Н еотдавна банковите депозити (познати още като срочни депозити) бяха най-сигурният начин да се заделят пари и да се трупа допълнителен доход. Въпреки това, в последните години наблюдаваме голям спад на лихвения процент за тези финансови продукти. Лихвите станаха толкова ниски, че дори и малката печалба, която се трупа, може да бъде „изядена“ от инфлацията. Банковите депозити може би са добро място да държите парите си, но не са нито доходоносна, нито перспективна инвестиционна възможност.
Депозитите буквално бяха „отнесени“ и детронирани от по-гъвкави предложения. Еволюиращият ФинТех пазар предлага съвременни небанкови възможности за доходност, като груповото финансиране, и по-специално – инвестициите в P2P заеми. Какво представляват тези платфроми за P2P заеми. Най-просто казано, те предоставят възможност да закупувате части от вече издадени кредити от лицензирани небанкови финансови институции и да печелите лихва срещу инвестицията си.
Защо тези платфроми са по-добри от банките. Платформите за P2P финансиране използват технологични средства, за да минимизират разходите си и да предложат доходност, несравнима с банковите депозити, заедно с възможно най-доброто потребителско преживяване. Те могат да са източник на доходи за всеки, независимо с колко средства разполага той, дори и да няма предишен опит с инвестиране. Нека направим съпоставка на P2P финансирането с банковите депозити и да проверим дали не е по-добрата опция за вас.
По-висока възвръщаемост
Съвсем естествено е това да е основната област на интерес за всеки. Все пак, искаме да вложим средства и да отбележим стабилна печалба. За съжаление, банковите депозити вече не предлагат задоволителна възвръщаемост. В Европа, годишните лихви по банкови депозити рядко надминават 4%, а в повечето страни са дори под 1%. Тези нива се наблюдават вече от десетилетие и не се очакват промени в обозримото бъдеще.
Платформите за P2P финансиране като iuvo предлагат средна годишна възвръщаемост от 8%, в зависимост от заемите, в които решите да инвестирате. Ако му се отдадете и го направите своя дългосрочна стратегия, можете да натрупате много добра печалба за няколко години – драстично по-голяма, отколкото с банков депозит.
Достъпност и ликвидност
Тъй като банковите депозити имат много ниска годишна лихва, трябва да започнете с много голяма начална сума, ако искате инвестицията да бъде печеливша. За да уточним – говорим в милиони! В противен случай, просто държите пари в банкова сметка, при положение, че можете да ги използвате, за да спечелите още. Това обезкуражава средностатистическия човек да депозира в банка, дори да има заделени свободни средства.
При P2P финансирането може да започнете с 1000 лева и да експериментирате с различни инвестиционни стратегии, за да разберете коя работи за вас; а после постепенно да увеличавате инвестираните суми. Също така, можете да реинвестирате печалбата си, за да се възползвате от натрупването на т.нар. сложна лихва.
Освен ниските начални изисквания, във всеки един момент P2P платформите предлагат хиляди кредити с вариращи размери на лихвите и нива на риск. Компании като iuvo работя усилено, за да предложат висока ликвидност и така лесно да намирате подходящи за вашата стратегия заеми с комфортно ниво на риск.
Контролиран риск
Причината хората да се спират на банкови депозити е, че те предлагат сигурност. Просто вкарвате парите си в банката и чакате. Няма риск да изгубите всичките си средства изведнъж. Все пак, ако банката фалира и гаранциите, които са заложцени в закона не покриват пълния размер на депозита ви, бихте могли да изгубите значителна сума.
Въпреки високата оборотност и ликвидност, P2P платформите също са много сигурно място за парите ви. Например в iuvo първоначалната инвестирана сума никога не се губи, благодарение на гаранцията за обратно изкупуване на инвестицията (т.нар. buy-back). Имаме възможността да предложим тази гаранция заради споразумение с компаниите, които са дали заема . В случаи когато кредитополучателят влезе в неплатежоспособност, те са длъжни да „откупят“ обратно инвестираните в дадения заем финансови средства, за да компенсират инвеститорите. Това означава, че няма как да изгубите собствените си средства при неизплащане на заем, в който сте инвестирали – губите единствено възможността да натрупате печалба.
Диверсификация
Банковите депозити са, общо взето, еквивалентни с това да държите голямо количество пари на едно място. Печалбата е точно толкова, колкото предполага фиксирания лихвен процент на депозита.
С P2P можете да експериментирате и да си изградите разнообразно портфолио. Например, бихте могли да инвестирате 80% от средствата си в заеми с нисък коефициент на риск. Те няма да донесат много висока печалба, но за сметка на това ще е стабилна. Междувременно можете да експериментирате с останалите 20%, като ги инвестирате в заеми с висок риск, където печалбата не е гарантирана, но: 1. Ако стигнете до печалба, ще е много висока, и 2. Първоначалната ви инвестиция е подсигурена от Buy-back гаранцията.
Заключение
За разлика от банките и банковите депозити P2P платформите се стремят постоянно да обновяват услугите си, и да постигат значителен прогрес за кратко време. Можете да започнете с много малка начална сума и да избирате от вариращи пропорции между риск и възвръщаемост. Едновременно с това, първоначалните ви средства са предпазени от Buy-back гаранцията. В най-лошия случай оставате „на нула“ и просто си взимате парите обратно, без да сте натрупали печалба. Това прави P2P заемите подходящи за всеки, независимо от опита му с инвестиционни продукти, зоната му на комфорт и финансовите му възможности