Ч есто миене и сушене с горещ сешоар, изправяне с преса, навиване с маша, ежемесечно боядисване, контакт с UV лъчи - косата изсъхва прекалено и ако не се грижим за нея можем да си създадем куп проблеми. Обикновените шампоани и балсами вече не ни помагат. Ясно е, че трябва да намалим увреждащите косата стилизиращи процедури, но е нужно също така спешно да потърсим спасение в първокласни продукти за грижа.
При стилизация с ел.уреди защитният слой на косъма се отваря и също така трябва да бъде затворен след това. Винаги преди термична обработка трябва да предпазим косата от агресията на високата температура. Средствата за термозащита на обгръщат повърхността, за да задържат влагата вътре. Филмът им ефективно предпазва косата от топлина дори при 230℃ като позволява оформяне с минимум увреждане. Козметичните кремове, спрейове и лосиони, използвани като предпазни съставки, осигуряват концентрирано подхранване. В състава им влизат различни масла, които хидратират, подхранват и омекотяват косата, защитавайки я от горещите инструменти и неблагоприятните външни фактори на околната среда.
Такива са масла от семена на камелия, арган, шеа, манго, кокос, екстракт от мед, и пр… За професионална грижа за косата се доверявайте на доказани брандове, специализирани в производството на качествени продукти за терапия, лечение и възстановяване на коса като L'Oreal Professionnel.
При вземане на душ голяма част от маслената структура на косъма се отмива. Поради това непосредствено след измиване тя е най-податлива на увреждане. Тук е моментът за третиране с термозащитно средство, докато тя е все още влажна и по-възприемчива за поглъщане и съхраняване на подхранващите вещества. След нанасянето на продукта не трябва веднага да пристъпваме към термообработката. Косата има нужда от време, за да абсорбира защитните съставки. Освен стилизацията има много други фактори - като околната среда и начина ни на живот, които системно унищожават красотата и здравето на косата. Драстичните хранителни режими се отразяват пагубно върху нея. Ако преминем на диета не бива да пропускаме да ѝ осигурим нужните витамини, за да не предизвикаме косопад.
Не си лягайте със стегната опашка. По време на сън корените трябва да почиват, без да усещат напрежение. Можем просто да приберем кичурите, за да не ни пречат - през деня докато работим или спортуваме удачен вариант е хлабава ниска опашка, хваната в сатенен ластик.
Стресът е враг номер едно на косата. Той вдига температурата на тялото и - съответно скалпа. Кръвообращението се нарушава, а оттам кислородът и хранителните вещества не захранват корените. За здрава коса скалпът трябва да е хладен. Специалистите съветват косата да се мие вечер - така целият прах и мръсотия от деня падат и през нощта клетките се регенерират. Вечерта времето не е дефицит както рано сутрин, а и можем спокойно да сушим косата по-дълго с хладната струя на сешоара или да оставим да изсъхне естествено.
Подхранващи продукти могат да направят косата по-мека и лесна за разресване, но няма как да я регенерират на 100%. Именно затова е важно да я защитим колкото се може повече преди да я подложим на стрес тест с електрически уреди с висока температура, отколкото да търсим спасение по-късно. Честото подстригване на краищата също помага.