен контрол върху качеството и увереност в безупречните характеристики на крайния продукт.
След Бритос, в рамките на Националната бирена академия ще бъдат посетени още няколко от пивоварните компании в страната. Целта на инициативата е да покаже пред широката общественост и любителите на бирата производствения процес, новите технологии - машини, бутилиращи линии, опаковки и екосъобразни практики, иновациите, както и стриктните процедури, благодарение на които крайния продукт е висококачествен и успешен на пазара.
„Кредото на пивоварната индустрия е “Гордеем се да сме прозрачни”. То е израз на желанието ни да представяме пълна информация, както за съставките и хранителната стойност на бирата, така и за производствения процес в реални условия. Посещенията на медиите по пивоварните са част от инициативата в тази посока.“, беше категорична Ивана Радомирова, изпълнителен директор на Съюза на пивоварите.
Зад всяка иновация стоят сериозни вложения и високите компетенции на човешките ресурси в пивоварната индустрия. През миналата година капиталовите инвестиции в бранша надхвърлят 41 милиона лева; произведени са над 5 милиона хектолитра пиво, а платеният акциз е 80 милиона лева. Общо членовете на Съюза на пивоварите произвеждат 98-99% от бирата в страната.