Н уждаете се спешно от малък кредит до заплата, но не смеете да поискате бърз кредит от някоя небанкова финансова институция, тъй като през годините сте се натъквали на какви ли не митове, които се разпространяват и в обществото и в медийното пространство.
За да внесем малко яснота, ще се опитаме да развенчаем някой от най-популярните митове, а вие сами ще вземете решение дали да продължите да се притеснявате или ще се доверите на бързи кредити онлайн, ако имате нужда от спешна финансова помощ.
Мит № 1
Кредитните организации наистина отпускат бързи заеми, но лихвите им са много високи.
Истина
Може би на пръв поглед изглежда така, но в действителност трябва да се вземе предвид, че заемите, които компаниите отпускат са краткосрочни, което означава, че лихвеният процент, който ще заплатите ще бъде много по-малък от ГПР (годишен лихвен процент).
Мит№2
Бързите кредити се отпускат без никакви разяснения и без проверка на кредитната история на кредитоискателите, които често попадат в дългова спирала.
Истина
Кредитните компании като Minizaem.bg водят политика на „отговорно кредитиране”, което означава, че се стремят да информират подробно кредитоискателите, като ги запознаят с всички условия по взимането на бързия кредит (размер на вноските, срок на погасяване на заема, възможности за предоговаряне в случай на невъзможност от страна на кредитоискателя да се справи на време, последици от неизпълнение на условията по договора).
Проверка на кредитната история се извършва в Централния кредитен регистър и бързи заеми не се отпускат, ако кредитоискателят е свръхзадлъжнял, не е финансово стабилен или е без доходи, ако не може да разбере условията по взимането на кредита или ако месечните вноски по кредита са по-високи от месечните доходи.
Мит №3
Няма достатъчно прозрачност и достъпност при взимането на кредити онлайн
Истина
Финансови компании като Minizaem.bg са напълно прозрачни, водят политика на „достъпност” и предоставят различни възможности на кредитополучателите си, за да могат да погасят кредита си без проблеми. Политиката на „отговорно кредитиране”, която следват дава възможност на влезли в затруднение кредитополучатели да предоговарят и увеличават вноски, без да се увеличава крайната сума за връщане. В някой случаи сумите и вноските се намаляват, ако от компанията преценят, че клиентът няма възможност да се справи.
Мит№4
Често кредитополучателите изпадат в дългова спирала
Истина
Почти всички небанкови финансови организации имат определен лимит за това колко пъти кредитополучателя може да предоговори и удължи заема си, за да не изпадне в дългова спирала.
Мит №5
Непогасените кредити онлайн веднага отиват при компании, които събират плащания
Истина
Над 90% от кредитополучателите успяват да погасят кредита си без проблем или със съдействие от страна на кредитните компании да удължат или предоговорят вноските си, така че да могат да се справят.