З драв спорт всеки ден, перфектен хранителен режим, никакви компромиси с калориите, гениални и отдадени на работа, секси и забавни в свободното време. Това се очаква от нас, ако следваме мейнстрийма на днешния ден, който ни облъчва от рекламните послания, накъдето и да се обърнем. Абсолютно задължително е да влизаме в бясна надпревара с конкуренцията, с времето, с природата ни, задъхани и винаги на пост - никакво отпускане. Само че звучи…. изморително. И за да го изпълниш трябва да си робот, извънземен или многостранно развит гений, който може да не спи, да не яде и винаги да е в добро настроение. Къде отива удоволствието от живота?
Но, не бива да униваме. Има начин да сме в добра форма и в добро настроение. Първо трябва да си позволим да се радваме и да изпитваме наслада. Е, разбира се, трябва и да не се увличаме в нездравословни навици. Можем да поглезим сетивата си с вкусни, но полезни храни и напитки.
И тук някак естествено се появява идеята за една изпотена чаша бира, а в този сезон можем да си пофантазираме и за плътния вкус на тъмното пиво, и за изпълнения с подправки тон на червеното, и за класическата свежест на светлото. Само че пред нас се изпречва сякаш с непреодолима сила идеята за нашата талия.
И тук можем да отдъхнем спокойно. Оказва се, че биреното коремче е мит. Научните изследвания през последните години все повече го развенчават и откриват нови и нови ползи за организма и тонуса от кехлибарената напитка. Пивото дори е полезно след спорт и съдържа сравнително по-малко калории от други питиета и храни, присъстващи в менюто на голяма част от хората по света.
Освен това в пенливата течност има много полезни вещества, които се грижат за бодростта на организма ни. Тя е богата на витамини от група B, които помагат при косопад, чупливи нокти, множество алергични състояния, както и при някои нервни неразположения, безсъние и психични заболявания. Бирата съдържа и мощни антиоксиданти.
Доказано е положителното въздействие на хмела, който се съдържа в бирата, върху здравето и метаболизма, защото съдържа над 100 различни полифенолни съединения. Те действат антимикробно, от противовъзпалително до антираково и противомутагенно. Едни от най- важните за човешкия организъм са, защото предпазват липопротеините в кръвта от окисление, свързват свободните радикали, предпазват от развитие на атеросклероза, сърдечно- съдови заболявания, имунни смущания, невродегенеративни и други болести. Важното е да знаем обаче, че всичко е в мярката.
Но да се върнем на мерките, теглилките и калориите. В 100 милилитра бира има средно около 43 калории, които човек може да изгори в рамките на една 10-15-минутна разходка. Ако сравним пивото с други напитки, установяваме, че то не само е по-полезно, но и по-ниско калорично. Нека направим директно сравнение:
Лучени кръгчета – около 350 kcal/100g
Панирано пилешко – около 230 kcal/100 г
Пържени картофи – около 300 kcal/100 г
Бургер – около 250 ккал/100 г
Кола – около 45 ккал/100 мл
Сок от боровинки – около 50 ккал/100 мл
Вино – червено – около 110 ккал /100 мл
Вино – бяло – около 80 ккал/100 мл
Уиски – около 250 ккал /100 мл
Водка – около 230 ккал/100 мл
Бира светла – около 40 ккал/100 мл
Бира тъмна – около 65 ккал /100 мл
Безалкохолна бира – около 20 ккал/100 мл
Не само, че пивото съдържа много по-малко калории от други често употребявани напитки, но и нискоалкохолното пиво успешно хидратира организма, за разлика от високоалкохолните напитки, които имат диуретичен ефект. Ако пък трябва да изгорите калориите, приети с някои от горепосочените храни и напитки, то да видим и какви усилия трябва да положите.
Човек, който тежи около 60 килограма, трябва да практикува бързо ходене поне 30 минути, за да изгори едва половината от едно голямо уиски (100 мл) или от 100 г от любимия си бургер. Същият човек за същото време може да изразходи калориите от цели 400 мл от любимата си бира, а тя ще му достави и жизненоважни за организма вещества.
А какви са препоръчителните дози прием на кехлибарената течност? Според специалисти това са 1 бира от 500 мл на ден за жените и по 2 на ден за мъжете. Или с други думи, една жена ще изгори препоръчителната си дневна консумация бира за около 30 минути тичане със средно темпо или бързо ходене, докато на един мъж, за да изгори 2 бири ще са нужни около 40-45 минути от същото физическо натоварване. Ако трябва да зададем въпроса „Дебелеем ли всъщност от бирата?”, то несъмнено можем да отговорим „Не!” Ако я приемаме в препоръчителните дози, то тя даже е полезна за човешкия организъм, а дори малкото калории в нея се изгарят без много усилия.
Още интересни факти за бирата вижте тук.
Наздраве!