Осъзнатото хранене: Рецепта за здраве и дълголетие
Източник: Lidl

С ъвременните хора обръщат все по-голямо внимание на здравословното хранене – такова, което би допринесло да поддържат тялото си енергично и здраво. Напоследък обаче, все по-актуален сред експертите по темата, става и друг важен аспект от храненето – как то влияе на здравето на нашата планета? Ето защо комисията EAT-Lancet, която включва 37 водещи учени от цял свят, разработи научно обоснована Планетарна диета, която предлага здравословен модел на хранене, който допринася за нашето здраве и това на семейство ни, като едновременно с това спомага за опазването на природата. Но, дори да не следваме стриктно планетарната диета, как да намерим баланса между двете и да се храним осъзнато?

В деветия епизод на видеокаста “Уменията на 21-ви век”, продуциран от Lidl, отговор на тези въпроси дават диетологът проф. д-р Дарина Найденова и популярният шеф-готвач Иван Манчев. Ето какво разказват те за храненето с мисъл.

  • Какво е планетарно хранене?

Проф. Найденова: Модел на хранене, който залага на равновесието на планетата. Според него храненето ни трябва да е такова, че производството и консумацията да бъдат в равновесие с природата, с малко замърсяване и малко разходване на ресурси.

Планетарно хранене не изключва нито една група храни, но в основата му са растителните - бобови, ядки, зеленчуци, в по-малко количество мляко и млечни и съвсем малко месо. Стремежът е консумацията на месо да се намали наполовина до 2050. Така може да се подкрепят екосистемите и да се подпомогне изхранването на увеличаващото се население. 70% от обработваемите площи в момента се използват за производство на храна за животни. Съгласете се, че не е много оптимално разпределението.

Все още имаме дисбаланс в разпределението на храната - едни гладуват, други преяждат. Имаме нужда да се насочим към по-щадящ начин на хранене не само за нас като хора, но и за планетата.

Източник: Lidl
  • А с какво да заменим месото?

Проф. Найденова: С яйца, с млечни продукти, с риба и морски дарове, с растителните алтернативи на протеин - бобови култури и ядки. Бобова и зърнена култура в комбинация заместват всички аминокиселини, нужни на организма

  • Добре ли е осъзнатото хранене да влезе в учебната програма?

Иван Манчев: Разбира се, задължително е. Децата трябва да знаят откъде идва храната, как да се храним, да познават храните. В чужбина има училища, в които децата сами отглеждат една част от храните, с които се хранят.

  • Как в тази концепция стои така важният въпрос - да закусваме или не?

Проф. Найденова: За мен като специалист по хранене, закуската е много важна, за да стартираме деня с енергия и да сме емоционално по-стабилни. Закусилият човек е по-благ човек.

проф. д-р Дарина Найденова
проф. д-р Дарина Найденова Източник: Lidl

Иван Манчев: По всички правила закуската е много важна, но е хубаво да знаем и какво да закусваме. В годините всеки научава как различните храни му действат. Например въглехидратите, които са “бърза енергия”, могат да направят някои хора сънливи. Така че е важно не само дали, но и какво закусваме.

  • А какво да закусваме?

Иван Манчев: Човек трябва добре да познава организма си и как усвоява различните вещества. Трябва да знаеш как ти действат въглехидратите например – дали ти дават сила или ставаш летаргичен.

За мен е важно да има яйца или друг протеин – месо, бекон, шунка. Правилно съчетани, те ти дават сила да направиш деня си прекрасен и удовлетворяващ. Овесените ядки също са хубави, защото подобряват перисталтиката.

Проф. Найденова: Нека допълня и аз – освен яйца, добър източник на протеини са и млечните продукти. Хубав пример за такава закуска е домат, сирене и хляб. Всички я обичаме, нали?

Иван Манчев: Трябва да се внимава много със захарта на закуска. Нея я срещаме и в плодовете, и в зеленчуците. Когато приемаме прекалено много захар, това натоварва панкреаса и не бива да нарушаваме баланса.

Иван Манчев
Иван Манчев Източник: Lidl
  • Защо преди години хората не са спазвали диети?

Проф. Найденова: Не са имали нужда. Ние нямахме проблеми с наднорменото тегло като нация допреди 20 години. Начинът ни на живот се промени много и това дава отражение на здравето и външния ни вид.

Иван Манчев: България е земеделска страна, в която физическият труд е бил част от ежедневието. Огромна част от населението ни е било заето с отглеждането на тези продукти. Като погледнем в днешно време, най-здравословно се хранят хората, които сами си произвеждат храната.

Градските хора, за разлика от тях, живеят забързано, не мислят как се хранят, ядат по бюрата и на крак, ядат фаст фууд, а после се чудят защо са затлъстели. А то е очевидно – в забързаното ежедневие те не се замислят какво ядат и как живеят.

Проф. Найденова: Планирай, че ще огладнееш. Ако знаеш, че трябва да закусиш, на предния ден ще си напазаруваш, за да имаш лесно решение на другата сутрин.

  • От кого хората да търсят съвети за храненето си?

Проф. Найденова: От лекар, особено когато човек вече има проблем с килограмите или друго заболяване, причинено от неправилно хранене. Човек може да влоши състоянието си много, ако сам реши да си прилага някакви диети.

А когато става дума за хранене на бременни и деца, абсолютно задължително е съветите да са от лекар. Недопустимо е хора, които нямат нужното образование, да дават съвети за хранене на база само прочетено от тях и на личния си опит.

Цялото интервю с проф. Дарина Найденова и шеф Манчев може да гледате в епизода „Рецепта за здраве и дълголетие: осъзнатото хранене“ от безплатната видео поредица „Уменията на 21-ви век“.

Източник: Lidl

За гостите в девети епизод:

Проф. д-р Дарина Найденова e преподавател в Медицинския университет във Варна. Има специалност „Хранене и диететика“ и обучава студенти и стажант-лекари в областта на здравословното и лечебно хранене. Прилага принципите на персонализирането хранене с цел профилактика, запазване на доброто здраве и антиейдж ефект.

Шеф Иван Манчев е сред най-добрите шеф готвачи в страната. Популярен е като част от кулинарната поредица Готви с Lidl.

За видеокаста „Уменията на 21-ви век“:

Образователният видеокаст „Уменията на 21-ви век“ е продължение на успешната вътрешна програма за обучения в лични, социални и граждански умения, която се провежда сред служителите на Lidl.

Той осигурява платформа за разговор по важни за личностното развитие и израстване теми. Водещи на видеокаста са двама експерти от HR екипа на Lidl - Александрина Николова и Александър Стоичков. В разговори със специалисти в различни области те обсъждат актуални теми като медийна грамотност, изграждане на личен бранд в социалните мрежи, асертивна комуникация, поставяне и постигане на лични цели, баланс между работа и личен живот и много други.

За Лидл България:

Lidl е най-голямата верига магазини за хранителни стоки в Европа. Част e от немската Schwarz Gruppe и присъства в 31 държави. В България Lidl стартира своята дейност през 2010 г. Днес компанията има 131 магазина в 57 града и над 4000 служители. Предимствата на специфичния бизнес модел, широката гама продукти с оптимално съотношение качество-цена и въвеждането на редица иновативни практики и модели, наложиха Lidl в България като смарт дискаунтър, предлагащ високо качество на добра цена, и компания, която подхожда честно, отговорно, с мисъл и грижа за своите клиенти, служители и партньори.

 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Белият дом: Президентът Тръмп е оптимист за сделка с Китай

Белият дом: Президентът Тръмп е оптимист за сделка с Китай

Свят Преди 1 час

Левит: Ако Китай продължи да отвръща, това не е добре за Китай

Вицепремиерът се извини на пътниците от влака София-Варна

Вицепремиерът се извини на пътниците от влака София-Варна

България Преди 2 часа

Това стана след сигнал в „Моята новина“ за злоупотреба в БДЖ

Самолет се разби край магистрала във Флорида

Самолет се разби край магистрала във Флорида

Свят Преди 3 часа

Все още не е ясно колко души са били на борда

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

България Преди 3 часа

Протестиращите искат също да се поставят легнали полицаи

Естония задържа танкер с руски петрол

Естония задържа танкер с руски петрол

Свят Преди 3 часа

Плавателният съд е бил подложен на санкции

След трагедията с 12-годишната Сияна: Протест спира движението в района на Телиш

След трагедията с 12-годишната Сияна: Протест спира движението в района на Телиш

България Преди 4 часа

Плевен отменя всички предвидени общински прояви

Над 900 нарушения засякоха камерите на тол системата

Над 900 нарушения засякоха камерите на тол системата

България Преди 4 часа

Регионалният министър призова шофьорите да спазват правилата за движение

Путин се срещна с представителя на Тръмп за Украйна

Путин се срещна с представителя на Тръмп за Украйна

Свят Преди 4 часа

По-рано днес Уиткоф се срещна с Кирил Дмитриев

Какво реши съдът за делото срещу Лена Бориславова

Какво реши съдът за делото срещу Лена Бориславова

България Преди 5 часа

Срещу нея няма да се търси наказателна отговорност

Обвиниха полицай за блудство с малко дете

Обвиниха полицай за блудство с малко дете

България Преди 5 часа

Срещу мъжа е повдигнато и второ обвинение

,

ChatGPT вече запомня всичко: Как това ще промени комуникацията ви?

Технологии Преди 6 часа

Миналата година OpenAI вече въведе възможността за забравяне или запомняне на конкретни детайли по желание на потребителя

Вътрешният министър поиска сваляне на номерата на нарушители

Вътрешният министър поиска сваляне на номерата на нарушители

България Преди 6 часа

Това ще става, ако те не си платят глобите веднага

Ще залее ли сега Китай Европа с евтини стоки?

Ще залее ли сега Китай Европа с евтини стоки?

Свят Преди 6 часа

Китай е вторият по големина вносител в САЩ

Огромен финансов стимул за армията на Украйна

Огромен финансов стимул за армията на Украйна

Свят Преди 6 часа

Умеров: САЩ продължават да осигуряват военна подкрепа

SOUL WEAPONS: Гласове, клавиши и ритъм в действие

SOUL WEAPONS: Гласове, клавиши и ритъм в действие

Musicology Преди 7 часа

Drum and bass, break beat и trip hop в едно неповторимо преживяване

Разкриха причината за смъртта на Вал Килмър

Разкриха причината за смъртта на Вал Килмър

Свят Преди 7 часа

Обичаният актьор, който си отиде на 1 април на 65-годишна възраст, е починал от пневмония