„Младите си тръгнаха“, „Само старци останаха в селата“. Чуваме тези оплаквания доста често и те ни оставят с усещането за едни празни и тъжни български села. На фона на всеобщото убеждение, че живот на село няма, бихме искали да ви разкажем за едни млади хора, които избират да се обърнат към селото, да му вдъхнат живот с присъствието, работата си и знанията си, както и да се върнат към корените на българските традиции, да ги изучат и да ги продължат. За проекта „Резиденция Баба“, който тепърва набира скорост, разговаряме с неговата създателка и движеща сила Янина Танева.
Какво е „Резиденция Баба“?
„Резиденция Баба“ е един експеримент на хора, които обичат селото и винаги са вярвали, че то не бива да бъде погребано в чекмеджето на миналото. Избираме млади хора, които от една страна имат интерес към традициите, а от друга страна носят потенциала на новото в селата. Те живеят около месец в български села, където срещат различни предизвикателства и различни възможности.
Най-важната цел на „Резиденция Баба“ е да бъде нещо като социално лепило. Да можем да свържем поколения, да свържем града и селото, да свържем различни дисциплини и професии, затова избираме хора, отворени да се свързват.
Младите хора, с които работим, много често си мислят, че възрастните хора са хора в нужда, но много често, когато си тръгват от „Резиденция Баба“, те виждат, че това са хора, от които те взимат може би много повече, отколкото могат да дадат.
Има ли потенциал в българското село и от кого зависи той да бъде реализиран?
Всъщност там има страхотен потенциал. Това беше идеята на „Резиденция Баба” – да направи видим потенциала на селата, да направи съкровищата там видими и да ги направи достъпни по някакъв начин, защото много от тези съкровища са заровени, просто и самите местни хора не ги считат за важни или значими. И визията ни е един ден все повече млади хора да могат да живеят в българските села, това да е лесно достъпно, да имат достъп до образование там, да имат достъп до здравеопазване. И това да е лесно решение.
Тази година ще бъде пета за „Резиденция Баба”. Как бихте оценили резултатите дотук?
Някои от участниците така запазват връзките си с хората от село, че ние изобщо не можем да следим какво се случва в добрия смисъл на думата. След като свърши „Резиденцията“, резидентите коментират ходенето до селата по следния начин, отивам СИ на село. Това са техните нови баби, това е тяхното ново село. Връзките са силни и те продължават по
много начини. Освен това, резидентите продължават да мислят какво могат да направят за тези села - в актуална връзка с актуалните нужди на хората.
Има ли според вас в България достатъчно активни хора, които променят нещата?
Нещата вече се случват. Едно от позитивните неща на това човек да живее в политическа система, която не харесва, е че започва да се справя сам. Смятам, че огромен плюс на тази страна е, че ни провокира, провокира ни да мислим. Да мислим и върху едни бели платна да рисуваме. Вярвам, че потенциалът на проблемната среда да генерира нови решения, ентусиазъм и вдъхновение, е огромен.
Проблемът не е, че никой нищо не прави, а че всеки се чувства сам. Ако сме заедно, ако си разпределим тежестта, ако се чуваме и се виждаме, невероятни неща се случват.
Ако искате да научите повече за „Резиденция Баба“ и други вдъхновяващи граждански инициативи, посетете YouTube канала на кампанията „Силата е в теб“.