В услуга на всички групи на обществото, заработи онлайн платформа CEMIS, която обобщава и предоставя информация за всички места в столицата, на които могат да бъдат предавани образуваните битови отпадъчни продукти и за възможностите за тяхното предотвратяване, рециклиране и оползотворяване.
CEMIS е първата и единствена до момента отворена платформа, която предоставя информиран избор за възможностите и действията, водещи до намаляване образуването на отпадъци и удължаване живота на продуктите. Основната ѝ цел е да помогне на ползвателите да открият предимствата на кръговата икономика, както и възможностите за превръщане на стоките след тяхното използване в ресурс за повторна употреба, като стимулират вторичното производство и рециклирането.
CEMIS е изключително функционална платформа, в която всеки заинтересован лесно, бързо и удобно ще намира информация както за местата на които може да предаде своите отпадъци, така и за местата, на които може да ремонтира и обнови своите уреди, мебели или др. вещи.
Основно предимство на CEMIS е, че дава възможност на ползвателите си да споделят, да заемат и да използват повторно съществуващи материали и продукти като по този начин предотвратяват образуването на отпадъци и удължават жизнения им цикъл. Форумът на платформата позволява на регистрираните потребители да обменят информация помежду си и сами да инициират заемане или споделяне на вещи и стоки.
Платформата вече е активна на адрес https://cemis.bg в услуга както на жителите на града, малкия квартален бизнес и неправителствен сектор, така и на организациите за оползотворяване на отпадъци, рециклиращата индустрия и администрацията.
Една от основните ѝ цели е да бъде постигната повишена информираност чрез създаване на публично споделено пространство, в което всеки потребител може да изпраща информация както за местата, на които могат да се предават отпадъци, така и за наличните сервизи, услуги, кампании, инициативи, срещани добри практики и дори идеи за създаване и развитие на модели за кръгова икономика.
CEMIS подпомага създаването на ресурсна ориентирана общност с повишено самосъзнание.
Платформата е разработена по проект № BG16M1OP002-2.009-0036 „Пилотен демонстрационен модел за кръгова икономика“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014–2020 г.“, съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие на ЕС, с бенефициент МАГИСТЕРИУМ ООД.
------------------------------------------------------ www.eufunds.bg ----------------------