К огато се говори за финанси, повечето хора си представят сериозните бюджетни дебати в парламента или непредвидимите алгоритми на крипто-пазара. С други думи - финансово грамотни трябва да са хората с повече пари.
Всъщност финансовата грамотност е изключително важно умение за онези хора, които не разполагат с много средства. При тях малка промяна в начина на харчене и пестене може да е голямата разлика между “справяме се с парите” и “не ни стигат парите”.
Основните финансови правила не са никак трудни за усвояване, но с тяхна помощ ще държите парите си под контрол. Ето на какво да обръщате внимание, когато стане дума за пари, кредити и доходи:
Точно колко пари влизат в семейния бюджет
Няма как да управлявате добре нещо, което не знаете точно колко е. Без значение дали живеете сами или сте семейство, седнете и опишете внимателно всички приходи, които влизат във вашия семеен бюджет.
Това включва заплатите, хонорарите, детските и другите видове социални плащания, наеми. Към тези относително редовни приходи добавяйте всеки път и такива спорадични финансови постъпления като пари от продажба на вещи, на имот или на автомобил.
Точно колко пари излизат от семейния бюджет
Ако в едната графа на вашия списък има Приходи, другата графа трябва да е със заглавие Разход и в нея да вписвате старателно всеки разход - за сметки, за гориво, за храна, за забавления, за лекарства, вноски по кредит и т.н.
В най-добрия случай приходите ви трябва да са повече от разходите. В реалния случай обаче често излизаме “на нула” или имаме нужда от кредит до заплата, с който да попълним липсващите средства за покриване на нуждите.
Кредитът - приход или разход
Това е най-честата заблуда, когато става дума за финансова грамотност. Кредитът е и приход, и разход и затова внимателно трябва да бъде вписван както в едната, така и в другата графа.
Ако вземете кредит до заплата например, първоначалната сума е приход, от който можете да покриете месечни сметки или непредвиден разход.
От следващия месец обаче кредитът и по-точно вноските по неговото обслужване преминават в графа “Разход”, при това такъв с висок приоритет.
Да подреждаме разходите по важност
Това е най-голямото предизвикателство, когато говорим за финансова грамотност - как да овладеем разходите така, че ние да управляме тях, а не те - нас. Когато влязат приходи в семейния ви бюджет, отделете първо за вноските по кредита до заплата и битовите сметки.
Ако сте натрупали неплатени задължения, обсъдете възможностите за разсрочване и започнете да плащате. Колкото по-бързо изчистите задълженията си, толкова по-бързо ще се почувствате финансово стабилни.
След като платите сметките, отделете пари за храна. На последно място по важност са парите за забавления и нови придобивки.
Дори да сте в задължения, при спазването на такава финансова дисциплина след кратко време ще изчистите взетото назаем и ще можете да насочите парите към по-приятните плащания като пътувания и покупки на неважни, но много приятни за самочувствието дрехи и други придобивки.