К акво по-хубаво от това най-накрая летните жеги да са се пръждосали от географските ни ширини, и да си дойдат двата най-български сезона – есента и зимата.
Най-български, разбира се, защото какво са есента и зимата в България? Това са сезоните, в които по санираните и остъклени балкони започват да изникват пластмасови бидони с кисело зеле, дамаджани с жълта ракия, бъчви с руйно вино, а във фризера започва да се трупат най-необходими провизии, а именно – сланина, патладжан и белени чушки.
Въобще – народът започва да се подготвя, защото знае, че скоро ще паднат три метра сняга, ще стегне полярен лед и автобусите на градския транспорт или няма да идват, или ще закъсняват със средно 43 минути и 16 секунди, така че човек трябва да е подготвен да оцелее криво-ляво до първите минзухари.
Есента и зимата обаче са и сезоните, в които българите започват да приемат вкъщи гости, а както всички, които са ходили на училище, знаят, ние сме много гостоприемен и щедър народ.
И понеже вече сме 21 век, а не 19-ти, пазаруването, ще си кажете вие, вече е редно да става по-лесно, отколкото е било преди 200 години. В края на краищата, никой не иска да мъкне бохчи и торби, и да крета едва-едва в студовете, натоварен като шерп. Много по-добре би било да можете да си лежите на дивана и да не си мърдате пръста, а вместо това някой друг да се труди, нали?
И знаете ли какво – наистина има такъв човек! Ама съвмес наистина. И той не е майка ви, съпругът ви или жена ви. Той се нарича Личен асистент и това работи – да носи торби! Да, представете си, личен асистент, който ще напазарува, ще опакова и най-важното – ще мъкне в мразовитите дни и вечери вместо вас.
Но да се върнем на темата - ето какво трябва да имат всеки истински българин и всяка истинска българка в хладилника и на масата си, за да останат гостите доволни. Четете, записвайте си и след това връчвайте списъка на личен асистент– особено ако сте забравили, че въпросните гости ще идват и в хладилника имате едно яйце и половин лимон. Няма да се плашите – той ще ви донесе всичко до 2 часа и освен това за първа поръчка ще имате безплатна доставка. Направо фантастично!
Като начало – трябва да има ХЛЯБ . Защото хлябът, знаете, е изконна храна за българите, и, дето се вика, то друго може и да няма, но хляб трябва да има в една къща. Имате ли хляб, знаете, че който и да ви дойде на гости, няма да остане гладен, освен, ако разбира се, не ви посети някой почитател на Мария-Антоанета и не поиска пасти, вместо хляб.
Следващото нещо, което е добре да притежавате в хладилника си в студените месеци е салата Снежанка. Всички знаем какво е салатата Снежанка за българския бит и култура, а именно – нещо непреходно и незаменимо, като Мадарския конник и плевенската Панорама. Това е вечната разядка, златното момиче на „мезетата“ и въобще, нещо като Лили Иванова на млечните продукти!
Имате ли Снежанка (и хляб, както вече разбрахме) – то, дето се вика, имате всичко! Гостите ви, ако са свестни хора, може би ще са донесли и една водка и практически повече няма какво да ви мислим. Гледайте само да не пеете гръмогласно български фолклорни песни в три през нощта, че в България вече има зачатъци на гражданското общество и то осторожно бди за спазването на часовете за отдих в кооперациите, а когато установи нарушител, вика полиция.
Добре е, също така, да бъдете подготвени и за гости, които имат по-изискан вкус – например, роднини, емигрирали в САЩ преди 35 години, които, ако неразумно ги посрещнете с гръмки родопски песни и чиния с парчета осолена сланина, е много вероятно да седят свито в крайчеца на дивана, постлан с козяка от чеиза на прабаба ви, и да гледат нервно в стенния часовник.
Такива гости обаче биха се отпуснали пред тънко нарязани парчета пушена сьомга или артистично ръзхвърляни върху дървена дъска парчета синьо сирене. Верно, че и двете малко миришат и може да да изпитате краткотрайно замайване, ако ги сервирате едновременно, но това са дребни недостатъци на фона на това, че са ви дошли скъпи гости отдалеч, които, дай Боже, скоро няма да дойдат пак. Просто отворете незабележимо прозореца (гледайте да не им духа в кръста, че емигрантите не са като нас и си пазят яйчниците, бъбреците и дископатиите, защото в Америка е скъпо да се лекуваш) и ги изтрайте.
А сега стигаме и до десерта – без значение какви са гостите ви – високи или ниски, скъпи или евтини, всички обичат да ядат десерти, така че няма да сбъркате, ако поднесете торта Гараш (още един непреходен кулинарен продукт), или пък ако им нарежете истинска халва (на нея роднините-емигранти много ще се трогнат и може и малко да се разплачат от носталгия).
Надяваме се, че сме ви били полезни със съветите как подобаващо да посрещнем хора вкъщи и да поддържаме жив огъня на гостоприемството и добрината, с които българинът и българката са известни в световната поезия и литература!
И не забравяйте, че винаги може да се обърнете към личния си асистент, дори и в дните, в които просто ви мързи да излезете, даже най-вече тогава. Той ви чака ето тук и си умира от желание да ви напазарува и донесе торбите вкъщи.
А сега си помислете, ама честно - кой последно е умирал за такова нещо?