С езонът на настинките и грипа настъпва. Един от основните физични закони – този за действието и противодействието - и тук се проявява с пълна сила. Срещу леките неразположения, които предизвиква настинката, както и срещу болките, които съпътстват грипа, „стоят“ няколко простички формули за домашно „лечение“, които винаги носят облекчение.
Вземете мерки веднага, щом усетите неразположението
Не се примирявайте с болката – парацетамолът е доказано средство за облекчаване на болката от схванатите мускули, както и на главоболието, чести симптоми при грип и настинка. Неговото меко и успокояващо действие ни помага да преодолеем по-лесно треската и цялостното усещане за напрегнатост, докато сме болни.
Течности
Грипът може да предизивика дехидратация, особено ако е съпроводен с повръщане или диария. За да компенсира загубите, организмът се нуждае спешно от хидратиране. Основно вода. Могат да се приемат също така плодови и зеленчукови сокове. В никакъв случай, обаче, кофеин, тъй като той има силно диуретично действие. И никакъв алкохол. Билковият чай с малко мед успокоява раздразненото гърло. Ако имате пориви за повръщане, пийте течностите на малки интервали, но само по глътка.
Как да сме сигурни, че сме поели достатъчно течности? Ясен показател е цветът на урината – от светло жълт до почти безцветен.
Вълшебната пилешка супа
Поколения майки са приготвяли на болното си дете супа, в повечето случаи пилешка. Дали наистина помага при инфекции на горните дихателни пътища, както преди години беше прието дори от медицинските среди, или по-скоро е положителна емоционална реакция на това, че близък човек се е погрижил за теб, е спорно. Факт е само, че домашната пилешка супа все още ни действа добре, когато сме болни. Значи работи.
Време да помързелуваме
Вслушайте се в тялото си. Ако то има нужда да се излежава или да навакса със сън, не го претоварвайте точно сега. Физическите упражнения и тренировки са полезни, но не и когато тялото ни събира съпротивителните си сили да се бори с инфекцията. Почивката е най-доброто „физическо упражнение“ в този момент.
Овлажняване на въздуха
Когато сме болни въздухът, който дишаме, трябва да е свеж и не много сух. Проветрявайте често помещението, в което сте. Добре е да правите инхалации по няколко пъти на ден – сложете във вряща вода 2-3 капки ментово или евкалиптово масло, покрийте главата си с кърпа /във формата на палатка/ и дишайте. Простичко решение е да пуснете топлата вода в банята и да останете там за няколко минути, вдишвайки парата. Ако, обаче, използвате овлажнител за въздуха, не забравяйте да го почиствате редовно.
Горещ компрес
Облекчава напрежението, освен в случаите, когато имаме висока температура. Тогава е противопоказен. Натопете една кърпа в гореща вода, изстискайте я добре и я сложете на челото или синусите.
Гаргара
Гаргарата със солена вода или упокояваща лайка е идеална за разраненото гърло, както и при т.нар. „заден секрет“.
Промивки на носа със солена вода
Солената морска вода е ефикасна както за лечение, така и за профилактика на носната кухина и лигавицата, облекчава синузитни състояния и хронично главоболие.
Не мислете за това колко много работа ви се е натрупала, докато се лекувате вкъщи.
Просто вземете хубава книга, за която досега не сте намерили време и се погрижете за себе си, в т.ч. духовно.