О бзавеждането на дома в старинен винтидж стил е много модерно днес, тъй като не коства големи разходи и внася топлина, уют и предава историята на отминалото време. Нека видим как можете и Вие да внесете тази хармония и топлина чрез цветовете, декорацията и аксесоарите в дома, благодарение на Vivre.
Какво представлява винтидж стилът в съвременния дом?
Концепцията винтидж стил отразява мебелите и интериорните детайли в старинен вид, който е извън съвременните стандарти за мода в обзавеждането. Поради тази причина, дизайнерите умишлено състаряват мебелите, правейки ги да изглеждат автентични, като от миналото. За целта се използват различни видове лакове, декорации, бои и шлифовъчни материали.
Винтидж стилът никога няма да излезе от мода, тъй като предава обстановката и настроенията от миналите времена, символизирайки връзката между вековете. От друга страна, подобен дизайн, силно се отличава от съвременната визия и разбиране за обзавеждане на дома и в същото време, изглежда автентично и впечатляващо. Винтидж е стилът, принадлежащ на периода от 30-те до 80-те години на миналия век. При декорацията трябва да забравите за съвременното скрито LED осветление, пластмасата и гипсокартона. Тук се използва дърво, кожа и естествени материали.
Стъпки в преобразяването на стаите, в зависимост от предназначението им
- За спалня - обзавеждането на спалнята се проектира с имитиращи старинен вид мебели. Спалнята е с дърворезба на краката, а скринът и нощните шкафчета са с протъркано бяло. Облото огледало в специална автентична рамка, лампата с абажур и кадифените завеси ще допълнят интериора;
- За хол - при проектирането на хола е важно да се реши, от кой определен период на миналите векове планирате да направите обзавеждането. Например, използването на рядък диван, подходящи картини и аксесоари, като вази, кошове и подобни атрибути, ще завършат цялата визуална картина;
- За коридор - днес пазарът предлага достатъчно голямо разнообразие на елементи за обзавеждане във винтидж стил. Например наличието на закачалка от ковано желязо, напукан дървен сандък за съхранение на вещи и огледало с подходяща рамка са добър вариант;
- За баня - санитарното помещение е истински шедьовър във винтидж стил, тъй като плочките са в протрит вид, а краката на ваната са със специална декорация. Смесителите на чешмите и душовете са в медни акценти, а огледалото и умивалникът в дървени рамки;
- За кухня - мебелите в това помещение представляват комплект от дърво с дърворезба и старинни съдове, принадлежности и аксесоари.
Какви цветове са подходящи?
Интериорът в стил винтидж обикновено използва интересни комбинации и цветови схеми. Широко използвани са топлите цветове и нюанси на дървото. От друга страна, използват се и студени палитри, като синьо-сивите нюанси, тъй като най-добре илюстрират износения и протъркан вид на мебелите. Често срещани цветове са и зелено-сивите акценти, но с тях не бива да се прекалява, особено със зеленото. То трябва да е замърсено и едва доловимо, в основата на ефекта за протърканост.
В най-широк обхват се използват светлите цветове, които се простират в диапазона от сметана до кафе с мляко и мока. Те обаче играят ролята на основни цветови акценти и не участват при оформяне на ефекта за старинност и протъркан вид. Те добре се комбинират със златисто или бронзово покритие на отделните аксесоари.
Пастелното розово е другият срещан цвят във винтидж стила, който обаче се използва повече в спалнята на младото семейство. Подобен акцент се допълва с тъмни, по-наситени нюанси, като сиво, черно и шоколад.
Какви материали се използват?
При декорацията във винтидж стил, трябва да се внимава с какви материали се борави. Обикновено сред тях липсват изкуствените елементи, залагайки на естествените и натурални материали. Тоест, най-подходящи са дървото, камъкът и металът. Най-предпочитани са мед, бронз и керамика. За пода, предимно се използва дървен паркет или плочки, но килимът, балатумът или ламинатът ще са неподходящи. Също, трябва да забравите за окачения таван, скритото осветление и сложните гипсокартонени конструкции.
Стените могат да са декорирани чрез специални тапети и подходящи рисунки на дървета, птици или флорални мотиви. Използването на имитация на тухлена неизмазана стена е отличен избор. Разбира се, цялостният винтидж стил е немислим без необходимите аксесоари към него. Това са покривките, ръчно бродираните постелки, възглавнички и цветни килимчета. Дори много автентичен вид придават стенните лампи с оригинални дизайни на крушките, внасящи леко ефектно сияние, чрез което интериорът на помещението придобива вид като на филм.
При оформянето на винтидж стила, много е важно да не се получи претрупаност на предмети, аксесоари, отделни детайли и прекалено много цветове. В основата на подобна декорация се крие създаването на тиха, уютна и успокояваща атмосфера. В подобно помещение, Вие трябва да се чувствате комфортно и да Ви действа успокояващо. За това допринася и миризмата на естествените материали, топлината на цветовете и хармонията на обзавеждането.