П андемията от коронавирус е най-дискутираната тема в сферата на здравеопазването през последните две години.
Противоепидемичните мерки, зелените сертификати и нарастващата заболеваемост провокират редица анализи и дебати в цялата страна. На този фон обаче немалко групи пациенти, страдащи от други сериозни заболявания, остават на заден план. Такъв е случаят и с раково болните, които са изправени пред множество неизвестни.
Кои са основните затруднения пред онкоболните в ситуация на пандемия? Как ще продължи лечението им? Затруднена ли е тяхната диагностика?
Тези и други въпроси зададохме на проф. д-р Асен Дудов - медицински директор и началник Клиника по медицинска онкология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост, София. Ето какво ни отговори един от най-изтъкнатите онколози у нас:
Проф. Дудов, по какъв начин Covid-19 повлия диагностиката и лечението на онкоболните пациенти?
• Коронавирусът определено доведе до множество сътресения в здравната система. Трусове неминуемо имаше и в онкологията. Що се отнася до основните проблеми, с които онкопациентите се сблъскаха – това несъмнено са забавянето в поставянето на диагнозата и в последващото лечение.
Прави ли се достатъчно за онкоболните в България? В какви насоки можем да се подобряваме?
• Определено има още какво да се желае. Раково болните често се сблъскват с проблеми от различно естество, а ние медиците се стараем непрестанно да работим за повишаване на качеството на медицинските услуги. Един от начините, по които можем да подобрим грижата за тях, е чрез прилагане на скринингови програми и профилактика.
Какви добри практики можем да заимстваме от останалите европейски държави?
• Много е важно България възможно най-бързо да приеме Европейския план за борба с рака. Именно чрез имплементиране на най-добрите европейски практики у нас, ние можем да предложим по-ефективно лечение на българските пациенти. Целта на Европейския план за борба с рака е да се справи със заболяването през целия му цикъл. Планът е структуриран около четири ключови области на действие, в които Европейският съюз може да има най-голямо влияние: превенция; ранно откриване; диагностика и лечение; и качество на живот на пациентите с рак и оцелелите.
С какви трудности се сблъскват медицинските специалисти относно въвеждането на Европейския раков план?
• Факт е, че България е една от малкото европейски държави, които все още не са приели плана. Ключова роля тук имат политиците. Нужно е да бъдат приети определени закони, касаещи цялата здравна система и в частност - раковите заболявания. За съжаление обаче, здравеопазването често пъти остава на заден план за сметка на други приоритетни за управляващите публични сектори. Затова Българско онкологично научно дружество обедини под своята шапка, онкологичните сдружения в страната и излъчи Експертен съвет, който да координира активностите и да подпомогне въвеждането на Европейския противораков план в България.
И на финала - кои са най-честите рискови фактори, водещи до развитието на ракови заболявания?
• Изключая генетичните фактори, около една трета от смъртните случаи от рак се дължат на употребата на тютюн и алкохол, висок индекс на телесна маса, нисък прием на плодове и зеленчуци и липса на физическа активност. Основните препоръки за превенция на онкологични заболявания са водене на здравословен и активен начин на живот, както и избягване употребата на алкохол и цигари.