В сеизвестен факт е, че превенцията значително подобрява качеството и продължителността на човешкия живот. Това е тема, на която здравните специалисти обръщат все по-голямо внимание в опит да провокират обществото да предприеме навременни действия в посока опазване на индивидуалното и обществено здраве. Един от най-ефикасните способи за превенция е ваксинацията. Ваксините са доказан метод за предотвратяване на множество заболявания, сред които и онкологични. Методът, предполагащ поставяне на определена ваксина в дадена фаза от живота на пациента, се нарича ваксинация през целия живот. Този модел има своите позитиви както в здравен, така и в икономически и социален план.
От гледна точка на здравеопазването моделът на ваксинация през целия живот крие множество ползи за една държава – както за здравната ѝ система, така и за населението ѝ. Прилагането на този ваксинален и управленски модел води до подобряване на общественото здраве, адекватна защита през целия жизнен цикъл от различни предотвратими заболявания, здравословен живот и стареене и равен достъп до здравни услуги, изразяващи се в първична профилактика, а именно – ваксинация. Всичко това дава резултат в социален аспект – активната част от населението боледува значително по-рядко и има възможност да работи и да води пълноценен начин на живот. Освен това, родителите разполагат със сигурна и надеждна стратегия, с която могат да осигурят здраво бъдеще на своите деца без да отделят допълнителни финансови средства и да подлагат детето си на прием на различни медикаменти. Социалните ползи, от своя страна, се превръщат в икономически такива за държавата, която прилага модела на ваксинация през целия живот. Позитивите тук са много, един от които е спестяването на огромен финансов ресурс, отделян за медикаменти, болнични грижи и лечение на пациентите. От друга страна, продуктивността на населението в работоспособна възраст и редуцирането на болничния престой при младите хора осигурява работеща икономика и генериране на ползи за държавата.
Моделът на имунизация през целия жизнен цикъл вече се прилага успешно в редица държави от Европейския съюз. Резултатите са видими в множество направления, засягащи както обикновения човек, така и държавата, въвела съответния модел. Сред приоритетите на Европейската комисия до 2030 г. е да изиска прилагане на този ваксинален подход във възможно най-много държави-членки на ЕС.