Доц. д-р Елка Радева е лекар по дентална медицина, Катедра по Консервативно зъболечение, ФДМ, МУ-София с над 20-годишен професионален опит. Член на БНСД (Българското научно стоматологично дружество), BaSS (Балканското стоматологично общество), БЗС (Българския зъболекарски съюз), БЕО (Българското ендодонтско общество), ESE (Европейското ендодонтско общество). Има над 110 публикации и участия в национални и международни форуми както и над 70 цитирания в български и чуждестранни списания.
- Доц. д-р Радева, можете ли да обясните какво означава чувствителност на зъбите?
- Чувствителността на зъбите е клиничен израз на нарушената бариерна функция на емайла и дентина. Проявява се при консумация на храни и напитки – топли, студени, сладки, кисели, при миене на зъбите или други ситуации. Дентиновата свръхчувствителност се характеризира с остра, пронизваща, стимулирана болка и е свързана с износване на зъбите и появата на отдръпване на венците (гингивална рецесия).
По време на изследването и диагностицирането на чувствителност на зъбите от лекар по дентална медицина, е важно да се изключат всички други причини за болката, които могат да бъдат свързани със зъбния кариес и неговите усложнения – „синдром на спукания зъб“, пулпит, абсцеси, периодонтит, перикоронарити и други. Трябва да се направи и разграничение между болката в устата и чувствителността на зъбите, защото болката в устата може да бъде причинена от различни травматични, медикаментозни, микробиологични или вирусни фактори.
- Кои са най-често срещаните причини за нейната поява?
- Прекомерното четкане на зъбите, както и прекомерна (или лоша) хигиена на устната кухина са главен рисков фактор за появата на отдръпване на венците и съответно повишена чувствителност на зъбите. Други причини включват бруксизъм (скърцане със зъби), при което се получава изтриване на зъбите при директен контакт; ерозия по зъбните повърхности, проявяваща се в следствие на повишена киселинност от външни (кисели диети) или вътрешни източници (екзофагеален рефлукс/булимия). Хората с пародонтални заболявания или страдащите от ксеростомия (сухота в устата) също са изложени на риск от поява на чувствителност на зъбите.
- Какъв е профилът на човека, страдащ от чувствителност на зъбите?
- В резултат на клиничния опит по отношение на дентиновата свръхчувствителност може да се каже, че тя е много различна при отделните пациенти. Обикновено пациентът изпитва дискомфорт от топли и студени напитки, хипертонични дразнители (напр. шоколад) и болка при миене на зъбите. Поддържа редовна орална хигиена и няма кариеси на зъбите. В световен мащаб, дентиновата свръхчувствителност засяга почти 1 от 3-ма души.
От голяма важност за всеки пациент е да се снеме подробна анамнеза на неговите навици и начин на четкане на зъбите, за храненето, приемането на цитрусови и плодови сокове, за наличието на езофагеален рефлукс. Въз основа на данните от анамнезата и клиничното изследване се поставя диагнозата дентинова свръхчувствителност поради отсъствието на други очевидни причини. Големият проблем с чувствителността идва от това, че повече от половината от страдащите не обсъждат болката с техния зъболекар или избягват посещения на кабинета по дентална медицина. Вместо това пациентите развиват комплексни стратегии за справяне и адаптация с проблема – избягване на рискови храни, пренебрегване на устната хигиена, за да се избегне болката причинена от четка, хранят се от другата страна на устата.
- Сериозен проблем ли е чувствителността на зъбите?
- Повишената чувствителност на зъбите нарушава ежедневния комфорт на пациента, намалява неговата дееспособност и концентрация във всекидневните му задължения заради болката.
С пълно основание може да се каже, че чувствителността на зъбите има голяма социална значимост. Необходимо е непрекъснато да се търсят методи и средства за нейното повлияване, което неминуемо ще доведе до подобряване качеството на живот на пациентите.
- Как можем да се справим със симптомите на чувствителни зъби?
- Успешното повлияване на чувствителността включва активното участие на пациента. Много важно е да се обясни на пациента неговото състояние, както и цялостния подход на лечението. Могат да бъдат дадени съвети в две основни направления - превантивни съвети и препоръки за лечение у дома. Превантивните съвети се отнасят до намаляване на броя на факторите, които влияят върху развитието на дентиновата свръхчувствителност – като избягване на прекалено честото или агресивно миене на зъби, препоръки за промяна в техниката на четкане и т.н.
Друга препоръка от основно значение е включването и използването на десенсибилизираща паста за зъби. Най-добри резултати се постигат, ако десенсибилизиращата паста за зъби се прилага два пъти дневно вместо обикновената паста за зъби. В зависимост от нуждите на пациента, може да се препоръча паста за зъби само с десенсибилизиращо действие или такава, която предлага защита и срещу други проблеми като образуването на прекомерно количество плака например.
Активни съставки като NovaMin технология и калаен флуорид образуват здрав защитен слой над и в дентиновите тубули. Калиевият нитрат намалява нервната възбудимост в зъба. Клиничните изпитвания показват, че при използването 5% NovaMin в паста за зъби, каквато е Sensodyne Repair & Protect, първите ефекти се наблюдават 1 седмица след началото на употреба. Значително повлияване на зъбната чувствителност се постига най-малко след 2 седмици, а при продължително ползване два пъти дневно, се осигурява постоянно облекчаване на симптомите на болезнена чувствителност.
Клиничните проучвания показват задържане на резултатите от повлияването на дентиновата чувствителност при използването на паста за зъби съдържаща 5% NovaMin в продължение на над 6 месеца два пъти дневно. При употреба на продукт, съдържащ калаен флуорид, след употреба от 8 седмици пък се наблюдава намаляване на чувствителността при 62% и повишаване на тактилния праг с 304%.*
През месец април 2017 г. Sensodyne стартира Националната кампания „С грижа за чувствителните зъби“. В рамките на седем уикенда през април и май месец хората в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас и Варна ще имат възможност да се информират за един от най-често срещаните дентални проблеми, начините за справяне с проблема и да преминат през специално подготвения Тест за чувствителни зъби. Повече информация за кампанията можете да следите на Facebook страницата на Sensodyne Bulgaria.