К акво трябва да имаме предвид, когато избираме осветителни тела?
Обичайно е да завиваме по-мощни крушки в полилеите, но често това само разваля впечатлението за апартамента.
Изглежда, че колкото по-ярко свети електрическата крушка, толкова по-добре. Но обмисленото осветление не просто залива всичко наоколо, като слънце в ярък ден, но подчертава интериорните детайли и дизайнерските находки. Също така помага да се отпуснете или, обратно, да се настроите на работно настроение.
Характеристики на модерните осветителни тела
Когато избирате осветителни тела, трябва да вземете предвид тяхната мощност, светлинен поток, цветна температура, индекс на цветопредаване и крива на светлинния интензитет.
Мощност. Това е класически параметър. Но, всъщност, мощността е само индикация за това колко електричество консумира една лампа.
В интернет можете да намерите много таблици за избор на осветление, според неговата мощност. Препоръчва се 10 вата мощност на квадратен метър за слаба светлина, 15 вата за средна и 20 вата за ярка. Това е само препоръка, няма правила по този въпрос. Изчислението трябва да се направи отделно за различни видове лампи: мощността на лампите с нажежаема жичка е много висока, LED - много ниска.
Но самата идея за избор на осветителни тела според мощността на квадратен метър е условна. Важно е да се вземат предвид и други аспекти. Например, цветовата гама на стените и тавана. Белите стени отразяват добре светлината, докато един тъмен килим на пода ще я абсорбира. Ето защо всичко е индивидуално, според конкретното интериорно решение.
Светлинен поток. Това е количеството светлина, което излъчва лампата. Светлинният поток се измерва в лумени. Параметърът обикновено е свързан с мощността и като правило всеки 1 ват мощност добавя 80-150 лумена светлинен поток. Но се случва и обратното: по-малко мощна лампа има по-голям светлинен поток от лампа с по-висока мощност.
За практическо приложение е важно съотношението на светлинния поток и площта на осветената повърхност. Това се нарича осветеност и се измерва в луксове. Просто казано, лумените са светлината, излизаща от осветителното тяло, докато луксът е светлината, която удря повърхността.
По-правилно е да се каже не колко вата на квадратен метър са необходими, а колко лампи са необходими, за да получите, например, 200 лукса на бюро.
Цветна температура. Този параметър се измерва в келвини и характеризира сянката на цвета: обикновено се говори за студена, топла или неутрална светлина. Но има още вариации. Например 1800 келвина е пламъкът на свещ, а около 6000 келвина дава слънцето. В стоматологията се използват лампи с 10 000 келвина, това е специална медицинска светлина.
Цветната температура влияе върху психо-емоционалното състояние на човека. В офисите по-често поставят източници на неутрална светлина, 4000 келвина: това стимулира активността. А жълтата светлина - 2700 келвина - е повече за почивка и релаксация. Могат да комбинират температури: неутрална светлина в стаята през деня и жълта вечер.
В зависимост от предназначението осветлението се разделя на общо, локално, декоративно, сервизно, акцентно и фоново.
Общо осветление. Това е осветлението, което създава основното ниво на осветеност в стаята. Няма значение какво точно свети, то може да бъде точково, линейно или пистово осветление. Основното е, че равномерно да осветява цялата стая. По правило това е горно осветление.
Локално осветление. Това е локална светлина, която осветява определено място. Например, настолни и подови лампи.
Декоративно. Това са нашите обичайни полилеи. Днес инженерите ги смятат повече за предмет на изкуството .
Сервизно осветление. Нарича се още вечерно. Това е приглушена светлина, която се използва в края на деня, за да се настроите за почивка. Така че фоновата светлина може да бъде създадена със стенни аплици.
Акцентно осветление. Това е светлината, която подчертава интериора.
Фоново осветление. Такава светлина трябва да бъде дозирана, за да подчертае детайлите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!