Г орските пожари в страната ни през 2024 година са със 150 повече спрямо 2023 и са опустошили над 170 хиляди декара горски територии съобщиха от Министерството на земеделието и храните.
Сред най-засегнатите региони са Хасково, Пловдив и Благоевград. През 2025-та тревожната тенденция продължава, като се наблюдава и по-ранна сезонност на пожарите. Според инж. Петко Ангелов, началник на отдел „Опазване на горските територии“ в ЮЗДП само от началото на годината в Благоевградско има пламнали 23 пожара, които са засегнали около 1600 декара, като за същия период миналата година пожарите са били 8 на 125 декара. Той коментира пред БНТ, че увеличението е десетократно и ако това се репликира през лятото статистиката ще е плашеща.
На този фон в Пловдивска област вече обявиха началото на пожароопасния сезон от 24 март до 30 ноември 2025 г.
Според експертите горските пожари са един от най-сериозните и тревожни проблеми за горите у нас, защото водят до деградация на растителността, почвите и микроорганизмите, до изчезване на редки дървесни, храстови и тревни видове и до ерозиране на почвата. Вследствие на горските пожари се замърсява атмосферата от димните частици и различните компоненти на отделящите се газове и се активизира развитието на насекомни вредители и гъбични болести.
„Последствията от горските пожари продължават с десетилетия и се отразяват върху продуктивността на горските екосистеми. Затова е много важна дейността по възстановяването им. Залесяването на опожарени площи е най-ефективният начин за намаляване на въглерода от атмосферата и за възстановяване на жизненоважни функции на екосистемата, включително подобрено качество на водата за ихтиофауната, устойчиви местообитания за дивеча, контрол на ерозията и намален риск от свлачища. Решение за залесяване на опожарени горски територии се взема, ако в тригодишен период след пожара не се наблюдава естествено възобновяване самосев от дървесни и храстови видове) на засегнатите площи. Това е условие, регламентирано от чл. 97 ал.1 от Закона за горите“ – коментира доц. Илиев от Лесотехническия Университет.
Експертите препоръчват кординирани, ефективни и постоянни мерки по възстановяване на опожарените горски територии.
Министерство на земеделието и храните и държавните горски предприятия обявиха, че изготвят План за възстановяване на опожарените през 2024 г. горски територии, в който ще бъдат разписани всички дейности - предвиждане на подходяща почвоподготовка, избор на дървесни видове, готовност на предприятията да осигурят необходимия посадъчен материал за залесяване - семена и фиданки, схеми за залесяване и отглеждане. Държавните предприятия ще възстановяват приоритетно опожарените площи в близост до населени места и ерозирани терени.
Потърсихме статистика за това колко декара опожарени гори се възстановяват на година, но не успяхме да намерим официални данни. Но ни направиха впечатление изнесените публично от Нестле България резултати от тяхната инициатива „SOS Залесяване“, която може да бъде разгледана като добра практика на взаимодействие между бизнеса и местната власт. Според данните, изнесени от компанията, за две години със средства на Нестле България са възстановени над 110 000 декара опожарени гори в Стамболово и Твърдица, на чиито терени са засадени над 100 000 фиданки от местни видове.
„Работим в партньорство с експертите от Лесотехническия университет и Агенция по горите, които ни помогнаха да разработим нашата инициатива професионално и да насочим усилията си там, където има най-голяма нужда от тях, а именно към общините. Работим дългосрочно с хоризонт минимум 3 години, колкото е минималният необходим срок на грижа за новозасадените фиданки докато израснат в здрава гора. Партньорите ни от НСОРБ, от своя страна, ни помагат да осъществяваме връзката с общините и информацията да достига по-бързо до тях“ – коментира Теодор Георгиев, ръководител „Право и съответствие“ в „Нестле България“ и ръководител „Устойчивост“ за „Нестле Югоизточна Европа“
Нестле България организира ежегоден национален конкурс за общини, в който могат да участват всички български общини с разработен залесителен план за възстановяване на горски терени, пострадали от природни бедствия. Второто издание на конкурса вече е отворено за кандидатстване. Победителят ще получи безвъзмездно дарение от 60 000 лева от Нестле България за осъществяване на проекта си.
Освен активни и ефективни действия по възстановяване, от изключителна важност е превенцията на горски пожари – тема, по която имаме още много да наваксваме. Статистиката показва, че над 90% от пожарите са причинени вследствие на човешка дейност или небрежност и възникват извън горската територия – от храсти наоколо в изоставени земеделски земи и мери, които са много по-лесно запалими. Сред най-успешните мерки по превенция в Европа са на първо място ангажиране на общността през образователни инициативи, огнеупорно залесяване, ранно откриване и наблюдение, включително с помощта на високотехнологични средства като дронове и интелигентни камери за видеонаблюдение, бърза реакция, въздушна поддръжка и създаване на научни модели за прогнозиране на пожарите.