Какво трябва да знаят хората с хемофилия по време на COVID-19

Доц. д-р Николай Цонев, дм, е началник на клиниката по Медицинска онкология в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, от 2018 г. Автор на над 40 публикации у нас и вчужбина. Член на ESMO (European Society for Medical Oncology), ASCO (American Society of Clinical Oncology) и е индексиран автор на J-Stage (Japan science and technology information aggregator).

Темата за хемофилията по време на COVID-19 остава особено актуална в условия на нестихваща пандемия и надеждите, които се възлагат на ваксините за нейното преодоляване. Д-р Цонев е един от експертите, които допринасят с опита и експертизата си в международната кампания "Освободете живота - Живот отвъд хемофилията"  (LiberateLife.bg) на световния фармацевтичен лидер Swedish Orphan Biovitrum AB (SOBI). С кампанията SOBI иска да насърчи хората с това заболяване да осъзнаят, че могат да водят по-здравословен и свободен живот, отколкото се е смятало за възможно в миналото, благодарение на съвременните методи на лечение.

Част от кампанията бе и организираният в края на миналата година уебинар по темата „Хемофилия и COVID-19“, с водещ лектор д-р Цонев. Представяме ви неговите съвети какво трябва да имат предвид днес, в условията на COVID-19, хората, живеещи с хемофилия.

В условия на пандемия от COVID-19 забравихме ли за хората с редки заболявания?

Несъмнено повече от година основният медицински „хит“ е пандемията, причинена от коронавирус. Това води до изместване на фокуса от социално значимите заболявания – като диабет, сърдечносъдови заболявания, а какво остава за редките заболявания, които хронично са неглижирани. Трябва да отбележа, че постепенно всички сфери на живота се адаптират и настоящата ситуация е по-добра в сравнение с миналогодишната. За този факт има значение и подемът на т.нар. виртуално общуване. Дългосрочната кампания “Освободете живота” (LiberateLife) на SOBI е пример за международна онлайн инициатива, която се стреми да достигне пациенти в Европа, които имат заболяването хемофилия, както и техните семейства и хората, които им помагат с грижите. Мога да споделя, че за кратък период посетих и участвах в повече виртуални събития, които конкретно са свързани с хемофилия, отколкото във времето преди пандемията, което всъщност е позитивен факт. Едно от особено полезните събития, в които бях лектор, бе уебинарът, специално организиран от SOBI в помощ на хората с хемофилия в условията на пандемия.

Една година по-късно има ли повече яснота за различно протичане или заразяване с вируса при хората с хемофилия?

Държа да уточня, че на тези въпроси отговарям като лекар и пациент, но не е и като специалист, който лекува хемофилия. Като цяло препоръките и експертите са на мнение, че болните от хемофилия са със сходен риск от заразяване и протичане на коронавирусната инфекция. Естествено съществуват и някои нюанси – например пациентите, които се лекуват с кортикостероиди, са с повишен риск, също така използването на някои медикаменти за лечение на усложненията компрометират коагулацията (например аспирин, хепарин). Тази група пациенти също така имат по-висока честота на болнични посещения, което също увеличава риска от заразяване.

Болните самоограничават ли се от посещения в болница заради страх от коронавируса?

В литературата има съобщения за самоограничаване на посещения в болницата поради страх от заразяване, като тези данни са в световен мащаб. Не мога коректно да коментирам ситуацията в България.

Д-р Цонев, Вие самият преминахте вече през изпитанието COVID-19. Как се справихте и как се чувствате сега, няколко месеца по-късно?

Аз бях болен в началото на месец ноември, като основните ми оплаквания бяха свързани с обща отпадналост, няколко дни температура до 38 градуса и болки в гърдите. Всички това отмина за около седмица, а сухата кашлица, която се появи след това, продължи около месец. Това, което беше най-трайно, беше умората, която отшумя за няколко месеца. Един по-специфичен симптом, който е описан сред хемофилици с увреждания на ставите, а също така и при болни с ревматологични заболявания, се прояви при мен – силна болка в поразените стави, която трудно се контролираше с обезболяващи медикаменти. Като цяло мога да кажа, че в момента съм напълно възстановен.

Хората с хемофилия могат ли да се ваксинират заради риска от кървене при ваксинация? Има ли риск при новите ваксини?

Прилагането на ваксина е слабо травматично и с минимално уреждане на тъканите, като рутинната профилактика на заболяването е напълно достатъчна. Относно другите рискове – те са сходни с тези, които са описани сред общата популация.

Необходима ли е предварителна подготовка за хемофилиците преди ваксинация и каква? За какво трябва да внимават след поставянето на първа и втора доза?

За болните, които не са на профилактика, е добре да се приложи еднократна доза от фактор преди апликация на ваксината. Периодът между двете дози е критичен за изграждане на пълноценен имунитет и е добре да се спазват рутинните противоепидемични мерки с цел да се избегне заразяване, въпреки че някои анализи показват, че еднократната доза при някои типове ваксини е достатъчна да изгради пълноценен имунитет.

Имате ли информация за други пациенти с хемофилия, които вече са се ваксинирали за COVID-19? Какви са техните отзиви?

Знам само за още един хемофилик, който се е ваксинирал и е без съществени оплаквания, но като цяло не съм търсил активно информация в тази насока.

Има много информация по темата, но нека обобщим - какви са  Вашите практически препоръки за предпазване на болните от хемофилия в условия на COVID-19?

Освен стандартни противоепидемични мерки, които са валидни за всички, препоръките дават и някои допълнителни насоки:

  • При възможност минимизиране на посещенията в болница (само при спешност);
  • Парацетамолът се препоръчва като антипиретик при болни от хемофилия;
  • Ибупрофен и другите НСПВС не се препоръчват при хора с нарушения в кръвосъсирването, а допълнително има противоречива информация за влиянието на ибупрофен на инфекцията с COVID-19;
  • При хопитализация на усложнена инфекция се обсъжда и повишаване на дозата на профилактика при риск от кървене от дихателната система (при кашлица, пневмония).

Също така се препоръчва и контрол на някои не пряко свързани със заболяването фактори:

  • Нужда от промяна на хранителния режим с оглед намаляване на риска от повишаване на теглото (във връзка с ограничената активност);
  • Запазване на физическа активност по време на изолация;
  • Както и грижа за менталния статус - повишен риск от депресивни състояния.

Още по темата хемофилия по време на пандемия можете да научите от уебинара, воден от д-р Николай Цонев, тук.

“Освободете живота - Живот отвъд хемофилията” е визията на SOBI за трансформиране живота на хората с редки заболявания, начин на подкрепа и осъзнаване, че могат да водят свободен живот благодарение на съвременните методи на лечение.

Изнесеното в този материал е предоставено само за обща информация. Всяка медицинска информация е единствено с информационна цел и не може да замести съвет, даден от лекар или други медицински специалисти. Всички препоръки за спортни занимания да се осъществяват с лекарско наблюдение.

NP-15640; 03/2021

 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Доналд Тръмп

Спадна одобрението на Тръмп сред американците

Свят Преди 4 минути

Анкетираните дадоха слаби оценки на Тръмп за справянето му с икономиката, което 37% одобриха, като 30% одобриха работата му за справяне с високите разходи за живот

<p>Расте броят на загиналите след мощното земетресение в Мианмар&nbsp;</p>

Мощното земетресение в Мианмар погреба 3000 души

Свят Преди 7 минути

В Мианмар са пристигнали хуманитарни работници от 17 държави

Хасан Адемов: Наясно сме, че подкрепата за кабинета ни нанася имиджови и електорални щети

Хасан Адемов: Наясно сме, че подкрепата за кабинета ни нанася имиджови и електорални щети

България Преди 41 минути

Депутатът от ДПС-ДПС увери, че партията няма да подкрепи вота на недоверие

<p>&quot;Живеем в ад и кошмар&quot;: Психично болен тормози цял квартал във Враца</p>

"Живеем в ад и кошмар": Психично болен тормози цял квартал във Враца вече 8 години

България Преди 53 минути

Хората твърдят, че дори били нападани от него

„Човекът с шапка“: Зловещата фигура, която преследва жертвите на сънната парализа

„Човекът с шапка“: Зловещата фигура, която преследва жертвите на сънната парализа

Любопитно Преди 59 минути

Виждането на сенчести фигури не е необичайно при сънна парализа

Бенямин Нетаняху

Бенямин Нетаняху пристигна в Унгария на Виктор Орбан, убежище от международната му заповед за арест

Свят Преди 1 час

Посещението предлага на двамата мъже нещо като почивка от предизвикателствата, които и двамата смятат за първостепенни. А именно задържане на властта

<p>Вижте кого почита църквата днес</p>

Почитаме паметта на преподобния Никита Мидикийски, Изповедник

Любопитно Преди 1 час

Той бил родом от малоазийската област Витиния и живял през VIII-IX век

Външните министри на НАТО заседават в Брюксел

Външните министри на НАТО заседават в Брюксел

Свят Преди 1 час

Те ще обсъждат належащи въпроси, свързани със сигурността

След 9 месеца в Космоса: Сунита Уилямс разкри първото си ястие на Земята

След 9 месеца в Космоса: Сунита Уилямс разкри първото си ястие на Земята

Любопитно Преди 1 час

Уилямс изрази благодарност към всички, участвали в мисията

Костницата в църквата в Батак

3 април: Мъчениците от Баташкото клане

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

<p>Кралят на Йордания на посещение у нас</p>

Кралят на Йордания на посещение у нас, срещa се с Радев

България Преди 2 часа

На пл. „Св. Александър Невски“ президентът ще посрещнe с официална церемония крал Абдула Втори

Учени: Най-голямото тропическо езеро в света става зелено

Учени: Най-голямото тропическо езеро в света става зелено

Любопитно Преди 2 часа

Изменението на климата също е допринесло за това

Гласуват вота на недоверие срещу кабинета "Желязков"

Гласуват вота на недоверие срещу кабинета "Желязков"

България Преди 2 часа

Той беше внесен от „Възраждане” и подкрепен от депутатите от „Величие” и МЕЧ

Две земетресения близо до Петрич

Две земетресения близо до Петрич

България Преди 2 часа

Интервалът между тях е бил 20 минути

,

Как Китай се сдоби с най-големия боен флот в света

Свят Преди 3 часа

Китайските разходи за отбрана растат от години

,

Не всички оцеляват: В подземните лазарети на Украйна

Свят Преди 3 часа

В подземната болница има всичко, което е необходимо, за да се помогне на пострадал